1396/4/20 1385

سال زراعی آینده (97- 96) سطح زیر کشت طرح امنیت غذایی ایران به 10 برابر افزایش می یابد.

سطح زیرکشت طرح امنیت غذایی ایران سال زراعی آینده 10 برابر می شود

سیدیعقوب صادقیان روز دوشنبه در دیدار رئیس سازمان و معاونان جهادکشاورزی کردستان با مسئولان ایکاردا و مرکز تحقیقات جهانی ذرت، گندم و سیستم های زراعتی(سیمیت) در سنندج افزود: طرح امنیت غذایی کشور سال جاری در حدود پنج هزار هکتار و در چهار استان شروع شده و با هماهنگی های انجام یافته این میزان سال آینده به حدود 50 هزار هکتار می رسد.

طرح امنیت غذایی کشور از سیاست های دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با عنوان 'افزایش بهره وری نظام های تولیدی غلات محور و افزایش بهره وری گندم و نظام های زراعی گندم بنیان در ایران' بوده که طرح مشترک وزارت جهاد کشاورزی با مرکز تحقیقات بین‌المللی در مناطق خشک جهان (ایکاردا – ICARDA) است. سازمان ایکاردا مجموعه ای از بانک ارقام دیم جهان به شمار می رود که دارای متخصصان جهانی در بخش های مختلف بوده و چند دهه گذشته در طرح های تحقیقاتی تولیدات دیم با ایران همکاری داشته است.
 
به گفته صادقیان، این طرح با افق پنج ساله (پایان سال زراعی 1399 -1400 شمسی) است که مقرر شده در آن 950 هزار هکتار از 2 میلیون هکتار از مزارع استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و لرستان زیر پوشش آن قرار گیرد. رئیس دفتر ایکاردا در ایران ادامه داد: وزارت جهادکشاورزی به دنبال آن است نتایجی که از استان های مورد هدف حاصل می شود را به سایر مناطق کشور توسعه دهد.

صادقیان گفت: در این طرح تمامی روش ها برای افزایش میزان تولید از جمله تکنولوژی، رقم، روش و ماشین آلات جدیدی که برای بهبود و افزایش تولید محصولات زراعی در دیم تاثیرگذار هستند مورد استفاده قرار داده و پس از آن در تمامی مناطق کشور مورد استفاده قرار می گیرد. به گفته وی، همچنین در کنار بررسی مزارع تحقیقاتی و نمایشی در چهار استان کارشناسان جهادکشاورزی مشغول ارایه آموزش های لازم به بهره برداران در قالب کشاورزی حفاظتی هستند.

وی افزود: جهادکشاورزی و ایکاردا همزمان اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان کرده و برای این هدف تا کنون سه کارگاه آموزشی داخلی برگزار شده و 2 گروه نیز به خارج کشور (هند و مراکش) برای شرکت در سمینارهای بین المللی اعزام شده اند. وی ادامه داد: به زودی گروهی متشکل از کارشناسان ترویج به کشور هند و یک گروه نیز به کشور استرالیا برای بازدید از ساخت ماشین آلات به روز کشاورزی اعزام می شوند.

وی انجام مطالعات اقتصادی و اجتماعی و بررسی سیاست بازار را از دیگر الزامات موفق طرح امنیت غذایی کشور عنوان کرد و افزود: هم اکنون اجرای این مطالعات آغاز شده اما لازم است کارشناسان سرعت بیشتری نسبت به این بخش داشته باشند. در پروژه امنیت غذایی محصولات مختلف غلات شامل گندم، جو، گندم دروم، حبوبات شامل نخود و عدس، دانه‌های روغنی شامل گلرنگ، کلزا و خردل و گیاهان علوفه‌ای با هدف افزایش عملکرد کشت می شوند.

حدود نیمی از سطح 2 میلیون هکتاری این طرح در کردستان وجود دارد که به گفته مسئولان جهادکشاورزی استان، کردستان آماده پذیرش 50 درصدی این سهمیه در مدت اجرای طرح امینت غذایی است. امسال حدود 550 هزار هکتار از اراضی کردستان زیر کشت گندم رفته و پیش بینی می شود حدود 650 هزار تن از این محصول تولید و 550 هزار تن آن نیز خرید تضمینی شود. کشت گندم در استان کردستان هر سال در اواخر شهریور و اوایل مهر شروع می شود و برداشت آن در اواخر خرداد و اوایل تیر سال بعد به 2 صورت مکانیزه و سنتی انجام می شود.
 
استان کردستان به دلیل داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه چهار کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.
منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

۱۲۵ پروژه کشاورزی در کردستان بهره‌برداری می‌شود

آزمون خاک، پیش‌نیاز کشاورزی پایدار

کشت ۸۰۰۰ هکتار دانه‌های روغنی در لرستان

ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در حوزه کشاورزی هرمزگان

ذخیره بیش از ۴ هزار تن کود برای کشت بهاره البرز

تجهیز ۱۰۰ هکتار از اراضی سرخه به سیستم‌های نوین آبیاری

کشت قراردادی و تضمین خرید گندم از کشاورزان نکایی

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند

سبز شدن دل کشاورزان ماسالی با جشنواره گل نرگس

برگزاری دو رویداد فناوری در حوزه کشاورزی هوشمند

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

امضای ۲ تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی خراسان‌ جنوبی

توصیه‌هایی به کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش‌محور میسر شد

اجرای طرح تولید کشت گل و گیاهان زینتی در نیکشهر

آغاز برداشت نارنگی از شش هزار هکتار باغ‌های هرمزگان

حمایت از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در توسعه کشاورزی

اجرا و آغاز 36 طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی

افزایش ۵ برابری کشت قراردادی گندم در فارس

تولید یک میلیون تن برنج سفید در مازندران

راه‌اندازی اولین مزرعه گردشگری کشاورزی در اندیمشک

اگرونیک در شبکه های اجتماعی