1396/2/28 1283

محمد مهدی قاسمی مدیرکل جهاد کشاورزی فارس گفت:در این دولت توجه ویژه‌ای به محیط زیست شده است و یکی از پایه های مهم محیط زیست حوزه آب است و در حوزه آب نیز بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخشهاست و استان فارس بیشترین اصلاح آبیاری را در سطح کشور داشته است.

قاسمی مدیرکل جهاد کشاورزی فارس:

استان فارس بیشترین اصلاح آبیاری را در سطح کشور داشته است

محمد مهدی قاسمی مدیر کل جهاد کشاورزی فارس در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی که صبح چهارشنبه در اداره کل برگزارشد به سوال دانشجویان پاسخ داد و در رابطه با اقداماتی که به جهت بهبود سامانه های آبیاری در کشاورزی استان فارس صورت گرفته است گفت: در این دولت توجه ویژه ای به محیط زیست شده است و یکی از پایه های مهم محیط زیست حوزه آب است و در حوزه آب نیز، بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخشهاست که در بخش کشاورزی استان برای بهبود راندمان مصرف آب بودجه های خوب و مناسبی دیده شده است که در لایحه اعتبارات سال96 نیز این بودجه به دوهزار و چهارصد و پنجاه میلیارد تومان افزایش یافته است.
 
در زمینه آبیاری تحت فشار نیز کشاورزان فارس بیش از پنجاه هزار هکتار به صورت خود اجرایی اقدام نموده اند. وی ادامه داد: آبیاری تحت فشار بهره وری را بسیار بالا برده و همه اینها منجربه عملکرد تولید بالاتر محصول می شود و به جهت دست یافتن به راندمان بالاتر محصولات کشاورزی و بهره وری آب، استان فارس بیشترین اصلاح آبیاری را در سطح کشور داشته است و آنچه می خواهیم انجام دهیم تحت پوشش قراردادن هفتاد هزار هکتار زمین به سیسم آبیاری تحت فشار است. وی گفت: در آینده نیز بحث پوشش کانالها دنبال خواهد شد.
 
ایشان اضافه کردند: تا ابتدای سال94 سی وشش هزار هکتار مساحت کلخانه های فارس بوده است و از سال 94 تاکنون به دویست و چهل هزار هکتار رسیده است ایشان گفتند: گلخانه بهره وری آب رابین 5 تا 15 برابر افزایش می دهد و به همین دلیل طی 10 سال آینده ایجاد هفت هزار هکتار گلخانه برای استان هدف گذاری شده است ودر این زمینه حریم گلخانه ها کاهش یافته و کشاورزان در یک مکان  اجازه تحت پوشش قرار سطح بیشتری برای ایجاد گلخانه را دارند. وی افزود: در زمینه ترویج، آموزش و فرهنگ سازی نیز اقدامات موثری انجام شده است و طرح نظام ترویج در حال پیاده سازی است.
 
وی ادامه داد: متاسفانه مراکز خدمات کشاورزی ما در حال تعطیل شدن بود اما با اقداماتی که صورت گرفت حدود 900 نفر از نیروها و کارشناسانی که این مراکز نیاز داشتند به این مراکز وارد و شروع به فعالییت و خدمت رسانی نموده اند ایشان در بخش دیگر پاسخهای خود به دانشجویان گفتند: برای بهبود کار کشاورزی به تعداد کشاورزان پیشرو یعنی کشاورزانی که از مهارت و تجربه بالایی برخوردارند و همچنین زیر نظر کارشناسان و مهندسان کشاورزی اقدام به کشاورزی می نمایند افزوده شده است و همچنین مزارع الگویی این استان نیز افزایش یافته است. ایشان در بخش پایانی گفتند جهاد کشاورزی استان از دانشگاه و دانشگاهیان استقبال کرده و خواهان همکاری و ارتباط بیشتر این دو است و از راهکارهایی که به ارتباط بیشتر این دو بخش بیفزاید استقبال می کنیم.در پایان قرار بر این شد که این نشستها لا اقل در هر فصل یکبار انجام گیرد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۱۷۵ تن توت درختی در آذربایجان غربی آغاز شد

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی