1397/5/20 1137

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اهمیت دادن بیش از اندازه به سدسازی را اشتباه دانست و ادامه داد: برای توسعه گلخانه‌ها که صرفه‌جویی زیادی در مصرف آب دارد باید بیشتر هزینه شود تا برای تشتک‌های تبخیر.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر:

سازندگان سدها؛ متهم در بحران آب

به گزارش ایرنا، «محمدرضا اسکندری» در نشست خبری افزود: گندم تولیدی در کشور کیفیت مناسبی دارد اما واردکنندگان می خواهند گندم کم کیفیت و ارزان قیمت وارد کنند تا سود بیشتری ببرند که این امر موجب کاهش کیفیت نان می‌شود. اسکندری افزود: تجربه نشان داده است در سال هایی که برای تامین نیاز خود واردات گندم داشتیم برای بالا بردن کیفیت آرد مصرفی نانوایی‌ها، مجبور بوده‌ایم گندم ایرانی را برای بالا بردن کیفیت آرد مخلوط کنیم.به گفته وزیر پیشین جهاد کشاورزی، هر زمان واردات گندم به کشور داشتیم، کیفیت نان پایین می آمد. پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.

 

هدررفت آب کشاورزی
اسکندری گفت: باید ٤٤٠ هزار هکتار از زمین های سبزی و صیفی به گلخانه می‌رفت و سطح کشت به ٤٥ هزار هکتار کاهش می‌یافت. این اقدام هفت میلیارد متر مکعب صرفه‌جویی آب را به دنبال داشت که 14 برابر موجودی آب سد کرج (به حجم 500 میلیون مترمکعب) است. وی افزود: وقتی مسوولان برای کاهش مصرف آب راهکاری ارایه نمی کنند، یعنی بحران آب در کشور نداریم بلکه با بحران سوء مدیریت آب روبروییم. اسکندری ادامه داد: جای تعجب است که چرا مسوولان وزارت جهاد کشاورزی برای کشت گلخانه ای یا اجرای قانون الگوی کشت و همچنین وزارت نیرو برای تحویل کنتور حجمی به بخش کشاورزی اقدامی نمی کنند. «این نشان می دهد با کمبود آب در کشور روبرو نیستیم». وی افزود: رییس سازمان حفاظت محیط زیست می گوید ٩٠درصد آب مصرفی کشور به بخش کشاورزی اختصاص دارد که ٦٠ درصد آن به هدر می‌رود. اسکندری ادامه داد: در صورتی که فقط ٣٠ درصد در آب به هدر رفته بخش کشاورزی صرفه‌جویی صورت گیرد، مشکل کم آبی کشور حل می‌شود.

 

صدا و سیما ناامیدی را در جامعه ترویج می کند
وزیر پیشین جهاد کشاورزی تاکید کرد صدا و سیما ناامیدی را در جامعه ترویج می کند و توضیح داد: صدا و سیما بارها سخنان مطرح شده درباره بی آبی را پخش می‌کند؛ در حالی که بنده حاضرم در مناظره‌ای به شبهات مربوط به کم‌آبی پاسخ دهم. وی گفت: مسوولان باید برای رفع مشکلات مردم راهکار ارایه کنند اما اینکه ناگهانی می گویند نباید در برخی مناطق برنج یا دیگر محصولات تولید شود باعث رهاشدن کسب و کارها می شود. به گفته وی، باید برنامه الگوی کشت به قانون تبدیل شود تا وزارت جهاد کشاورزی قادر به نظارت و اجرای آن شود. وی ادامه داد: به دلیل اجرای نشدن الگوی کشت مشاهده می‌شود در یزد که با تنش‌های آبی روبروست خربزه به عنوان یک محصول آب بر کاشته می‌شود و دستگاهی نمی‌تواند جلو آن را بگیرد.

 

سازندگان سدها؛ متهم در بحران آب
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اهمیت دادن بیش از اندازه به سدسازی را اشتباه دانست و ادامه داد: برای توسعه گلخانه‌ها که صرفه‌جویی زیادی در مصرف آب دارد باید بیشتر هزینه شود تا برای تشتک‌های تبخیر (سد). وی بر تصفیه و شیرین سازی آب دریا، بازچرخانی آب، استفاده از سیستم‌های فاضلاب و تعبیه سیستم های نوین آبیاری را در صرفه جویی آب موثر دانست. مدیرکل دفتر شبکه های آبیاری و زهکشی وزارت جهاد کشاورزی بیست و پنجم اردیبهشت ماه اعلام کرد: بیش از 65 درصد کشور ما در منطقه نیمه خشک و فقط 15 درصد از زمین ها در منطقه مرطوب و نیمه مرطوب است. بیشتر بارش ها در نقاط مرطوب و نیمه مرطوب نیز خارج از فصل آبیاری انجام می شود که ما را به سوی مدرن سازی شبکه های آبیاری سوق می دهد.


«جلال ابوالحسنی» افزود: 130 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر در کشور داریم که فقط 17 درصد آن به طور سطحی و بقیه به صورت قنوات و چاه ها و سفره های زیرزمینی است. ابوالحسنی ادامه داد: از 18.5 میلیون هکتار از زمین های قابل کشت در کشور 8.7 میلیون هکتار زمین آبی است اما کمتر از این میزان کشت می شود و در 3.2 میلیون هکتار از این زمین ها از آب سدها و شبکه های آبیاری استفاده می شود و در 1.73 میلیون هکتار هوز شبکه فرعی کار نشده است. «همچنین 1470 هزار هکتار شبکه فرعی داریم که به تجدید حیات نیاز دارد و 5.5 میلیون هکتار نیز زمین های پایاب قنات و چاه است». به گفته وی، با توجه به محدودیت های آب به عنوان یک راهبرد در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است و برای یک کشاورزی پایدار مجبوریم از منابع موجود، به طور کمی و کیفی حفاظت کنیم.

 

نمی گذارند حجتی کار کند
اسکندری گفت: محمود حجتی (وزیر جهاد کشاورزی) مدیر بحران است و می‌داند باید چه کار کند و از پیشکسوتان جهادی ماست اما برخی نمی‌گذارند کار کند. وی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی در هیات دولت فقط یک رای دارد؛ در حالی که صدور مجوز برای بسیاری از بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی به دریافت مجوز سازمان محیط زیست نیازمند است که این امر، برای بخش کشاورزی مانع ایجاد می‌کند. وزیر پیشین وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: اکنون در بحث توسعه پالایشگاه‌ها نیز این موضوع مطرح است.

 

ورود بیماری های طیور بیوتروریسم نیست
اسکندری احتمال بروز عملیات بیوتروریسمی در صنعت طیور کشور را رد کرد و بیماری ها را ناشی از اهمال در نظارت بر ورود آنها از خارج کشور اعلام کرد. وی ادامه داد: در صورتی که همه جوانب در واردات محصولات بخش دام و طیور رعایت نشود امکان بروز بیماری وجود دارد. مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر اطمینان داد: برای مقابله با تحریم های جدید آمریکا ظرفیت‌های زیادی برای تولید در کشور وجود دارد؛ به طوری که یکی از شرکت های زیرمجموعه سازمان اقتصادی کوثر می‌تواند بدون نیاز به واردات مرغ اجداد و تخم‌گذار نیاز کشور را برای 2 سال تامین کند. وی به لزوم نظارت بر روند توزیع گوشت تنظیم بازاری و واردات محصولات کشاورزی و محصولات جانبی تاکید کرد. سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید و امور ایثارگران و مسوول مدیریت واحدهای اقتصادی وابسته به این بنیاد است. این سازمان در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد تا واحدهای پراکنده زیرمجموعه بنیاد را زیر پوشش گیرد.

 

این سازمان ۳۰ شرکت را دربرمی‌گیرد و در زمینه دامداری و کشاورزی تا صنایع الکترونیک و زمینه‌های مالی فعالیت می‌کند. پانزدهم مردادماه امسال مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان برگزار شد. مدیرعامل این سازمان در آن نشست گفت: سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۳۹۵ دارای ۴۱ شرکت بود که با ادغام و انحلال برخی شرکت‌ها، این تعداد در سال ۱۳۹۶ به ۳۵ شرکت رسید. وی از اشتغال ۲۲۰ نفر به صورت مستقیم در پروژه‌های بخش کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: برای پروژه‌های در دست اقدام نیز اشتغال ۲۸۰ نفر را در سال ۱۳۹۷ پیش‌بینی می‌کنیم. اسکندری ادامه داد: در بخش طیور نسبت به بودجه مصوب سال ۱۲۴ درصد تحقق تولیدات داشته‌ایم.

 

در زمینه خوراک دام و طیور و صنایع روغن‌کشی نیز ۱۹۶ درصد، در بخش دام سبک و سنگین ۷۷ درصد، در حوزه آبزیان ۹۴ درصد و در حوزه محصولات زراعی ۸۰ درصد تحقق تولید داشته‌ایم. وی یادآوری کرد بیشترین سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در سازمان اقتصادی کوثر در بخش معدن بود و سازمان در بخش صادرات نیز فعالیت می کند که از انتهای سال ۱۳۹۵ آغاز شده و تاکنون عمان، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و عراق مقصد تولیدات این سازمان در بخش مرغداری و تجهیزات فنی بوده‌است. نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این نشست تاکید کرد به توسعه سازمان اقتصادی کوثر نیازی نیست و همه تلاش مجموعه باید برای استفاده بهینه از ظرفیت موجود باشد.

منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی