1396/6/2 1651

چگونه می توان در استان‌هایی همچون خوزستان و فارس و حتی در لرستان شاهد کشت برنج باشیم و دغدغه آب نیز داشته باشیم؟

برنج ارگانیک یک خبر خوب است


با در نظر گرفتن این آمار که ۳۷ میلیون ایرانی در معرض تنش آبی قرار دارند و بیش از ۳۵۰ دشت کشور در شرایط بحرانی است و اقتصاد جوامع محلی در شرایط مطلوبی نیست، این سوال پیش می‌آید که راهبرد اصلی چیست؟ چگونه می توان در استان‌هایی همچون خوزستان و فارس و حتی در لرستان شاهد کشت برنج باشیم و دغدغه آب نیز داشته باشیم؟ این در حالی است که حمیدرضا دهقانی، ⁣مدیر عامل آب منطقه‌ای فارس در این مورد چنین گفته که آب از پشت سدهای استان فارس برای کشت برنج عبور داده نمی‌شود! اقلیم خشک و فرا خشک ایرانِ امروز با چند چالش جدی رو به رو است و آن یکی از مهم‌ترین انها تشدید تنش آبی است که تداوم آن سبب کوچ اجباری روستاییان به شهرها خواهد شد!
 
از سوی دیگر با کمبود آب در زیستگاه‌های مهم کشور تنو‌ع‌زیستی به خطر افتاده و آسیب جدی به امنیت غذایی تنها یک احتمال نخواهد بود! شوربختانه تنش‌های شدید اجتماعی نیز در کمین بخش‌ها و مناطق مختلف کشور است که خود بحرانی جدید در دل بحرانی دیگر خواهد بود! این در حالی است که برای تولید هر کیلو برنج ۵ هزار لیتر آب مصرف می‌شود و ممنوع اعلام کردن کشت این محصول در بسیاری از استان‌های کشور به دلیل بحران آب می‌تواند واردات آن را افزایش دهد! در این بین تنش آبی بر جوامع محلی و توان اکولوژیک سرزمین فشار آورده و با توجه به شرایط حاکم بر اقلیم کشور، کشت چنین محصولاتی دست‌کم در دوران حاضر و با وسعت زیاد و در بسیاری از نقاط کشور،چندان خردمندانه نیست!
 
بر بنیاد تحقیقات انجام شده در برخی از استان‌های کشور، همچون کرمان، نشان از وجود برخی عناصر همچون آرسنیک در آب‌های زیرزمینی را می‌دهد که می تواند آسیب‌های فراوانی به امنیت غذایی کشور وارد کند! از سوی دیگر با ممنوع شدن کشت این محصول، شاهد افزایش واردات آن خواهیم بود که باز هم بیم آلودگی احتمالی برنج‌های وارداتی، سلامتی مردم را به خطر خواهد انداخت! تحلیل آنکه در شرایط موجود کشت برنج فقط در برخی از استان‌های شمالی ادامه یافته و در سایر نقاط کشور محدود و یا ممنوع شود؛ از سوی دیگر نظارت،پایش و تحقیق بر روی کشت های انجام شده افزایش یافته و طرح‌های حکمرانی آب نیز مورد بازنگری قرار گرفته و برای واردات برنج از سایر کشورها نیز دقیق‌تر و حساس‌تر از گذشته عمل کرده و از ورود محصول آلوده به کشور جلوگیری به عمل آید!
 
در دنیای امروز کشاورزی نوین در مسیر کشت و تولید محصولات ارگانیک بوده و اینگونه منابع آب و خاک حفظ شده و از مواد و روش‌های کاملا طبیعی برای تولید یک محصول استفاده می‌شود؛ ما نیز راهی جز حرکت در این مسیر پایدار نداریم! کلام اخر اینکه کشت برنج ارگانیک و افزایش آن در استان‌های شمالی کشور یک خبر خوب برای محیط زیست و مردم خواهد بود؛ مصرف آب کمتر و کاهش مصرف کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی و در نهایت تولید یک محصول سالم راهبردی اصولی در مسیر حفاظت از امنیت غذایی کشور است!
منبع
golvani

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آشنایی با گل‌های مرکب

بلایت باکتریایی چیست؟

گوجه سبز نوبرانه‌ کرمانشاه به بازار آمد

ساخت دستگاه سورتر پسته هوشمند در ایران

خسارت ۲۰۴ میلیاردی سرما به زراعت و باغات همدان

سالانه بیش از ١٠ هزار تن سبزی در خاش برداشت می شود

تیشه به ریشه حیات خود نزنیم

نخستین محصول کشاورزی طارم روانه بازار شد

کاهش چشم گیر برداشت حبوبات دیم در خراسان شمالی

فعالیت ۶۵ واحد گلاب گیری از گل محمدی در خراسان جنوبی

۸۰۰۰ هکتار شهرک کشاورزی به سرمایه گذاران واگذار شد

بهره‌برداری از سامانه پایش هوایی جنگل‌های هیرکانی در مازندران

حمایت از توسعه کشت گیاهان دارویی به عنوان یک طرح ملی در خراسان جنوبی

مبارزه با سن غلات در بیش از ۲۰ هزار هکتار از اراضی همدان

انجام نخستین نشای مکانیزه برنج کشور در مازندران

افزایش ۶۰ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری

آزادسازی ۱۱ هزار مترمربع اراضی کشاورزی در محمودآباد

گام‌هایی در جهت توسعه باغات گیلان

۹۶۵۰ هکتار از مزارع استان مرکزی به کشت علوفه‌ آبی اختصاص خواهد یافت

حمل و نقل ۵.۵ میلیون تن محصول کشاورزی از مبدأ خوزستان

رعایت دقیق توصیه های فنی در مزارع دیم با توجه به عدم بارندگی مناسب در فروردین ماه ضروری است

خسارت ۹۰۰ میلیارد تومانی سرمازدگی به پسته‌کاران مهریزی

صادرات ۳۴۰ تنی محصولات باغی از سوادکوه‌شمالی

سورگوم؛ گیاهی معجزه‌آسا در بحران خشکسالی

آغاز خرید گندم و کلزا از کشاورزان خوزستان

اگرونیک در شبکه های اجتماعی