1396/7/4 1575

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی گفت: ارکان اساسی در مدیریت جامع حوزه های آبخیزداری انسجام سازمانی و مشارکت مردمی است که باید به آن توجه کرد .

معاون سازمان جنگل‌ها:

ضرورت انسجام سازمانی و مشارکت مردمی در مدیریت حوزه آبخیزداری

پرویز گرشاسبی روز سه شنبه در نشست علمی و تخصصی مدیربت جامع حوزه‌ آبخیز بخش خضرآباد شهرستان اشکذر، آبخیزداری را نیاز ضروری کشور دانست و گفت: طرح‌های آبخیزداری باید با مشارکت 100درصد مردم و نیز مشارکت دستگاه ها اجرایی شود زیرا که لازمه تشکیل این سند راهبردی مشارکت مردمی است. وی افزود: نیاز اساسی ما در سرزمین های گرم و خشک از جمله استان یزد وجود مدل برنامه ریزی آبخیز داری است که باید در این مناطق به جای برنامه ریزی استانی و شهرستانی، مدل برنامه ریزی آبخیزداری اجرا شود.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تاکید کرد: در مناطق گرم و خشک مساله آب یک مولفه حیاتی است و اگر ما مولفه های آبی را در این مناطق به هر روشی تغییر دهیم در جایی دیگر بحران ناشی از آن را مشاهده خواهیم کرد ، بنابراین مدل برنامه ریزی در کشورهایی که بحران زیادی در آب های سطحی و زیر زمینی دارند باید مدل برنامه ریزی حوزه ای یا آمایشی باشد. این مسئول با بیان اینکه طرح حوزه های آبخیزداری یک طرح دولتی است،تنها خاص سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری نیست گفت: این طرح که به صورت نمونه آزمایشی در بخش خضرآباد استان یزد در حال اجراست، نگاه جدید برنامه ریزی در دولت است که هرگاه طرح یادشده در این بخش به صورت کامل ، مراحل آن آزمایش و تمرین شد به تمام شهرستانها و حوزه ها تبیین داده خواهد شد.

گرشاسبی تصریح کرد: در این طرح وظیفه دولت آموزش ، تحصیل گری، توانمندسازی ، ظرفیت سازی و نیز تدوین سند راهبردی است نه تامین تمام هزینه های مالی آن ، بلکه سرمایه گذار باید بعد از تدوین سند راهبردی در کنار دولت وارد عمل شود. وی افزود: اگر در این راه سرمایه گذار وارد عمل نشود نمی توانیم در طرح موفق باشیم ، بنابراین باید سرمایه گذارانی را برای اجرای هر چه بهتر این طرح جذب کنیم. معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: قبل از تدوین سند راهبردی نباید به کارهای اجرایی پرداخته شود مگر آنکه یقین داشته باشیم ، این کار قسمتی از سند است.

وی یکی از مهم‌ترین دلایل از بین رفتن منابع طبیعی را وقوع سیل و فرسایش خاک دانست و بیان کرد: ورود دام مازاد و همچنین ورود زود هنگام دام به مراتع و خروج دیرهنگام آن‌ها نیز از دیگر دلایل از بین رفتن مراتع است. گرشاسبی کنترل چرای دام و آگاهی بخشی به دامداران را از جمله مهم‌ترین راهکارهای حفظ مراتع برشمرد و افزود: این اقدامات باید قبل از شروع فصل چرا به دامداران ارائه شود.
 
فرماندار اشکذر هم در نشست یاد شده اظهار کرد: این شهرستان با 33 هزار نفر جمعیت یکی از نزدیک ترین شهرستان ها به یزد مرکز استان است، 2شهر خضرآباد و اشکذر و نیز 2بخش مرکزی و خضرآباد دارد. وی با بیان اینکه جمعیت روستایی شهرستان نزدیک به 12 هزار نفر است، گفت: در اشکذر نزدیک به 40 روستای بالای 20 خانوار وجود دارد. محمد علی شاه حسینی با اشاره به اینکه اشکذر ، شهرستان صنعتی و کشاورزی است تصریح کرد : در چند سال اخیز در این منطقه علاوه بر توسعه کشاورزی شاهد توسعه صنعت نیز بودیم و اتفاق های قابل ذکری در این 2 حوزه صورت گرفته است.

وی یادآور شد: در این شهرستان نزدیک به 650 واحد تولیدی کوچک و بزرگ مستقر است که بزرگترین کارخانه تولیدی آن فولاد آلیاژی با جمعیتی نزدیک به سه هزار کارگر است. شاه حسینی اظهار کرد: جمعیت مشهود در واحدهای تولیدی اشکذر نزدیک به 20 هزار نفر است یعنی جمعیت روز منطقه افزون بر 50 هزار نفر است. وی تاکید کرد: در بخش کشاورزی با توجه به اینکه مشکل اساسی استان یزد کمبود آب است یکی از شهرستان هایی است که در آن اقدام های قابل توجهی در استفاده مناسب از آب ، زمین و انرژی و توسعه کشاورزی و شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است.

فرماندار اشکذر اظهار کرد: این شهرستان در زمینه کشت محصول گلخانه ای مقام دوم استان با تنوع گشت را داراست . وی افزود: در اشکذر کشت گیاهان دارویی مراحل آزمایشی، الگوبرداری و ترویجی کشت نعناع فلفلی ، مریم گلی و به لیمو انجام شده که اقدامی موثر در راستای استفاده بهینه از آب ، خاک و انرژی است. شاه حسینی با بیان اینکه اشکذر در بحث صنایع بسته بندی و صنایع تبدیلی کشاورزی در استان یزد یکی از بهترین هاست ،گفت: در بحث صادرات محصولات گلخانه ای به جمهوری آذربایجان و روسیه این شهرستان نیز جزو بهترین مناطق است. وی مساحت عرصه های بیابانی شهرستان را 50 هزار هکتار عنوان کرد و افزود: وسعت مراتع 70 هزار هکتار و مساحت جنگل های آن طبق تعریف جنگل از نگاه منابع طبیعی نزدیک به 20 هزار هکتار است.

فرماندار اشکذر یادآور شد: در این شهرستان نسبت به انسجام تشکل های کشاورزی در یک مجموعه ، استفاده مناسب از منابع و نیز در بحث ایجاد اشتغال و مشاغل خانگی اقدام های مناسبی انجام شده است. وی افزود: بخش خضرآباد به دلیل نزدیکی به یزد مرکز استان و شهرستان و نیز به دلیل اینکه یکی از مناطق محروم و ییلاقی استان است به عنوان نمونه آزمایشی (پایلوت) در این طرح انتخاب شده است. شاه حسینی تصریح کرد: تمرکز و انسجام در برنامه ریزی ، هماهنگی و جزیره ای عمل نکردن دستگاه های اجرایی برای توسعه و آبادی بخش خضرآباد با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف منطقه منجر به این شده که چشم انداز خوبی برای بخش خضرآباد تعریف شود.
منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی