1396/7/24 3602

نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت افزایش سطح زیر کشت بید قرمز، انحصار بازار دنیا در خصوص این محصول در اختیار محلات خواهد بود .

سلیمی عنوان کرد:

توانمندی محلات در کسب انحصار بازار جهانی بید قرمز

حجت الاسلام علیرضا سلیمی افزود: ظرفیت های تولید گل و گیاه در کشور همچنان عرصه ای ناشناخته است، این بخش می‌تواند یک پهنه و عرصه بی نظیر در حوزه اقتصادی برای کشور فراهم کند و یکی از شاخه های این بخش در محلات، تولید و صادارت بید قرمز است . نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در خصوص مزیت بید قرمز تولیدی محلات گفت: با توجه به آب و هوا و خاک منطقه بزیجان محلات که محل کشت و تولید بید قرمز است، این محصول مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین محصول حال حاضر دنیاست و به همین دلیل بید قرمز محلات مشتاقان فراوانی در خارج از کشور داشته و مخصوصا کشورهای جنوب شرق آسیا و اروپا مشتاق بید قرمز تولیدی محلات هستند.

وی اظهار کرد: توانایی‌های فنی برای تولید، بسته بندی و بازاریابی این محصول در شهرستان محلات وجود دارد و به نظر می‌رسد باید رویکرد جدیدی را در این راستا داشته باشیم. سلیمی پتانسیل بالای محلات جهت در اختیار گرفتن بازار بید قرمز دنیا را فوق‌العاده ذکر کرد و افزود: ما می‌توانیم بازار دنیا را در دست بگیریم به شرطی که در این بخش گام‌های بلندتری برداریم . وی سطح زیر کشت بید قرمز را در حال حاضر در این شهرستان 200 هکتار عنوان کرد و گفت: در صورتی که سطح زیر کشت بید قرمز توسعه یافته و دو تا سه برابر شود می‌توانیم انحصارا بازار دنیا را در اختیار خود قرار دهیم و هزار نفر بصورت مستقیم و سه هزار نفر به صورت غیر مستقیم  در این بخش اشتغالزایی صورت خواهد گرفت.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی مشکلات پیش روی این صنعت را نیز تشریح کرد و افزود: یکی از عمده ترین مشکلات بر سر راه توسعه این صنعت نوپا، نبود پایانه صادراتی است که باید برای راه اندازی و توسعه آن توجه ویژه‌ای صرف شود. مشکل دیگر کارگاه بسته‌بندی، سورت و آماده‌سازی است که این موضوع باید جدا از سوی مسئولین امر پیگیری و تجهیز انجام شود. مشکل آخر در حوزه گمرک است که باید همکاری جدی تری با صادرکننده این محصول داشته باشد تا در اثر سهل‌انگاری این کالا که از خاصیت فسادپذیری بالایی برخوردار است، از بین نرود.

سلیمی در پایان با توجه به ناشناخته و نوپا بودن بازار بید قرمز در کشور و دنیا خواستار توجه جدی دولت به این محصول شد و در خاتمه گفت: مسئولین استانی درخصوص توسعه این صنعت وعده هایی داده اند که امیدواریم به وعده ها عمل شود، زیرا در این بخش اگر ظرفیت های مشابه در شهرهای دیگر استان خلق شود قطعا برند بید قرمز محلات دچار آسیب جدی خواهد شد .
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

اگرونیک در شبکه های اجتماعی