1396/6/23 1318

مصوبه دولت در خصوص جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط زیست در استان‌های شمالی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

از سوی معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفت؛

ابلاغ مصوبه جلوگیری از تغییر کاربری کشاورزی و تخریب محیط زیست

وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و کشور و سازمان حفاظت محیط ‌زیست مکلف‌اند تمام ظرفیت‌ها و احکام مندرج در قوانین و مقررات برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط زیست واقع در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرهای استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) را به کار گرفته و وظایف خود در این زمینه را اعمال کند. هیات‌ وزیران در جلسه 8/6/1396 به پیشنهاد شماره 10932/020 مورخ 21/4/1393 وزارت جهاد کشاورزی و به استناد اصل یک‌صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:
 
1- وزارت راه و شهرسازی با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران نسبت به انجام موارد زیر اقدام کند:
الف- شناسایی، تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد احداث دهکده‌ها یا شهرک‌های گردشگری در کل کشور با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و کشور و سایر سازمان‌های مربوط ظرف شش ماه.
ب- اتخاذ سیاست افزایش تراکم ساختمانی به‌جای افزایش محدوده شهرها در استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) با لحاظ همه جوانب تخصصی مربوط.
پ- بازنگری، اصلاح و ابلاغ اصول و ضوابط تهیه طرح‌های جامع و هادی محدوده‌های شهری و روستاهای شمالی کشور (استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) ظرف شش ماه.
 
تبصره- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و کشور اصلاحات لازم برای اعمال اصول و ضوابط جدید مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در طرح‌های هادی مصوب را ظرف شش ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این تصویب‌نامه تهیه و برای سیر مراحل قانونی تصویب آن‌ها اقدام کند.
 
2- وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و کشور و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف‌اند تمام ظرفیت‌ها و احکام مندرج در قوانین و مقررات برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط‌ زیست واقع در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرهای استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) را به کار گرفته و وظایف خود در این زمینه را اعمال کند. دستگاه‌های یادشده مکلف‌اند تخلف از اجرای این بند و قوانین و مقررات مربوط توسط کارکنان خود و دیگر اشخاص را به مراجع صالح ازجمله هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری (حسب مورد) اعلام و گزارش کند. استانداران استان‌های یادشده مکلف‌اند گزارش اجرای این بند توسط هر یک از وزارتخانه‌های یادشده، آمار تخلفات ارتکابی و نیز اقدامات و هماهنگی‌های استانداری را در مقاطع زمانی شش‌ماهه از طریق وزارت کشور به هیئت‌وزیران ارائه کند.
 
3- به‌منظور تقویت و کارآمدی ضمانت اجراها و سازوکارهای برخورد و مقابله با تخلفات مربوط به تغییر کاربری و احداث بنا در استان‌های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان)، وزارت کشور مکلف است با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط‌زیست، راهکارهای قانونی ازجمله اصلاح تبصره (2) ماده (99) و تبصره (1) ماده (100) قانون شهرداری ـ مصوب 1334ـ و اصلاحات بعدی آن را ظرف یک ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این تصویب‌نامه تهیه و به هیات‌وزیران ارائه کند.
 
4- وزارت جهاد کشاورزی مکلف است در حریم و خارج از حریم شهرهای شمالی کشور (استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) و در چارچوب مواد (3) اصلاحی و (10) الحاقی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها - مصوب 1385ـ اقدام قانونی برای قلع‌وقمع بنا و مستحدثاتی را که به‌صورت غیرمجاز و بدون اخذ مجوز کمیسیون موضوع تبصره (1) اصلاحی ماده (1) قانون یادشده بر روی محدوده‌های موضوع آن قانون ایجادشده است انجام دهد و وزارت کشور با لحاظ مؤخر بودن قانون یادشده نسبت به قانون شهرداری و اصلاحات بعدی آن از ارجاع این موارد و پرونده‌ها به کمیسیون‌های موضوع مواد (99) و (100) قانون شهرداری اجتناب کند.
 
تبصره– در مورد اراضی زراعی و باغ‌های واقع در محدوده روستاهای دارای طرح هادی مصوب، وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی مکلف‌اند از طریق نمایندگان خود در کمیسیون موضوع تبصره (2) ماده (99) قانون شهرداری، رأی به قلع‌وقمع بنا را در اولویت قرار دهند.
 
5- به‌منظور هماهنگی و برخورد مؤثر و فوری با تخلفات ساخت‌وساز در شهرهای شمالی کشور (استان‌های گیلان، مازندران و گلستان) کارگروه ویژه‌ای با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، دادستانی مرکز استان مربوط، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و شهرداری‌های شهرهای مربوط تشکیل می‌شود. وزارت کشور موظف است گزارش عملکرد کارگروه مذکور را در مقاطع زمانی شش‌ماهه به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و دفتر هیات دولت ارائه کند.
تبصره – تمام دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند ضمن همکاری با کارگروه مذکور از ارائه هرگونه خدمات زیربنایی به ساخت‌وسازهای غیرمجاز خودداری کند.
 
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور این مصوبه را به وزارت جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت دادگستری، سازمان حفاظت محیط زیست، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرده است.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز مبارزه بیولوژیک با آفت پروانه مینوز در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی بروجرد

دهمین جشنواره گل‌محمدی در اسکو برگزار می‌شود

لزوم توسعه کشت علوفه بعد از برداشت برنج در مازندران

ساخت پهباد سم پاش اراضی کشاورزی در گیلان

باردهی میوه بلوبری در گلدان به همت محققان لاهیجان

پیش‌بینی ۵ مرکز خرید گندم از کشاورزان ملایری

مهم‌ترین آفات و بیماری‌ باغات و محصولات زنجان کدام است؟

ظهور خوشه طلایی برنج در ۶ شهرستان گیلان

برگزاری سومین جشنواره گیلاس در ولیدر طارم

خودکفایی در تولید پهپادهای کشاورزی با تلاش نخبگان دانشگاهی

برداشت کلزا از قطب کشاورزی این محصول در خراسان رضوی آغاز شد

درخشش خوشه‌های طلایی برنج در املش

برگزاری رویداد انتقال تجارب نوآوری‌های کشاورزی

کرمانشاه محل رویش ۱۲۰۰ گونه گیاهی

۷۰ درصد گل‌های شاخه بریده تولید همدان سوپرممتاز هستند

۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی لرستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می‌گیرد

کلنگ‌زنی و افتتاح ۲ طرح گلخانه هیدروپونیک سبزی و صیفی و مزرعه اسطوخودوس در فامنین

حل معمای رشد و سلامت گیاهان توسط دانشمندان استنفورد

۲ طرح گلخانه‌ای و آبیاری تحت فشار قابل افتتاح اسدآباد در هفته جهاد کشاورزی

پایداری تولید با کشاورزی دانش بنیان محقق خواهد شد

بهره‌برداری از ۵ طرح کشاورزی و آب و خاک در بم

سومین مرحله آبگذاری اراضی شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان

گایکان؛ روستای گُل ایران

احداث مزرعه ۲ هکتاری اسطوخودوس در فامنین

آموزش پرورش گیاهان آپارتمانی در منزل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی