1398/2/30 1398

هم اکنون بازار گل به دلیل وضعیت اقتصادی مردم با رکود روبرو شده است به طوری که از سبد کالاهای خانوار حذف شده است؛ مردم بیشتر به فکر تأمین ارزاق عمومی هستند.

رکود بازار گل با افزایش 300 درصدی قیمت مصنوعات گل


ایرانیان از دیرباز تا کنون به گل و گیاه علاقه زیادی داشتند به طوری که در حیاط خانه آنها حداقل یک گل وجود داشت و در تزئینات باغ های ایرانی نیز نقش مهمی دارد، با توجه به شرایط کنونی اقتصاد این کالای مصرفی که لوکس محسوب می‌شود از سبد خانوار حذف شده است. بنا به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه و تزئینی مردم اکنون تنها در مناسبت‌هایی مانند روز مادر و پدر، جشن‌ها، مجالس عروسی و ترحیم خریداری می‌کنند. وی معتقدست در یک ساله اخیر قیمت شاخه های گل افزایشی نداشته و تنها مصنوعات گل 300 درصد افزایش داشته است این موضوع باعث بالا رفتن قیمت گل شده است، با توجه به این که بیشتر این مصنوعات از خارج وارد می‌شود و در بازار با ارز آزاد خریداری می‌شود.

 

اکبر شاهرخی، رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه و تزئینی گفت: این اتحادیه فعالیت خود را در سال 1335 آغاز کرد و اکنون در سطح شهر تهران بیش از یک هزار و 500 نفر فروشنده گل و گیاه داریم؛ تعدادی از این فروشندگان تولیدکننده هستند و حتی باغ دارند. وی افزود: هم اکنون بازار گل به دلیل وضعیت اقتصادی مردم با رکود روبرو شده است به طوری که از سبد کالاهای خانوار حذف شده است؛ مردم بیشتر به فکر تأمین ارزاق عمومی هستند. کار ما لوکس تلقی می‌شود به این دلیل افرادی که وضع مالی خوبی دارند بیشتر گل می‌خرند سایر افراد نیز به مناسبت‌های مختلف مانند روز مادر، روز پدر، جشن‌ها و مجلس عروسی خریداری می‌کنند.

 

شاهرخی تصریح کرد: گل و گیاه محصولات بسیار حساسی هستند که در مدت محدودی پس از تولید باید به فروش برسند پس نگهداری از آن‌ها بسیار دشوار و حساس است و زود خراب می‌شود. قیمت محصولات کشاورزی با صنعتی فرق دارد، کشاورزی عرضه و تقاضاست و قابل احتکار و نگهداری طولانی مدت نیست.

 

ثابت بودن قیمت شاخه های گل

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه و تزئینی بیان کرد: قیمت شاخه های گل هیچ تغییری نکرده است بلکه مصنوعات فروش گل از سال گذشته بیش از ۳۰۰ درصد افزایش داشته است به طوری که اسفنج گل از کارتنی 35 هزار تومان به 150 هزار تومان، روبان گل از 4 هزار تومان به 15 هزار تومان، زرورق از 15 هزار تومان به 70 هزار تومان افزایش یافته است. همچنین میزان دستمزد کارگران، هزینه‌های آب، برق و گاز بالا رفته است.

 

وارداتی بودن مصنوعات گل

وی افزود: اسفنج گل، وارداتی است و با نرخ آزاد از بازار تهیه می‌شود نوسانات ارز باعث شده تا فروشندگان برای خرید مصنوعات گل با مشکل روبرو شوند در داخل کشور تنها اسفنج‌هایی تولید می‌شود که برای گل های مصنوعی قابل استفاده است به این دلیل مجبور هستیم از سایر کشورها وارد کنیم. البته به تازگی یک کارخانه قرار است اسفنج هایی را تولید کند که قابل استفاده برای گل های طبیعی باشد. شاهرخی اظهار کرد: حدود 20 درصد از مغازه‌های گل فروشی به دلیل رکود بازار و کاهش خرید مردم مجبور شدند به سراغ شغل‌های دیگر بروند.

 

صادرات گل های ریشه ای به کشورهای همسایه

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه و تزئینی تصریح کرد: هم اکنون صادرات گل های ریشه ای به کشورهای همسایه مانند عراق، سوریه، تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان، افغانستان و امارات انجام می‌شود. وی افزود: با توجه به قیمت مناسب گل می‌توان آن را به افراد هدیه داد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

اگرونیک در شبکه های اجتماعی