1396/3/21 1382

در کشورمان با کمبود بارش و عدم توزیع یکنواخت زمانی و مکانی آن و همچنین بالا بودن میزان تبخیر مواجه است به منظور استفاده بهینه از آب، استفاده از روش‌های مناسب آبیاری در اولویت قرار دارد.

ضرورت دستیابی به فناوری‌های نوین آبیاری

در نقاط مختلف جهان و همچنین در کشورمان، بخش عمده منابع آبی در دسترس، در بخش کشاورزی و به منظور تولید غذای مورد نیاز بشر به مصرف می‌رسد. از آن جایی که در کشورمان کمبود بارش و عدم توزیع   یکنواخت زمانی و مکانی آن و همچنین بالا بودن میزان تبخیر از جمله مواردی است که بخش کشاورزی و رشد محصولات را با مشکل مواجه ساخته است، لذا به منظور استفاده بهینه از آب، استفاده از روش‌های مناسب آبیاری در اولویت قرار دارد.
 
سیستم‌های آبیاری موجود و مورد استفاده به دو دسته ثقلی و تحت‌فشار تقسیم می‌شوند. از سیستم‌های ثقلی می‌توان به روش‌هایی همچون کرتی، نواری و جوی و پشته‌ای اشاره کرد که با وجودی که هزینه سرمایه‌گذاری اولیه کمی نیاز دارند، ولی به دلیل تلفات زیاد ناشی از تبخیر و تعرق و نفوذ عمقی، دارای بازده پایین‌تر از سیستم‌های تحت‌فشار بوده ضمن آن‌که در تمام زمین‌های کشاورزی نیز امکان اجرا ندارند.

سیستم‌های تحت‌فشار همچون قطره‌ای و زیر سطحی نیز دارای مزایایی نظیر بازده بالای  آبیاری، امکان استفاده همزمان برای مصرف کودهای شیمیایی، انجام عملیات زراعی همزمان با آبیاری، مرطوب نکردن تمام سطح خاک در کشت‌های ردیفی و باغات و متعاقباً کاهش رشد علف‌های هرز بوده و امکان استفاده بیشتر از زمین‌های کشاورزی و افزایش کیفیت محصول و درآمد کشاورزان را فراهم می‌کنند ولی به دلیل هزینه بالای سرمایه‌گذاری اولیه، تعمیرات و نگهداری برای تمامی انواع محصولات و در تمامی زمینه‌ای کشاورزی  قابل‌استفاده نیستند.
 
همچنین برخی از  سیستم‌های تحت‌فشار در همه اقالیم و در همه خاک‌ها دارای بازده بالا نیستند. نمونه آن سیستم بارانی است که در مناطق خشک و بادخیز و در خاک‌های با نفوذپذیری کم، بازده آبیاری بالایی ندارد. لذا با توجه به مزایا و معایب هر یک از سیستم‌های موجود، دستیابی به فناوری‌ها و سیستم‌های آبیاری نوین امری اجتناب‌ناپذیر است.  به نحوی که ضمن دارا بودن بازده بالا، نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه کم داشته و در تمامی زمین‌های کشاورزی و برای تمامی محصولات قابل اجرا باشند و مدیریت سیستم و نگهداری آن برای کشاورزان به سادگی امکان پذیر باشد.   
منبع
isti

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

تولید کودهای زیستی برای ارتقای سطح عملکرد کشاورزی در کشور

ایجاد اشتغال 5 هزار نفری با تولید محصولات گلخانه ای

اجرای طرح جهش تولید در سطح ۳۵۰ هکتار از اراضی دیم لرستان

۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های همدان اضافه می‌شود

کشت ۲۱۰ هکتار کلزا در همدان

اگرونیک در شبکه های اجتماعی