1396/10/11 551

رئیس سازمان، تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در این دوره از همایش معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی ۱۶ رشته جدید به بخش آب و خاک اضافه شده است.

معاون وزیر کشاورزی مطرح کرد:

تولید محصول ارگانیک شاخصی برای انتخاب کشاورز نمونه

اسکندر زند، معاون وزیر جهاد کشاورزی درنشستی اظهار کرد: سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در روز دوشنبه ۱۱ دی ماه در سالن همایش‌های صداوسیما با حضور مسئولین ارشد نظام برگزار خواهد شد. وی افزود: هدف از برگزاری این همایش ارج نهادن به تلاش کشاورزان، ایجاد فرصت و زمینه برای طرح مشکلات آنها بامسئولان نظام، معطوف نمودن نظر مسئولان و ترغیب سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است. شرایطی که برای انتخاب نمونه‌ها داشتیم علاوه بر شرایط عمومی تعدادی شرایط اختصاصی هم بود که به صورت یک کتاب منتشر شده است. زند در رابطه با شاخص‌ها و معیارهای انتخاب و ارزشیابی خاطرنشان کرد: در حوزه‌های مختلف شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی را مشخص کردیم که از شیلات، باغبانی، زراعت، ترویج و آموزش تا خاک و آب را ریز به ریز در برمی‌گیرد.

 

وی افزود: رعایت اصل بهره‌وری، مصرف بهینه انرژی، رعایت کامل جنبه‌های زیست‌محیطی، توجه به پایداری کمیت و کیفیت محصول، اشتراک‌گذاری دانش کشاورزان نمونه به دیگر کشاورزان، توجه به کاهش ضایعات، توجه به ارزش افزوده و استانداردسازی تولید، از شاخص‌های ما بوده که بر این اساس کمیته‌های ملی و استانی تشکیل شده است. از بین منتخبین ۸۷ درصد آقا و ۱۳ درصد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. معاون وزیر در ادامه تصریح کرد: در سال گذشته ما ۱۰۲ رشته نمونه انتخاب کردیم اما امسال این میزان به ۱۵۳ رشته افزایش یافته است. منتخبین رشته‌ها در حوزه زراعت ۲۰ نفر، حوزه دام و عشایر ۱۹ نفر، شیلات ۷ نفر، آب و خاک و صنایع ۲۸ نفر، ترویج و آموزش ۱۳ نفر، تشکل‌ها ۱۰ نفر، آبخیزداری ۱۵ نفر، امور اراضی ۳ نفر و باغبانی ۲۷ نفر را شامل می شود. ۷۵ درصد نمونه‌ها تحصیلات دیپلم و بالاتر دارند و ۲۵ درصد ابتدایی و راهنمایی هستند. از ۷۵ درصد نمونه دیپلم وبالاتر ۹ نفر دکتری دارند. ۴۸ درصد از نمونه‌ها ۵۰ سال به بالا هستند و ۲۵ درصد هم زیر ۴۰ سال سن دارند. جوان‌ترین منتخب ما ۳۰ ساله و پیرترین ۸۶ ساله است.

 

زند با اشاره به تعداد رشته‌های جدید عنوان کرد: در حوزه آب و خاک ۱۶ رشته جدید داریم. در دام و عشایر ۱۳ رشته، زراعت ۱۰ رشته و در بخش بیمه و ذکات ۲ رشته جدید اضافه شده است که تاکنون چنین کد رشته‌ای نداشته‌ایم. در این میان سه رشته جدید نیز به ترویج و آموزش اختصاص یافته است. وی افزود: در تولید گندم آبی میانگین عملکرد ایران در سال حدود ۳٫۵ تن است که کشاورز نمونه ما در سال ۹۵ در رقم پیشگام با افزایش ۳ برابر عملکرد ۱۳ تن برداشت کرده است. جوکار نمونه ما نیز ۸ تن و ۸۰۰ کیلوگرم عملکرد داشته و در تولید سیب درختی هم کشاورز نمونه ما با افزایش ۱۰ برابری نسبت به میانگین ۱۶۸ تن برداشت داشته است. وی افزود: کشاورز نمونه انارکار ما از استان فارس ۹۵ تن تولید کرده که نسبت به میانگین ۷ برابر افزایش داشته است. برنج‌کار نمونه ما از استان گیلان در رقم شیرودی حدود ۱۱ تن عملکرد داشته است و کلزاکار نمونه از استان کردستان هم ۶ تن و ۳۰۰ کیلوگرم عملکرد داشته است.

 

رئیس سازمان تات در رابطه با شاخص‌های مدنظر سازمان برای انتخاب کشاورزان نمونه تاکید کرد: رعایت میزان مصرف سموم و نکات فنی یکی از شاخص‌های اصلی ما است. بهره‌وری از نهاده‌ها و شرایط اقلیمی هم باید رعایت شود امروز تولیدکننده محصول ارگانیک هم داریم که در بحث سیب زمینی ارگانیک ۳۰ تن برداشت داشته است. وی افزود: شاخص کارایی مصرف نهاده‌ها هم در بحث آب و هم کود مورد نظر است که میزان مصرف باید کنترل شده باشد. مقدار مصرف و کارآیی آنها اندازه‌گیری شده و عدد و رقم به دست آمده موجود است. در بحث آب و خاک هم ما ۱۶ رشته جدید داریم مانند انواع روش‌های آبیاری تحت فشار که نمونه‌های بارز خود را داشته است. ما باید کمک کنیم تا کشاورزان در سطح ملی دیده شوند. شاید آنها به کمک و کارایی ما نیاز نداشته باشند اما ما وظیفه خود می‌دانیم تا از آنها حمایت کنیم. ما مزارع را کانون‌های یادگیری قرار دادیم تا کشاورزان نمونه بتوانند تجربیات خود را انعکاس دهند.

 

زند در ادامه گفت: افراد برگزیده جزو خبرگان کشاورزی محسوب می‌شوند. ما دربرخی سال‌ها به این افراد کارت مربیگری کشاورزی می‌دهیم که امیدواریم امسال هم بتوانیم این اقدام را انجام دهیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ موضوعی مطرح کردیم تحت عنوان کانون‌های یادگیری که تنها در مزارع کشاورزان نمونه دایر شد. ما نزدیک ۲۶۰ کانون اصلی یادگیری داریم اما این میزان بسیار کم است و امیدواریم افزایش داشته باشد. ۱۷۰۰ سایت هم به صورت الگویی تحت نظارت کشاورزان نمونه است. در سال آینده بنا داریم در کلیه پهنه‌هایی که کشاورزان نمونه در آن فعالیت می‌کنند کانون‌های یادگیری را تشکیل دهیم.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آماده شدن ۲۵۰۰ هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری جهت کشت چغندرقند

اقدامات کنترلی و غربالگری جهاد کشاورزی برای مقابله با کرونا

نصب دستگاه دیتالاگر در باغات شهرستان سامان

فعالیت نوروزی گشت‌ سیار حفاظت از اراضی استان اردبیل

درگذشت 2 مدیر جهاد کشاورزی در گیلان و گلستان بر اثر کرونا

کرونا با بازار گل و گیاه چه کرد؟

عقب‌نشینی کشاورزان مازندران از برنامه کشت کلزا

شایعات کرونایی تقاضا و قیمت میوه را افزایش داد

استقرار ۵۰ سامانه ضد تگرگ در باغات آذربایجان شرقی

واکنش وزارت جهاد به انتقادات از سامانه بازارگاه

سه چالش کشاورزی ایران و بلاتکلیفی الگوی کشت

هشدار جدی بیماری‌های «زنگ زرد» و «زنگ قهوه‌ای» گندم در مزارع آق‌قلا

لیست ۱۰ عدد از دردسرساز ترین آفات و بیماری ها در باغبانی

باید و نبایدهای کشاورزی ایمن در فصل کرونا

لایحه حفاظت از زمین های کشاورزی و ضوابط ساخت وساز تقدیم دولت شد

توضیحاتی در خصوص حمله میلیونی ملخ‌ها به آبادان

ساخت کرم ضد آفتاب از پسماندهای کشاورزی

از سال آینده تولید گندم سفارشی می‌شود

انواع کمباین های برداشت غلات

سال آینده پیوندک گردو وارد بازار می‌شود

چه عواملی حیات تالاب کجی نمکزار را تهدید می‌کند؟

انجام شخم زمستانه در ۱۰۰هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

کشت گیاهان دارویی در ۱۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی

توصیه‌های غذایی فائو برای مقابله با کرونا

تمبر هندی و خواص آن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی