1396/9/8 2968

کرم‌های خاکی می‌توانند در شبیه‌سازهای خاک مریخ رشد کرده و تکثیر شوند که این امر موجب افزایش امید به تولید محصول در این سیاره می‌شود.

پرورش گیاه در سیاره سرخ ممکن شد؛

پرورش گیاه و کرم‌ خاکی در مریخ


به گزارش گیزمگ، اگر انسان‌ها روزی مریخ را تسخیر کنند، که احتمالا ناسا و الون ماسک در آینده‌ای نزدیک این کار را ممکن خواهند کرد، ما باید مطمئن شویم که می‌توانیم در خاک مریخ به صورت محلی غذا رشد دهیم. در حال حاضر یک تیم از دانشگاه واگنینگن(Wageningen) متوجه شد که کرم‌های خاکی و موجوداتی که نقش مهمی در حاصلخیزی خاک دارند، می‌توانند در خاک شبیه‌سازی شده مریخ رشد و تولید مثل کنند. گرد و غبار قرمز رنگی که سطح مریخ را پوشانده بسیار خشک و بایر کننده است و دانشمندان را به شدت به شک انداخته که حتی آن را خاک بنامند؛ کلمه‌ای که بیانگر وجود مواد ارگانیک از گیاهان و حیوانات است.

 

بدون این مواد، رگولیت(سنگ‌پوشه) مریخ عمدتا گرد و غبار و سنگ است که بدون اصلاح برای استفاده کشاورزان آینده مفید نخواهد بود. پس از اینکه کاوشگر "کنجکاوی" تحلیل خود را از خاک مریخ ارسال کرد، ناسا برای آزمایش نزدیک‌ترین نوع خاک را در زمین که خاک زمین‌های آتشفشانی هاوایی بود، پیدا کرد. مطالعات قبلی با استفاده از این شبیه ساز و با استفاده از کود و چمن تازه نتایج خوبی از پرورش محصول را نشان داد. به نظر می‌رسد سیب زمینی می‌تواند در گلخانه‌های مریخ رشد کند، اما نیاز به کمک دارد. محققان واگنینگن در آزمایشات خود از کود خوک استفاده کردند. آنها کود را به نمونه‌های شبیه‌ساز خاک مریخ و و نمونه‌هایی از شن نقره‌ای(نوعی شن بسیار مرغوب) اضافه کردند و سپس هر دو را مقایسه کردند.

 

وایگر واملینک، پژوهشگر ارشد این پروژه می‌گوید: اثر مثبت اضافه کردن کود غیرمنتظره نبود، اما ما شگفت‌زده شدیم که باعث شد شبیه‌ساز خاک مریخ بهتر از شن نقره‌ای عمل کند. بعد از این که نمونه جوانه زده بود، تیم تحقیقاتی سپس به بعضی از گلدان‌ها یکی دیگر از عناصر حیاتی را اضافه کرد؛ کرم‌ها. این بی‌مهرگان لاغر با هضم مواد آلی مرده مرطوب و دفع یک کود قوی که به انتشار مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر کمک می‌کند، نقش کلیدی در ایجاد خاک حاصلخیز زمین دارند. تونل ساختن دائمی آنها باعث می‌شود که خاک دارای منفذ شود و هوا و آب به راحتی از میان آن عبور کند. این یک پیشرفت مهم برای خاک شبیه‌سازی شده مریخ است، چرا که آب در آزمایش‌های قبلی به سختی وارد خاک می‌شد. در مجموع، آزمایشات نشان داد که ترکیب کرم‌ها و کود خوک به پرورش گیاهان در خاک مریخ کمک می‌کند و کرم‌ها نه تنها رشد می‌کنند، بلکه تکثیر هم می‌شوند.

 

واملینک می‌گوید: واضح است که کود باعث رشد، به ویژه در یک ماده شبیه ساز مریخ می‌شود و ما دیدیم که کرم‌ها فعال بودند. با این وجود، بهترین غافلگیری در پایان آزمایش اتفاق افتاد، زمانی که دو کرم جوان در خاک مریخ یافتیم. این اتفاق امیدها را برای توانایی ما در رشد گیاهان در سیاره سرخ افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند که در پرورش لوبیا سبز، نخود فرنگی، تربچه، گوجه فرنگی، سیب زمینی، هویج و شاهی موفق بوده‌اند. پس از آزمایش فلزات سنگین و آلکالوئیدها، پرورش سبزیجات برای مصرف انسان امکان‌پذیر و ایمن است.

منبع
ایسنا
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

4000 هکتار از مزارع کرمانشاه زیر کشت گیاهان دارویی رفته است

برداشت کلزا در جنوب کرمان آغاز شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی