1396/5/31 6895

اگر شما هم جز کسانی هستید که فکر می‌کنید سبزیجات بدون مراقبت و هرس هم رشد خوبی دارند، پس مطلب امروز برای شماست!

چه‌طور سبزیجات‌مان را هرس کنیم؟


چرا باید سبزیجات را هرس کنیم؟
هرس سبزیجات به آنها کمک می‌کند بهتر رشد کنند. چیدن برگ‌ها، قسمتی از شاخه و دیگر قسمت‌های سبزیجات، به گیاه این پیام را می‌دهد که هم چنان فاز رویشی را ادامه دهد و وارد فاز زایشی (گل دهی و میوه دهی) نشود. این کار همچنین به فرم گیری و مرتب ماندن باغچه‌تان و محصول دادن بیشتر گیاهان کمک می‌کند. هرس به موقع و منظم همچنین شما را از وجود آفات و بیماری‌ها در گیاهان‌تان با خبر می‌کند و با جلوگیری به موقع مانع پیشرفت بیماری و سرایتش به تمام گیاهان‌تان می شوید.
 
هرس سبزیجات برگی
بعضی سبزیجات مانند ریحان و گشنیز فقط به خاطر استفاده از برگ‌های خوشمزه‌شان پرورش داده می‌شوند. پس در این گونه سبزیجات اگر گیاه را هرس نکنید گیاه برگ‌هایی ضعیف و کوچک تولید می‌کند و بعد از مدتی به فاز زایشی و گل دهی می‌رود و سر شاخه‌ها خشک می‌شوند. پس برای برداشت برگ‌هایی خوشمزه و سرحال و داشتن گیاهانی پر پشت، سرشاخه سبزیجات برگی را تا یک گره پایین تر بچینید. به این ترتیب برای برداشت بعدی گیاه تعداد زیادی برگ‌های جدید و ترد دارید!
بعد از مدتی، حتی با بهترین رسیدگی و هرس، گیاه به فاز زایشی می‌رود و تولید دانه می‌کند. در این زمان هیچ نوع هرسی نمی‌تواند گیاه را از خشک شدن و مرگ نجات دهد. می‌توانید از دانه‌هایی که گیاه‌تان در این زمان تولید می‌کند برای کاشت دوره بعدی سبزیجات‌تان استفاده کنید!
 
هرس سبزیجات چوبی
بعضی سبزیجات مانند آویشن، رزماری و مریم گلی با گذشت زمان شاخ و برگی چوبی پیدا می‌کنند. این سبزیجات را باید مرتب هرس کرد تا از چوبی شدن تمام شاخسارشان جلوگیری شود. هرس مناسب و نه فقط چیدن برگ‌ها، بهتر است در اوایل بهار و به محض مشاهده رشد جدید در گیاه انجام شود. بهتر است هرس را خیلی دیر تر از این زمان انجام ندهید. چرا که این کار گیاه را به رشد جدید تشویق می‌کند و گیاه به جای اینکه انرژی اش را برای زمستان گذرانی نگه دارد، آن را صرف تولید برگ‌های جدید می‌کند.
 
ابزار هرس
هرس کردن به اندازه چیدن برگ‌ها به وسیله انگشتان ساده است! تنها تفاوت آن این است که از قیچی برای این کار استفاده می‌کنید! حواستان باشد که عمل هرس را تمیز و با استفاده از یک قیچی تیز انجام دهید تا به جای له کردن و فشردن ساقه برشی تمیز در آن ایجاد کنید. معمولا برای هرس سبزیجات به قیچی‌های قوی نیاز ندارید. اما برای ایجاد برش‌هایی دقیق و تمیز در شاخسار چوبی سبزیجات از قیچی هرس مخصوص گل رز استفاده کنید. از پیچاندن و به زور کندن شاخه‌ها پرهیز کنید. این کار گیاه را بد شکل می‌کند و می‌تواند به ابتلای گیاه به بیماری‌های گیاهی منجر شود.
حتما به این نکته توجه کنید که ابزار آلات هرس‌تان تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشند تا خود وسیله‌ای برای انتقال بیماری‌های گیاهی نشوند.
 
هرس برای سالم ماندن باغچه‌تان
بگذارید صادق باشیم! هرس گیاهان کار سختی است! البته نه از لحاظ فیزیکی. از این منظر که ما مجبوریم قسمت‌هایی از گیاهان عزیزمان را ببریم و دور بیاندازیم. حتی اگر این کار به نفع آنها باشد! هرس و چیدن سرشاخه ها به شادابی، تردی و سالم ماندن گیاهان‌مان کمک می‌کند و مقدار زیادی برگ‌های تازه و خوشمزه برای آشپزی و درست کردن چاشنی ها برایمان فرآهم می‌کند علاوه بر اینکه باغچه‌مان را هم مرتب نگه می‌دارد. هرس همچنین باعث جلوگیری از ابتلای گیاهان به بیماری‌ها و آفات می‌شود. یک گیاه آشفته و نامنظم بهترین مکان برای رشد شپشک‌ها و قارچ‌ها است. با هرس و آراستن به موقع و مرتب گیاه، جریان هوا در بین شاخ و برگ آن رفت و آمد می کند و سلامت گیاه‌تان تضمین می‌شود.
 
یک نکته
در هر بار هرس مقدار زیادی از گیاه را نچینید چرا که گیاه دچار شوک می‌شود و بازسازی دوباره سخت یا غیر ممکن خواهد بود.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۷ کیلو زعفران در هکتار

با نهال بادام پول‌ساز و پرسود آشنا شوید

آغاز کشت بهاره «گلرنگ» در کبودراهنگ

ثبت ۲۴۲۵ شغل ایجاد شده در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در سامانه رصد

اگروتوریسم در خراسان رضوی فراگیر خواهد شد

لرستان پیشرو در ایجاد خانه‌های محیط زیست

تعویق رشد رویشی محصولات کشاورزی گلستان

تجهیز ۶۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری به روش‌های نوین آبیاری

صرفه جویی ۵ میلیون مترمکعب آب در راستای سازگاری با کم آبی در چهارمحال و بختیاری

پیش‌بینی تولید ۳۵۰ هزار تن گندم سال جاری در لرستان

برداشت گلچه های گلرنگ مزارع سیستان وبلوچستان از شهرستان دشتیاری

کاشت ۳۰۰ هزار اصله نهال در کرمانشاه در هفته منابع طبیعی

آغاز توزیع بیش از ۱۵ هزار تن کودشیمیایی بهاره در بروجرد

راه مواجهه با بحران کمبود آب استفاده از فناوری در کشاورزی

اراضی کشاورزی قزوین مجهز به سامانه نوین آبیاری می‌شود

توسعه نخلستان ها راهی مطمئن برای تجارت خرما در سیستان وبلوچستان

کشت ۵۰۰۰ بوته آناناس برای اولین بار در شهرستان زرآباد

ضدعفونی بیش از 88 هزار تن بذور غلات در همدان

صادرات بیش از ۲۳۸ هزار گلدان گل از نوشهر

کشت سیب زمینی در شهرستان خاش آغاز شد

۱۸۰ هزار تن گوجه فرنگی در بوشهر برداشت می‌شود

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی