1396/2/14 2294

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان گفت: توت فرنگی، طلای قرمز استان است و با بسته‌بندی این محصول می‌توان برند موفقی با نام استان طراحی کرد و به جهان صادر کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان عنوان کرد

توت فرنگی، طلای قرمز کردستان


حامد قادرزاده ظهر امروز در نخستین گردهمایی بسته‌بندی و بازاررسانی توت فرنگی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که استان‌های دیگر با نام خود، توت فرنگی کردستان را به فروش می‌رسانند. به گفته قادرزاده، این سوءاستفاده از توت فرنگی کردستان موجب صدمه به بازار استان شده و محصولات بی‌کیفیت را با نام استان عرضه خواهند کرد.
 
وی افزود: توت فرنگی، طلای قرمز استان است و با بسته‌بندی این محصول می‌توان برند موفقی با نام استان طراحی کرد و به جهان صادر کرد. وی در ادامه با اشاره به نقش مهم بسته‌بندی در صنایع و اقتصاد اظهار داشت: بسته‌بندی موجب کاهش هزینه‌ها، کاهش هزینه‌های فرآیند، کاهش ضایعات و کاهش هزینه‌های حمل و نقل خواهد شد. عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان با بیان اینکه  باید به اهمیت بسته‌بندی مواد غذایی توجه بیشتری شود، افزود: بسته‌بندی‌ توت فرنگی‌ نقش محافظتی، حفظ رطوبت، حفاظت از نور بخصوص UV، ورود گازها و میکروارگانیزم‌ها و همچنین ماکروارگانیزم‌ها موجب می‌شود.
 
قادرزاده اظهار داشت: بسته‌بندی همچنین موجب ایجاد بستر ارتباطی با نام محصول، تاریخ تولید، انقضا، اطلاعات مربوط به سازنده و روش استفاده را به مصرف کننده آموزش می‌دهد. وی گفت: متاسفانه در برخی محصولات بی‌نام و نشان شرایط نگهداری، مقدار و تعداد و اطلاعات تغذیه‌ای محصول مشخص نمی‌شود و مصرف کننده از خرید آن امتناع خواهد کرد.
 
به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان، در مرحله اول از بسته بندی انتظار  محافظت، انبارداری، بارگیری و حمل و نقل راحت را داریم و در مرحله بعدی انتظار فروش، خدمات‌رسانی، اطلاع‌رسانی و در مرحله سوم قابلیت بازیافت بسته‌بندی و استفاده مجدد از را انتظار داریم. وی به ویژگی‌های بسته‌بندی اشاره کرد و افزود: بسته‌بندی یک محصول در ابتدا باید سمی نباشد،  بهداشتی بودن و سبک بودن، حمل راحت‌، به راحتی باز شود، به راحتی در بسته‌بندی ثانویه، قفسه، یخچال و ...قرار گیرد و قابل بازیافت یا استفاده مجدد باشد.
 
قادرزاده در ادامه خاطرنشان کرد: خصوصیات کلی یک بسته‌بندی موفق جاذبه کلامی، سهولت استفاده، جاذبه کمیت و کیفیت مناسب و جاذبه طراحی پیشرفت در بسته‌بندی را دارا باشد. عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان با اشاره به اهمیت مواد اولیه در بسته‌بندی‌ها اظهار داشت: تولید فیلم‌های مرکب و اصلاح شده، فیلم‌های زیستی، فیلم‌های خوراکی و همچنین دارا بودن تکنولوژی تولید آن یکی از مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد.
 
وی به روش‌های نوین بسته‌بندی اشاره و افزود: بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده، بسته‌بندی فعال و بسته‌بندی هوشمند از جمله تکنولوژی‌های مورد استفاده در بسته‌بندی است. قادرزاده در پایان افزود: نکاتی که در انتخاب ماده اولیه بسته‌بندی باید به آن باید توجه کرد شکل پذیری، استحکام و استقامت (ضربه، حرارت، فرآیند)، چاپ و رنگ‌پذیری، نفوذپذیری (گازها، رطوبت، نور، میکرو و ماکروارگانیزم‌ها)، ایمنی و سلامت، هزینه ماده اولیه را باید مدنظر قرار داد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز مبارزه بیولوژیک با آفت پروانه مینوز در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی بروجرد

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود

لزوم توسعه کشت علوفه بعد از برداشت برنج در مازندران

ساخت پهباد سم پاش اراضی کشاورزی در گیلان

باردهی میوه بلوبری در گلدان به همت محققان لاهیجان

پیش‌بینی ۵ مرکز خرید گندم از کشاورزان ملایری

مهم‌ترین آفات و بیماری‌ باغات و محصولات زنجان کدام است؟

ظهور خوشه طلایی برنج در ۶ شهرستان گیلان

برگزاری سومین جشنواره گیلاس در ولیدر طارم

خودکفایی در تولید پهپادهای کشاورزی با تلاش نخبگان دانشگاهی

برداشت کلزا از قطب کشاورزی این محصول در خراسان رضوی آغاز شد

درخشش خوشه‌های طلایی برنج در املش

برگزاری رویداد انتقال تجارب نوآوری‌های کشاورزی

کرمانشاه محل رویش ۱۲۰۰ گونه گیاهی

۷۰ درصد گل‌های شاخه بریده تولید همدان سوپرممتاز هستند

۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد

کلنگ‌زنی و افتتاح ۲ طرح گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی و مزرعه اسطوخودوس در فامنین

حل معمای رشد و سلامت گیاهان توسط دانشمندان استنفورد

۲ طرح گلخانه‌ای و آبیاری تحت فشار قابل افتتاح اسدآباد در هفته جهاد کشاورزی

پایداری تولید با کشاورزی دانش بنیان محقق خواهد شد

بهره‌برداری از ۵ طرح کشاورزی و آب و خاک در بم

سومین مرحله آبگذاری اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان

گایکان؛ روستای گُل ایران

احداث مزرعه ۲ هکتاری اسطوخودوس در فامنین

آموزش پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی