1396/2/14 788

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان گفت: توت فرنگی، طلای قرمز استان است و با بسته‌بندی این محصول می‌توان برند موفقی با نام استان طراحی کرد و به جهان صادر کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان عنوان کرد

توت فرنگی، طلای قرمز کردستان


حامد قادرزاده ظهر امروز در نخستین گردهمایی بسته‌بندی و بازاررسانی توت فرنگی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که استان‌های دیگر با نام خود، توت فرنگی کردستان را به فروش می‌رسانند. به گفته قادرزاده، این سوءاستفاده از توت فرنگی کردستان موجب صدمه به بازار استان شده و محصولات بی‌کیفیت را با نام استان عرضه خواهند کرد.
 
وی افزود: توت فرنگی، طلای قرمز استان است و با بسته‌بندی این محصول می‌توان برند موفقی با نام استان طراحی کرد و به جهان صادر کرد. وی در ادامه با اشاره به نقش مهم بسته‌بندی در صنایع و اقتصاد اظهار داشت: بسته‌بندی موجب کاهش هزینه‌ها، کاهش هزینه‌های فرآیند، کاهش ضایعات و کاهش هزینه‌های حمل و نقل خواهد شد. عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان با بیان اینکه  باید به اهمیت بسته‌بندی مواد غذایی توجه بیشتری شود، افزود: بسته‌بندی‌ توت فرنگی‌ نقش محافظتی، حفظ رطوبت، حفاظت از نور بخصوص UV، ورود گازها و میکروارگانیزم‌ها و همچنین ماکروارگانیزم‌ها موجب می‌شود.
 
قادرزاده اظهار داشت: بسته‌بندی همچنین موجب ایجاد بستر ارتباطی با نام محصول، تاریخ تولید، انقضا، اطلاعات مربوط به سازنده و روش استفاده را به مصرف کننده آموزش می‌دهد. وی گفت: متاسفانه در برخی محصولات بی‌نام و نشان شرایط نگهداری، مقدار و تعداد و اطلاعات تغذیه‌ای محصول مشخص نمی‌شود و مصرف کننده از خرید آن امتناع خواهد کرد.
 
به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه کردستان، در مرحله اول از بسته بندی انتظار  محافظت، انبارداری، بارگیری و حمل و نقل راحت را داریم و در مرحله بعدی انتظار فروش، خدمات‌رسانی، اطلاع‌رسانی و در مرحله سوم قابلیت بازیافت بسته‌بندی و استفاده مجدد از را انتظار داریم. وی به ویژگی‌های بسته‌بندی اشاره کرد و افزود: بسته‌بندی یک محصول در ابتدا باید سمی نباشد،  بهداشتی بودن و سبک بودن، حمل راحت‌، به راحتی باز شود، به راحتی در بسته‌بندی ثانویه، قفسه، یخچال و ...قرار گیرد و قابل بازیافت یا استفاده مجدد باشد.
 
قادرزاده در ادامه خاطرنشان کرد: خصوصیات کلی یک بسته‌بندی موفق جاذبه کلامی، سهولت استفاده، جاذبه کمیت و کیفیت مناسب و جاذبه طراحی پیشرفت در بسته‌بندی را دارا باشد. عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان با اشاره به اهمیت مواد اولیه در بسته‌بندی‌ها اظهار داشت: تولید فیلم‌های مرکب و اصلاح شده، فیلم‌های زیستی، فیلم‌های خوراکی و همچنین دارا بودن تکنولوژی تولید آن یکی از مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد.
 
وی به روش‌های نوین بسته‌بندی اشاره و افزود: بسته‌بندی با اتمسفر اصلاح شده، بسته‌بندی فعال و بسته‌بندی هوشمند از جمله تکنولوژی‌های مورد استفاده در بسته‌بندی است. قادرزاده در پایان افزود: نکاتی که در انتخاب ماده اولیه بسته‌بندی باید به آن باید توجه کرد شکل پذیری، استحکام و استقامت (ضربه، حرارت، فرآیند)، چاپ و رنگ‌پذیری، نفوذپذیری (گازها، رطوبت، نور، میکرو و ماکروارگانیزم‌ها)، ایمنی و سلامت، هزینه ماده اولیه را باید مدنظر قرار داد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پیوند آینده کشاورزیِ پایدار با فناوری‌های هوشمند و تولید کلان

اسراف ۷ میلیارد متر مکعب آب کشاورزی برای حفظ مالکیت زمین

تکنولوژی‌های نوین در بخش کشاورزی موجب افزایش بهره‌وری

تولمئیا گیاهی که به گیاهچه هایش کولی می‌دهد!

توسعه کشاورزی حفاظتی در قیروکارزین

قارچی که آینده موز زرد را تهدید می‌کند

سیب مازندران زودتر از دماوند به بازار آمد

پیش‌بینی تولید ۱۰ تن تمشک فرنگی در بابل

تولید ۴۵۰ کیلوگرم زعفران در کرمانشاه

آشنایی با درخت زالزالک یا ولیک

دلایل کاهش ورود به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

تولید ۲۰ درصد محصولات کشاورزی در چهارمحال و بختیاری

تجهیز یک میلیون هکتار از باغات و مزارع کشاورزی به آبیاری نوین

حذف پنج سم پرخطر بخش کشاورزی تا یکسال آینده

آلودگی ۳۸ درصد باغ‌های گردو به آفت کرم خراط

راه‌آهن یا تالاب انزلی؛ اولویت با کدام است؟

تعیین سهم استان‌ها برای کاشت نهال تا پایان شهریور

کینوا یا خاویار گیاهی؛ کِشتی مزیت‌دار در شرایط کم آبی

چین مجددا واردات محصولات کشاورزی از آمریکا را کاهش داد

مزایا و معایب کشت نایلونی و استفاده از مالچ پلاستیکی چیست

کارگاه های آموزشی رایگان نگهدای از گیاهان آپارتمانی

زمین‌های کشاورزی کردستان تشنه اعتبار

چیکوی میناب به بازار آمد

عارضه‌ی خوابیدن ساقه غلات

کمباین خودران هم به بازار آمد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی