1396/2/28 263927

در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می‌تواند ششصد متر نخ ابریشم از آن برداشت کرد اما باز به بیست و پنج هزار پیله نیاز است تا نیم کیلو نخ ابریشم خام تولید شود.

مراحل پرورش کرم ابريشم


کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها راز تهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند و در اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند. اما سرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگر کشورها یاد گرفته شد. اخیرا یاد گرفته ایم از مواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم، اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوز بالاست وکرم‌های ابریشم به خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند. عمل پروراندن کرم ابریشم نوغانداری نامیده می‌شود. یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی متر می‌رسد او یک کارگر شگفت‌انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می‌تواند ششصد متر نخ ابریشم از آن برداشت کرد اما باز به بیست و پنج هزار پیله نیاز است تا نیم کیلو نخ ابریشم خام تولید شود. امروزه بیشتر نخ ابریشم به وسیله چین و هندوستان تولید می‌شود.
 
هرسال 60000 تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس – روتختی – پرده و دیگر فراورده ها می شود. این یک صنعت بزرگ است؛ مخصوصا در چین ده میلیون کشاورزچینی کرم ابریشم پرورش می دهند. دردنیا انواع مختلفی ازکرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرار می گیرد حتی نوعی از کرم ابریشم پیله را با همکاری کرم دیگری می تند و نخ دولایه تولید می کنند. اگر چه نخ‌های مصنوعی مانند نایلون و پولیستر وجود دارند که محکمتر و ارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اما ابریشم به یک کالای تجملی تبدیل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه و احساس عالی است.
 
مراحل پرورش کرم ابریشم :
تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می‌کشد. پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل و هشت ساعت در اتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد. رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند.
 
کرم جوان :
کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست‌اندازی است که به هر مرحله از تغذیه «سن» و به هر مرحله از پوست اندازی «خواب» گفته می شود. می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را «کرم جوان» گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.
 
کرم بالغ:
سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده و از تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف در می آیند که دراین زمان با گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.
 
عادت غذایی کرم ابریشم :
کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم «کرمهای جوان» بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی «کرم های بالغ» می تواند از برگهای سخت و خشن استفاده کنند. برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند. بعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد. سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.
 
تشکیل پیله:
ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم از پیله خارج می شود پروانه ماده پس از جفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد؛ طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم 3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شود که حریصانه آنها را می بلعند. سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنند تا کاملا بالغ شوند. بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.
 
کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می‌کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند. این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ، یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد. اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شود و تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود. ازشفیره کرم ابریشم برای تهیه غذای ماهی – لوازم دارویی و آرایشی می شود.
 
باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است 300تا 900 متر باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می‌آید. در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه‌های بالغ فقط به اندازه مورد نیاز اجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته می‌شوند. برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود. پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد. عمر پروانه بالغ مدت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.
منبع
کرکان
 1. Milad پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ --- ۱۵:۳۸:۳۵

  یه سوال دارم ضروری ما کر ابریشم داریم مدتیه برگ نمیخوره مشکلش چیه! خواب نیستن ولی برگ نمیخورن!

  1. مهدیه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ --- ۱۹:۰۴:۰۱

   وقت پیله کردنش هست و تا یکی دو روز دیگه پیله میکنه

 2. zaghi سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ --- ۲۳:۳۲:۲۵

  سایت بسیار مفیدی است،ممنون از زحمات شما ممنون.

  1. محمد مهدی آزوش سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ --- ۵:۰۹:۰۱

   چون میخوان پیله کنن

 3. Mohsen جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ --- ۲۱:۵۴:۲۲

  سلام دوجعبه کرم دارم در ۹ طبقه که از هر کدوم ۱۰ تا دونه پیله بستند و مابقی حتی رنگشان هم تغییر نکرده وغذامیخورند چکارکنم وسایل پیله تنی روی همه بگزارم یا نه

 4. Zahra جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ --- ۱۸:۲۴:۴۴

  سلام من از استان مازندرانم دوستدارم پرورش کرم ابریشم راه بندازم منتها نمیدونم از چه کسی و کجا بپرسم و کمک بگیرم خواهش میکنم اگه کسی بلده راهنماییم کنه

  1. فاطمه چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ --- ۲۲:۴۸:۰۶

   سلام جهادکشــاورزی دراین زمینه کمک خیلی خوبن بهتون میکنن

 5. ببخشید غذای کرم ابریشم ک... يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ --- ۱۵:۱۵:۵۷

  غذای کرم ابریشم رو از کجا تهیه میکنید

  معمولا برای پرورش دهنده‌ها به‌صرفه‌تر است که اگر زمین کافی در اختیار دارند خود به کشت فشرده قلمه توت بپردازند. در غیر این صورت بهتر است قبلا با چند کشاورز جهت تهیه‌ی برگ کافی توافق کرده باشید.

  1. محمد مهدی کریمی پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۹ --- ۲۳:۰۶:۱۱

   سلام میخاستم نخ ابریشم تولید کنم ب راهنمایی بیشتر نیازدارم

 6. LD پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ --- ۲۰:۲۱:۵۲

  سلام به پرورش دهنده کرم ابریشم چی می گن؟

 7. مجید پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ --- ۲۳:۰۸:۱۹

  سلام ۱۴ روزه ۲جعبه کرم ابریشم که بازشده بودن گرفتم هر کس که الان میان میبینن مگن اینا فکر نکنیم پیله شن چون هم کوچیکن وهم وقتش گذشته این راسته یا نه؟

 8. دانشمند دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ --- ۲۲:۰۰:۲۸

  از ارایه اطلاعات خلاصه ومفیدتان بسیار ممنونم v
  .لطفا روش تهیه کرم را بیان فرمایید

 9. نسیم جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ --- ۱۱:۱۹:۲۰

  سلام ،من چند روز تخم کرم ابریشمو از جهاد تهیه کرم رنگ اونا الان خاکستریه یعنی نه خییلی تیره نه خیلی روشن، خواستم ببینم مراحل تفریخ چند روز طول میکشه؟

 10. فریداسودی شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ --- ۱:۰۶:۴۹

  سلام وخسته نباشید من امسال مشکلی برامون پیش اومده واسه همین ترسیدم تخم نوغان رو،سرموقع بگیرم ،واسه همون میخواستم بپرسم که هنوز تخم نوغان موجودهستش ادم بخره شروع کنه

 11. افسانه پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ --- ۲۳:۳۰:۳۳

  خیلی خیلی استفاده کردم

 12. میثم پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ --- ۲۳:۳۵:۲۲

  خیلی خیلی سپاسگزارم

 13. هما پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ --- ۲۳:۴۴:۴۸

  ممنون از مطلب خوبتون

 14. امیرعلی7 چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ --- ۱۹:۳۵:۴۶

  برای پرورش هر 1000 کرم ابریشم چند تا درخت توت لازمه مثلا با پنج تا درخت بزرگ چند تا کرم رو میشه پرورش داد

 15. مهدی چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ --- ۱۲:۲۰:۲۵

  سلام ببخشید ممکنه در اثر سهل انگاری یا مشغله پیله دار
  پیله تبدیل به پروانه بشه؟
  بنده نویسنده هستم و به خاطر یک داستانی لازمه بدونم
  ممنون

 16. مهدی چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ --- ۱۲:۲۱:۳۷

  سلام
  امکان داره پیله تبدیل به پروانه بشه؟
  حالا به هر دلیل

 17. مهدی چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ --- ۱۲:۲۲:۱۷

  سلام امکان داره پیله تبدیل به پروانه بشه؟
  حالا به هر دلیل

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی