1396/10/21 2445

استاندار قزوین گفت: در شرایط کنونی نیازمند طرح هایی برای کشاورزی بدون آب و یا با حداقل مصرف آب هستیم تا بتوانیم بحرانهای آینده را مدیریت کنیم و بهترین روش کشت گلخانه ای است.

استاندار قزوین:

کشاورزی بدون آب و یا با حداقل آب باید ترویج شود


عبدالمحمد زاهدی روز پنجشنبه در دیدار با اشرف منصوری مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور که در استانداری برگزار شد اظهارداشت: در شرایطی که تا چند سال بعد خشکسالی و کم آبی ادامه دارد منطقی نیست همچنان روشهای سنتی در کشاورزی ادامه یابد. استاندار یادآورشد: تا سال ۲۱۰۰ هیچ امیدی برای تغییر شرایط اقلیم و بارش‌ها نداریم و این بحران کم آبی وجود خواهد داشت لذا ما باید برای توسعه روشهای آبیاری قطره‌ای و نیز توسعه کشت گلخانه‌ای برنامه ریزی کنیم. وی بیان کرد: امروز با ریزگردها و بحران خشکسالی در منطقه زاگرس هم روبرو هستیم و با سدسازی از سوی کشور ترکیه شرایط برای کشورهای عراق و سوریه در سال‌های آتی بشدت بحرانی خواهد شد و کشور ما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و باید تدبیر کنیم.

 

وی افزود: قزوین با داشتن زمین‌های مرغوب و نیز شهرک‌های صنعتی که برخی از آنها مانند شال قابل واگذاری به بخش کشاورزی است این ظرفیت را دارد که در این طرح پیشگام باشد و یک کار ملی را به صورت الگویی پیاده کند. وی بیان کرد: در خصوص شهرک نودهک کارشناسان گفته‌اند کیفیت آب این منطقه مناسب است و ما آمادگی داریم مشکلات این شهرک ونیزشهرک صنعتی شال را که برای صنعت مورد اقبال قرار نگرفته حل کرده و در اختیار بخش کشاورزی قرار دهیم.

 

نیازمند اجرای طرح‌های کشاورزی بدون آب هستیم

وی بیان کرد: امروز باید به سمت ارائه روش‌های کشاورزی بدون آب و یا با مصرف کمترین آب برویم تا قادر به ادامه فعالیت در این بخش باشیم در غیر این صورت با بحران‌های جدی روبرو خواهیم شد که جبران ناپذیر است. استاندار قزوین تصریح کرد:مدیریت شرکت شهرک‌های کشاورزی از نظر ما اهمیت زیادی دارد و باید در کنار تامین زیرساخت‌ها در این زمینه نیز جدیت لازم صورت گیرد. استاندار قزوین گفت: پرداختن به کشاورزی سنتی امروز نه به نفع  دولت است و نه به نفع کشاورزان وباید به سمت ارتقای بهره وری، تولید کیفی محصول  و افزایش راندمان تولید حرکت کنیم. زاهدی خاطرنشان کرد: اراضی دولتی متعلق به مردم است و در راستای حمایت از تولید باید به خودشان واگذار شود و دولت فقط وظیفه نظارت بر آنها را داشته باشد تا در مسیر منافع ملی و استقلال کشور به کار گرفته شود. وی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای کشت گلخانه‌ای و نیز آبیاری مدرن و تغییر الگوی کشت در استان اعلام آمادگی کرد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

مناسب‌ترین نهال‌های گردویی که در قزوین امکان پرورش دارند

نمایشگاه تخصصی کشاورزی زنجان

برداشت بیش از 11 هزار تن ذرت از مزارع میامی

یک دارابی کشاورز نمونه بین‌المللی در مصرف آب شد

برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز

آغاز فعالیت ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

آموزش طراحی و ساخت گلخانه‌ها

پیش بینی تولید ۲۰ تن نگین زعفران در خراسان شمالی

اجرای ۱۱۳۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی حوضه دریاچه ارومیه

زالزالک میوه‌ای به رنگ پاییز

تاثیر کشت مکانیزه کشاورزی در دوران خشکسالی

افزایش سطح گلخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری به ۳۷ هکتار

پهپادها به کمک کشاورزان طارمی می‌آید

صادرات گردو با نفت برابری می‌کند

لزوم بهره‌گیری کشاورزان از تسهیلات آبیاری نوین

عوامل تأثیرگذار در کاهش کارایی سموم کشاورزی

احداث باغ میوه چگونه صورت می گیرد

فعالیت ۴۲ واحد گلخانه گل و گیاه زینتی در سطح استان همدان

برداشت بیش از ۶۵ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

نقش تکنیک‌های جدید در صنعت کشاورزی

مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به کمک درختان پروبیوتیک‌دار

تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس

بررسی نکات طلایی سربرداری شاخه های درختان میوه

برداشت بیش از ۸۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

مناسب ترین درخت گردو جهت پرورش در اردبیل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی