1396/8/8 3343

یک پرورش دهنده گل و گیاه به الجزیره گفت: اگر با رئیس‌جمهور ملاقات می‌کردم می‌گفتم به بخش کشاورزی و تولیدات گلخانه‌ای توجه ویژه‌ای داشته باشد به همان اندازه که به صنایع نفت و گاز دارد.

اگر رئیس‌جمهور را می‌دیدم می‌گفتم به پرورش گل و گیاه توجه ویژه‌ داشته باشد

گزارش الجزیره از گلخانه‌های ورامین


شبکه الجزیره گزارشی از وضعیت پرورش گل و گیاه از منطقه ورامین تهیه کرده که آنها تأکید می‌کنند به دلیل هزینه بالای تولید و نبود دانش کافی و همچنین بازارهای صادراتی مناسب صنعت گل و گیاه ایران از ظرفیت‌های 104 میلیارد دلاری بازارهای جهان نمی‌تواند استفاده کنند. مهدی کبریایی پرورش‌دهنده گل و گیاه گلخانه‌ای در منطقه ورامین به الجزیره گفته است: از زمانی که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران برداشته شد اوضاع اندکی بهبود یافته است. وی همچنین گفته است یکی از بزرگترین چالش‌هایی که اکنون با آن مواجه هستیم نبود تکنولوژی مدرن در این زمینه است. اکثر کارشناسان متخصص حوزه تولید محصولات گلخانه‌ای در اروپا هستند و ما نمی‌توانیم دانش و تکنولوژی آنها را به ایران منتقل کنیم. با وجود این برای انجام رقابت با بازارهای جهانی پرورش‌دهندگان گل و گیاه نیازمند کمک و حمایت هستیم.

 

علیرغم اینکه صنایع نفت و گاز یکی از صنایع مهم به شمار می‌‌رود اما طی سال‌های آینده صنعت گل و گیاه به عنوان یک رقیب جدی خواهد بود. کبریایی گفت: در مقایسه با بازار نفت و گاز صنعت گل و گیاه هنوز بازار صادراتی مناسبی ندارد و نیازمند حمایت ویژه است. وی همچنین به الجزیره گفت: اگر با رئیس جمهور ملاقات می‌کردم می‌گفتم که به بخش کشاورزی و تولیدات گلخانه‌ای توجه ویژه‌ای داشته باشد به همان اندازه که به صنایع نفت و گاز دارد. به همان اندازه که ما سعی می‌کنیم جایگاه خودمان را در اوپک تحکیم کنیم باید همان توجه را برای محکم کردن جایگاه خود در سازمان جهانی غذا (فائو) داشته باشیم و راه را برای سرمایه‌گذاران خارجی باز کنیم. هنوز ورود به بازارهای جهانی با چالش‌هایی مواجه است.

 

همچنین اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه به الجزیره، گفت: مشکل اصلی ما در حال حاضر هزینه بالای صادرات است ما نمی‌توانیم با صادرکنندگان اصلی گل و گیاه در جهان مانند هلند رقابت داشته باشیم. تولید گل و گیاه ما به صورت انبوه نیست و این مسأله قیمت تمام شده تولید را بالا می‌برد. از آنجایی که تولید ما اندک است اکثر آن برای مصرف داخلی استفاده می‌شود. حتی نصف گل‌هایی که در داخل مصرف می‌شود از بین می‌روند در مسیر انتقال خشک می‌شوند و حتی زمانی که به مغازه هم رسیدند به فروش نمی‌روند. شاهرخی به الجزیره گفت: در دیداری که با حسن روحانی رئیس جمهور داشتم از وی تقاضا کردم که به تولیدکنندگان وام‌های کم‌بهره با نرخ سود پایین بدهند تا آنها بتوانند گلخانه‌های خود را تجهیز کنند چرا که هزینه مدرن کردن گلخانه‌ها بسیار پرهزینه است.

 

همه آنهایی که به پرورش گل و گیاه علاقه‌مندند بر این باورند که می‌تواند یکی از بهترین مشاغل در ایران است و برای ایجاد تکنولوژی جدید و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها برای رسیدن به بازار بکر نیازمند سرمایه‌گذاری مناسبی است. همه آنها یک وجه مشترک دارند و آن این است که آرزو می‌کنند دولت حمایت بیشتری را برای مدرن کردن صنعت گل و گیاه در کشور داشته باشد. و این توجه صرفاً به دلیل دلایل اقتصادی آن نباشد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۷ کیلو زعفران در هکتار

با نهال بادام پول‌ساز و پرسود آشنا شوید

آغاز کشت بهاره «گلرنگ» در کبودراهنگ

ثبت ۲۴۲۵ شغل ایجاد شده در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در سامانه رصد

اگروتوریسم در خراسان رضوی فراگیر خواهد شد

لرستان پیشرو در ایجاد خانه‌های محیط زیست

تعویق رشد رویشی محصولات کشاورزی گلستان

تجهیز ۶۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری به روش‌های نوین آبیاری

صرفه جویی ۵ میلیون مترمکعب آب در راستای سازگاری با کم آبی در چهارمحال و بختیاری

پیش‌بینی تولید ۳۵۰ هزار تن گندم سال جاری در لرستان

برداشت گلچه های گلرنگ مزارع سیستان وبلوچستان از شهرستان دشتیاری

کاشت ۳۰۰ هزار اصله نهال در کرمانشاه در هفته منابع طبیعی

آغاز توزیع بیش از ۱۵ هزار تن کودشیمیایی بهاره در بروجرد

راه مواجهه با بحران کمبود آب استفاده از فناوری در کشاورزی

اراضی کشاورزی قزوین مجهز به سامانه نوین آبیاری می‌شود

توسعه نخلستان ها راهی مطمئن برای تجارت خرما در سیستان وبلوچستان

کشت ۵۰۰۰ بوته آناناس برای اولین بار در شهرستان زرآباد

ضدعفونی بیش از 88 هزار تن بذور غلات در همدان

صادرات بیش از ۲۳۸ هزار گلدان گل از نوشهر

کشت سیب زمینی در شهرستان خاش آغاز شد

۱۸۰ هزار تن گوجه فرنگی در بوشهر برداشت می‌شود

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی