1396/5/16 741

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با بیان اینکه شیوه کشاوری سنتی یکی از عوامل آسیب پذیری بخش کشاورزی استان در مقابل بلا های طبیعی است بر ضورت تغییر الگوی کشت برای مقابله با حوادث طبیعی تاکید کرد .

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل:

ضرورت تغییر الگوی کشت برای مقابله با حوادث طبیعی در اردبیل


مسعود امامی یگانه در نشست رفع منشاء آسیب پذیری در حوادث طبیعی استان اردبیل افزود: سرما، تگرگ و سیل هر سال بیشترین آسیب را به بخش کشاورزی وارد می کند، تنها در شهرستان مشگین شهر معمولا به صورت یک سال در میان به باغ های منطقه بین یک هزار تا یک هزار و 500 میلیارد ریال براثر برف و سرمای زود رس و یا دیررس زیان وارد می شود. وی شناسایی نقاط حادثه‌خیز در سیلاب ، راه‌اندازی سامانه هشدار سیل و تگرگ زدایی را از جمله اقدام های انجام شده در ارتباط با مقابله بلاهای طبیعی در استان در چند سال اخیر ذکر کرد.

امامی ایجاد دیواره رودخانه بالهارود در سال گذشته را نیز یک نمونه مناسب در زمینه یافتن منشاء آسیب پذیری و پیشگیری از خسارات سنگین در حوادث طبیعی دانست و یادآوری کرد : بطور یقین اگر این پروژه اجرا نمی شد علاوه بر وارد آمدن خسارات سنگین براثر سیل احتمال تلفات نیز وجود داشت. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت : در بخش مسکن شهری و روستایی کمیته فنی و ایمنی ساختمان تشکیل شده و متناسب با اقلیم استان اردبیل طرح عایق ‌کاری ساختمان ها به صورت اجباری اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه در استان اردبیل همه ساله شاهد وقوع حوادث طبیعی مانند طوفان ؛ سیل ؛ برف سنگین ؛ کولاک ؛ تگرگ ؛ سرمازدگی ؛ زلزله ؛ رانش زمین ؛ خشکسالی و ... هستیم اظهار کرد باید برنامه های لازم برای به حداقل رساندن میزان خسارات و تلفات ناشی از اینگونه حوادث تدوین و اجرا شوند. او گفت : برنامه های تدوین شده ارگانها ؛ سازمان ها و شهرداری های استان اردبیل در این ارتباط می تواند دراز مدت و شامل یک بازه زمانی پنج یا 10 ساله نیز باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این نشست که در سالن شهید رجایی استانداری اردبیل ترتیب یافت مدیران و نمایندگان ارگانهای ذیربط ازجمله آب ؛ آب و فاضلاب ؛ بنیاد مسکن ؛ گاز ؛ جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مسایل و پیشنهادهای خودشان را در ارتباط با شناسایی منشاء آسیب پذیری در حوادث طبیعی به منظور کاهش میزان خسارات و تلفات ارایه دادند. اردبیل در ردیف استان های حادثه خیز ایران است و هر از گاهی وقوع حوادث طبیعی مانند زمین لرزه ، سیل ؛ طوفان ؛ برف و سرمای شدید ؛ کولاک ؛ تگرگ و مانند آن سبب بروز خسارات و تلفاتی در گوشه و کنار این استان می شود.
منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

مناسب‌ترین نهال‌های گردویی که در قزوین امکان پرورش دارند

نمایشگاه تخصصی کشاورزی زنجان

برداشت بیش از 11 هزار تن ذرت از مزارع میامی

یک دارابی کشاورز نمونه بین‌المللی در مصرف آب شد

برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز

آغاز فعالیت ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

آموزش طراحی و ساخت گلخانه‌ها

پیش بینی تولید ۲۰ تن نگین زعفران در خراسان شمالی

اجرای ۱۱۳۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی حوضه دریاچه ارومیه

زالزالک میوه‌ای به رنگ پاییز

تاثیر کشت مکانیزه کشاورزی در دوران خشکسالی

افزایش سطح گلخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری به ۳۷ هکتار

پهپادها به کمک کشاورزان طارمی می‌آید

صادرات گردو با نفت برابری می‌کند

لزوم بهره‌گیری کشاورزان از تسهیلات آبیاری نوین

عوامل تأثیرگذار در کاهش کارایی سموم کشاورزی

احداث باغ میوه چگونه صورت می گیرد

فعالیت ۴۲ واحد گلخانه گل و گیاه زینتی در سطح استان همدان

برداشت بیش از ۶۵ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

نقش تکنیک‌های جدید در صنعت کشاورزی

مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به کمک درختان پروبیوتیک‌دار

تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس

بررسی نکات طلایی سربرداری شاخه های درختان میوه

برداشت بیش از ۸۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

مناسب ترین درخت گردو جهت پرورش در اردبیل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی