1396/7/22 18387

صنعت نوغانداری، وابسته به حشره Bombix mori یا کرم ابریشم درخت توت می‌باشد.

توصیف کرم ابریشم


لارو تازه از تخم خارج شده متشکل از ۱۳ حلقه است و در یک نگاه، شباهت به مورچه‌های سیاه کوچک دارد. به علت وجود موهای سیاه متراکم روی بدن و شباهت ظاهری به مورچه، «کرم‌های مورچه مانند» نامیده می‌شود. شش جفت چشم ساده در پایه‌ی شاخک‌ها وجود دارد که عمل این چشم‌های ساده، تشخیص روشنایی است. اطراف دهان، دو شاخک جهت درک بو، پالپ آرواره پایین برای چشیدن و یک اندام نخ ریس برای تنیدن رشته‌های ابریشمی قرار دارد. لارو در حداکثر رشد خودش، بعد از ۲۵-۳۰ روز تغذیه از برگ درختان توت، وزنی معادل ۵.۰۶ گرم، یعنی ده‌هزار برابر وزن روز اول کسب می‌کند.
 
لارو کرم ابریشم پوستی سخت دارد که اصطلاحا به آن اسکلت خارجی گفته می‌شود. اسکلت خارجی، عمل اسکلت داخلی را در مهره‌داران انجام می‌دهد؛ یعنی از اندامهای داخلی حمایت و حفاظت می‌کند. اندام‌های داخلی کرم ابریشم عبارتند از: لوله‌ی گوارشی، یک غده‌ی ابریشمی،  لوله‌های مالپیگی برای دفع ادرار، یک رگ پشتی طولی متشکل از قلب پسین و منافذ آئورتی قدّامی، سیستم عصبی و اندام‌های تولید مثلی. لوله گوارشی کرم ابریشم از سه بخش ابتدائی، میانی و پسین تشکیل شده است. بخش میانی که وظیفه تولید آنزیم‌های گوارشی و جذب مواد هضمی را بر عهده دارد طویل‌ترین بخش لوله گوارش می‌باشد. بخش پسین مجرای گوارشی از سه قسمت روده کوچک، قولون (روده بزرگ)، و راست‌روده تشکیل شده است و همراه با معده جلویی در مرحله دگردیسی تعویض می‌شود.
 
 
سرعت رشد غده‌ی ابریشمی در مرحله لاروی بسیار زیاد است. کرم ابریشم، وزن غده ابریشمی خود را از مرحله نوزادی تا مرحله کرم بالغ، حدود ۱۶۰هزار برابر افزایش می‌دهد. وزن غده ابریشمی حدود ۵درصد وزن کل بدن در ابتدای سن پنج لاروی است و در لاروهای بالغ حدود ۴۰ تا ۵۰درصد وزن بدن را شامل می‌شود.
 
لاروها، شفیره‌ها و پروانه‌های ماده‌ی کرم ابریشم، بزرگتر از جنس نر هستند. یک جفت لکه‌ی شیری در طرفین حلقه‌های ۱۱ و ۱۲ شکم لارو جنس ماده قرار دارد. در لاروهای جنس نر، یک لکه شیری در حد فاصل حلقه‌های ۱۱ و ۱۲ بدن دیده می‌شود. شفیره‌های ماده را می‌توان با داشتن شیاری به شکل علامت X که در قسمت مرکزی شکمی هشتمین حلقه شکم قرار دارد، از شفیره‌های نر تشخیص داد. پروانه‌های بالغ به طور کلی قادر به پرواز نمی‌باشند ولی پروانه‌ّای نر از لحاظ تحرک، از پروانه‌های ماده فعال‌تر هستند.
 
 
سیکل زندگی کرم ابریشم:
زمستان‌گذرانی کرم ابریشم به صورت تخم است و در بهار، هنگام رویش درختان توت تفریخ می‌گردد. لاروهای خارج شده قبل ار اینکه به حالت بلوغ برسد، ۴ بار پوست می‌اندازد (یا چهار خواب دارد.) و ۴۸-۷۲ ساعت طول می‌کشد تا پیله‌های خود را تنیده و کامل کندو ظرف ۳-۲ روز، از حالت لاروی به شفیره تبدیل می‌شود و ۱۰ روز بعد حشره کامل ظاهر می‌گردد. ظهور شب‌پره‌ها در صبح هنگام می‌باشد و بلافاصله جفت‌گیری اتفاق می‌افتد.
 
پروانه‌های ماده از غروب تا صبح روز بعد، تخم‌گذاری می‌کند و ۴-۵ روز پس از خروج، می‌میرد. هر پروانه ماده ۷۰۰-۵۰۰ تخم می‌گذارد (وزن هر ۱۰۰ عدد تخم حدود  ۶۰ میلی‌گرم است). در سیکل طبیعی، کرم ابریشم در هر سال یک نسل تولید می‌کند و یک نسلی (Univoltine) نامیده می‌شود. اگر دو نسل داشته باشد دو نسلی (Bivoltine) و اگر سه نسل یا بیشتر داشته باشد چند نسلی (Multivoltine) خوانده می‌شود. در مناطق حاره معمولا واریته متداول، نوع چند نسلی است. در شرایط پرورش مطلوب، لاروها خیلی مقاوم هستند؛ اما پیله‌های کوچک تولید می‌کند و در نتیجه کیفیت پیله از واریته‌های مناطق معتدل –که معمولا یک یا دو نسلی هستند- پایین‌تر است.
 

مقاله اختصاصی گروه تدوین محتوای اگرونیک 
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام اگرونیک  و درج لینک www.agronic.ir بلامانع می باشد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی