1397/3/20 22111

آیا دوست دارید لذت باغبانی در منزل رو تجربه کنید و سبزیجات مایحتاج روزمره خود را در منزل کاشت و برداشت کنید؟ در این مقاله روش کاشت 10 محصول خوراکی که شما می‌توانید در منزل کشت کنید را معرفی می نماییم.

آموزش کاشت 10 نوع سبزی در آپارتمان

یکی از صدها نعمت زندگی در روستا، توانایی کشت و تهیه مواد غذایی مورد نیاز از محصولات شخصی است. اگر شما تصور می کنید که به دلیل زندگی در شهر، نداشتن حیاط و فضای سبز در بیرون خانه نمی‌توانید مواد مورد نیاز را پرورش دهید، باید بگوییم که به هیچ وجه اینگونه نیست. برای ساکنان آپارتمان و شهرنشینان هم راه حلی وجود دارد حتی اگر فضای بسیار کمی وجود داشته باشد: کشاورزی شهری. باغبانی در گلدان‌های خانگی فقط کاشت سبزیجات در قوطی‌های کوچک نیست، شما می‌توانید محصولات بیشتری را برای خانه خود تهیه کنید.

 

کاشت آواکادو در خانه

آووکادو یکی از گیاهانی است که در چند سال اخیر در بازارهای ایرانی هم به فروش می‌رسد. اگر از طرفداران این محصول هستید، بدانید که می‌توانید خودتان آن را در خانه پرورش دهید. درخت آووکادو بلند قد است و ارتفاع آن تا ۲۰ متر هم می‌رسد، پس اگر این گیاه را در خانه بکارید، گیاه حاصل شده کوتاه قد خواهد بود. می‌توانید آووکادو را در بستر پیت بخوابانید. گیاهی که از بذر حاصل می‌شود، احتمال میوه‌دهی کمی دارد ولی ظاهر بسیار زیبایی بر جای می‌گذارد. برای اینکه آووکادو صاف و مستقیم باقی مانده و تنه مستحکمی داشته باشد، از قیم استفاده کنید. با رشد بیشتر گیاه، آن را به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

 

 

کاشت توت فرنگی در خانه

داشتن توت فرنگی تازه در خانه، رویایی است که می تواند به واقعیت تبدیل شود. آنچه نیار دارد نور و خاک مناسب است. در حقیقت گیاه توت فرنگی برای کاشت در سبدهای آویز بسیار مناسب است چرا که نیاز به فضای چندانی ندارد و در گلدان به خوبی کاشت در زمین رشد می‌کند. واریته‌های مقاوم در تابستان و اوایل پاییز میوه می‌دهند.

 

 

کاشت هویج در خانه

هویج منبع غنی از ویتامین آ، فیبر، آلفا کاروتن و بتاکاروتن است. در مورد هویج باید گفت تنها ریشه‌اش خوراکی نیست، بلکه می‌توان ساقه برگ مانند اش را هم نوش جان کرد. هویج در نور مناسب یعنی نور کامل خورشید و خاک ماسه‌ای رشد بهتری دارد.

 

کاشت خیار در خانه

زمانی که تصمیم بگیرید خیار را در خانه پرورش دهید، خیالتان راحت می‌شود که هرگز ذخیره خیاری‌تان تمام نمی‌شود! خیار به میزان آب زیاد و نور کامل احتیاج دارد تا سلامتش تضمین شود. به دنبال واریته‌هایی بروید که برای کاشت در گلدان مناسب ترند. با وجود اینکه بیشتر واریته های خیار در گلدان رشد خوبی دارند، واریته های پر شاخ و برگ به عنوان پیچ‌های فشرده پرورش داده می‌شوند، و برای فضاهای کوچک انتخاب بهتری هستند.

 

کاشت لوبیا سبز در خانه

لوبیا سبز خوشمزه و سالم است و یکی از صیفی جات مناسب برای کاشت در گلدان به شمار می‌رود. زمانی که می‌خواهید بذر لوبیا سبز بخرید، یادتان باشد که دو نوع اصلی از این گیاه وجود دارد. نوعی که به شکل پیچ و رونده رشد کرده و نوعی که به شکل بوته‌ای رشد می‌کند. برای فضای داخلی، لوبیا سبز بوته‌ای فضای کمتری اشغال کرده و در گلدان بهتر به عمل می‌آیند. نور را فراموش نکنید. این گیاه به حداقل ۶ ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. اگر نور مستقیم ندارید، از چراغ رشد گیاهی استفاده کنید.

 

 

کاشت سبزیجات سالادی در خانه

منظور از سبزیجات سالادی، انواعی از سبزی است که برگی بوده و پایه اصلی سالاد را تشکیل می‌دهد. این سبزیجات راحت‌ترین و سریع‌ترین گیاهانی هستند که در فضای کم شما رشد می‌کنند. پنجره نورگیر بهترین نقطه برای قرار دادن گلدان سبزی های برگی است و پنجره جنوبی ترجیح داده می شود.

 

کاشت سبزی سیر در خانه

سبزی سیر هم روشی ساده و البته خوشمزه برای داشتن یکی از سبزیجات سالم آشپزخانه است. سبزی سیر طعمی مشابه پیازچه دارد که عطری از سیر را هم شامل می‌شود. می‌توانید این سبزی را در هر دستور غذایی با پیازچه و سیر استفاده کنید. برای کاشت سبزی سیر خوش طعم، به یک گلدان با قطر ۱۰ سانتیمتری (یک سطل ماست با سوراخ زیرش هم کافی است)، خاک ارگانیک و زیرگلدانی نیاز دارید تا آب اضافی را جمع کند.

 

کاشت نخود سبز در خانه

نخود سبز هم از صیفی جات غلافی خوش طعم و تازه به شمار می‌رود. این گیاه در گلدان به خوبی رشد می‌کند و می‌توانید برای استفاده از دانه های آن، بعد از اینکه گیاه به اندازه مورد نظر رسید، آن را از غلاف یا نیام خود جدا کنید.

 

کاشت فلفل هالوپینو در خانه

بهترین فلفل برای رشد درون گلدان، فلفل چیلی کوچک است که برای اضافه کردن کمی طعم تندی در دستور غذایی غوغا به پا می‌کند. این گیاه در فضای داخلی رشد خوبی دارد و برای ۵ سال میوه می‌دهد.

 

 

کاشت تربچه در خانه

تربچه رشد بسیار راحت و ساده‌ای دارد، سریع جوانه می‌زند و در عرض ۴ تا ۵ هفته آماده مصرف و خوردن است. زمانی که به دنبال انتخاب گلدان برای تربچه هستید، از مدل‌های باریک و مستطیلی شکل استفاده کنید، درست مانند کاشت ردیفی تربچه در زمین زراعی. برای رشد بهتر، بذرها را به فاصله حدود ۸ تا ۱۰ سانتیمتری از هم بکارید. زمانی که از گلدان های طویل و باریک استفاده کنید، ردیفی زیبا از سبزینگی برای شما خلق می‌شود.

 

منبع
سیمرغ

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

4000 هکتار از مزارع کرمانشاه زیر کشت گیاهان دارویی رفته است

برداشت کلزا در جنوب کرمان آغاز شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی