1396/7/24 3745

نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت افزایش سطح زیر کشت بید قرمز، انحصار بازار دنیا در خصوص این محصول در اختیار محلات خواهد بود .

سلیمی عنوان کرد:

توانمندی محلات در کسب انحصار بازار جهانی بید قرمز

حجت الاسلام علیرضا سلیمی افزود: ظرفیت های تولید گل و گیاه در کشور همچنان عرصه ای ناشناخته است، این بخش می‌تواند یک پهنه و عرصه بی نظیر در حوزه اقتصادی برای کشور فراهم کند و یکی از شاخه های این بخش در محلات، تولید و صادارت بید قرمز است . نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در خصوص مزیت بید قرمز تولیدی محلات گفت: با توجه به آب و هوا و خاک منطقه بزیجان محلات که محل کشت و تولید بید قرمز است، این محصول مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین محصول حال حاضر دنیاست و به همین دلیل بید قرمز محلات مشتاقان فراوانی در خارج از کشور داشته و مخصوصا کشورهای جنوب شرق آسیا و اروپا مشتاق بید قرمز تولیدی محلات هستند.

وی اظهار کرد: توانایی‌های فنی برای تولید، بسته بندی و بازاریابی این محصول در شهرستان محلات وجود دارد و به نظر می‌رسد باید رویکرد جدیدی را در این راستا داشته باشیم. سلیمی پتانسیل بالای محلات جهت در اختیار گرفتن بازار بید قرمز دنیا را فوق‌العاده ذکر کرد و افزود: ما می‌توانیم بازار دنیا را در دست بگیریم به شرطی که در این بخش گام‌های بلندتری برداریم . وی سطح زیر کشت بید قرمز را در حال حاضر در این شهرستان 200 هکتار عنوان کرد و گفت: در صورتی که سطح زیر کشت بید قرمز توسعه یافته و دو تا سه برابر شود می‌توانیم انحصارا بازار دنیا را در اختیار خود قرار دهیم و هزار نفر بصورت مستقیم و سه هزار نفر به صورت غیر مستقیم  در این بخش اشتغالزایی صورت خواهد گرفت.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی مشکلات پیش روی این صنعت را نیز تشریح کرد و افزود: یکی از عمده ترین مشکلات بر سر راه توسعه این صنعت نوپا، نبود پایانه صادراتی است که باید برای راه اندازی و توسعه آن توجه ویژه‌ای صرف شود. مشکل دیگر کارگاه بسته‌بندی، سورت و آماده‌سازی است که این موضوع باید جدا از سوی مسئولین امر پیگیری و تجهیز انجام شود. مشکل آخر در حوزه گمرک است که باید همکاری جدی تری با صادرکننده این محصول داشته باشد تا در اثر سهل‌انگاری این کالا که از خاصیت فسادپذیری بالایی برخوردار است، از بین نرود.

سلیمی در پایان با توجه به ناشناخته و نوپا بودن بازار بید قرمز در کشور و دنیا خواستار توجه جدی دولت به این محصول شد و در خاتمه گفت: مسئولین استانی درخصوص توسعه این صنعت وعده هایی داده اند که امیدواریم به وعده ها عمل شود، زیرا در این بخش اگر ظرفیت های مشابه در شهرهای دیگر استان خلق شود قطعا برند بید قرمز محلات دچار آسیب جدی خواهد شد .
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

شهر سهرورد میزبان جشنواره گردو

کشت پسته در ۶۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

اگرونیک در شبکه های اجتماعی