1401/6/20 325

خرید تضمینی محصولات کشاورزی نظیر گندم و دانه‌های روغنی باعث شود که کشاورزان خود به خود به سمت کشت این محصولات بروند و در نتیجه الگوی کاشت رعایت شود.

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی نظیر گندم و دانه‌های روغنی باعث شود که کشاورزان خود به خود به سمت کشت این محصولات بروند و در نتیجه الگوی کاشت رعایت شود.

ذبیح اله اعظمی در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر لزوم اجرای طرحی در خصوص اصلاح الگوی کشت در کشور یکی از موانع اجرا نشدن طرحی در این زمینه را اقتصادی و درآمدزا نبودن بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: در این زمینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی نظیر گندم و دانه‌های روغنی باعث شود که کشاورزان خود به خود به سمت کشت این محصولات بروند و در نتیجه الگوی کاشت رعایت شود. همچنین امروز روند توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بسیار کند است و میزان کشت‌های گلخانه‌ای ۲۳ هزار هکتار است درحالی که طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی این میزان باید به ۱۰۰ هزار هکتار افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه طرح اصلاح الگوی کشت در کشور با قیمت‌گذاری دستوری امکان پذیر نیست بلکه با کشاورزی قراردادی امکان پذیر است، افزود: برای اجرای هر طرحی که مرتبط با اصلاح کشت است باید آمایش سرزمین بر اساس ظرفیت‌های کشاورزی هر استان و منطقه صورت بگیرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه به بیان تاریخچه‌ای از قصد دولت‌ها برای ارائه برنامه‌ای برای اصلاح کشت در کشور پرداخت و اظهار کرد: از دهه ۸۰ همواره موضوع اصلاح الگوی کشت از سوی دولت‌ها مطرح بوده و وزارت کشاورزی لایحه‌ای در مقطعی در این زمینه آماده کرده اما این لایحه هرگز به مجلس نرسید.

وی با بیان اینکه «اجرای طرح اصلاح الگوی کشت یکی از مطالبات مردم و حتی رئیس جمهوری است»، خاطر نشان کرد: اجرای طرح اصلاح کشت کار ساده‌ای نیست؛ چراکه باید کاملاً بصورت کارشناسی شده و بر اساس آمایش سرزمینی و ظرفیت اقلیمی هر استان اجرایی شود. دولت باید بر اساس ظرفیت‌های هر استان یک الگو معرفی کند اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.

وزیر جهاد کشاورزی: اجرای طرح الگوی کشت را از ابتدای فصل زراعی در دستور کار داریم
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یک طرح درباره الگوی کشت از سوی وزیر جهاد کشاورزی در کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح شده اما هنوز جزئیاتی از آن ارائه نشده است. در این زمینه اعلام شده که در فصل پائیز طرح اصلاح الگوی کشت اجرایی می‌شود، اما نظر کمیسیون این است که پیش از آغاز اجرای طرح طرح وزارت کشاورزی که آقای وزیر قصد انجام آن بدون ارائه لایحه‌ای به مجلس را دارد، قرار بگیرد و جزئیات آن برای کمیسیون مطرح شود.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی