1396/4/12 1173

با وجود یاراکارت اعتباری مشکلات تأمین وثیقه و ضامن مرتفع خواهد شد و تسهیلات به اعتبار یارانه به کشاورزان پرداخت خواهد شد تا نگرانی های آنها برای خرید ملزومات و ابزار به حداقل ممکن برسد.

سرنوشت یارا کارت کشاورزان به کجا رسید؟

مدتی پیش بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای از عرضه یاراکارت توسط شبکه بانکی به دریافت کنندگان یارانه خبرداد تا براساس آن مشتریان بتوانند، یارانه خود را ضمانت پرداخت اقساط خود نمایند. براین اساس با هدف سهولت در انجام امور بانکی کشاورزان و روستائیان برای خرید ملزومات، ابزار و نهاده های کشاورزی در اواخر خرداد ماه برای اولین بار یاراکارت از سوی بانک کشاورزی رونمایی شد. با وجود یاراکارت اعتباری مشکلات تأمین وثیقه و ضامن مرتفع خواهد شد و تسهیلات به اعتبار یارانه به کشاورزان پرداخت خواهد شد تا نگرانی‌های آنها برای خرید ملزومات و ابزار به حداقل ممکن برسد.
 
حال به سراغ کارشناسان مربوطه می رویم تا از آخرین وضعیت نحوه دریافت یاراکارت با خبر شویم:
مسعود اسدی رئیس تشکل های بخش کشاورزی با اشاره به  عدم دریافت تسهیلات از سوی کشاورزان خرده پا از منابع بانکی، اظهار داشت: کشاورزان برای تأمین نهاده‌ها ناگزیرند که از منابع غیرشرعی برای خرید ابزارآلات مورد نیاز استفاده نمایند. به گفته وی پرداخت تسهیلات به جامعه کشاورزان با یاراکارت یکی از مؤثرترین خدمات از سوی بانک‌ها به کشاورزان است. اسدی با بیان اینکه عدم دسترسی کشاورزان به منابع بانکی یکی از معضلات این بخش به شمار می رود، گفت: با عرضه یارا کارت ها دیگر نگرانی مبنی بر دریافت تسهیلات از سوی کشاورزان وجود ندارد.

عرضه یاراکارت افزایش بهره وری را به همراه دارد
علی خان محمدی مدیرعامل مجمع نخبگان کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  گفت: تزریق منابع مالی به هر بخشی مضرات و مزایای زیادی دارد، به طوریکه اگر عرضه یاراکارت در جهت کمک به تولید و اشتغالزایی باشد، تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری دارد. با اشاره به اینکه عرضه یاراکارت به کشاورزان و به کارگیری آن در امور دیگر مناسب نیست، افزود: این امر افزایش بهره وری را به همراه داشته و کشاورزان دیگر دغدغه ضامن و وثیقه برای دریافت تسهیلات از منابع بانکی را نخواهند داشت. به گفته مدیر عامل مجمع ملی نخبگان عرضه یارا کارت در کنار آموزش به کشاورزان تأثیر بسزایی در خودکفایی محصولات کشاورزی خواهد داشت.

یاراکارت گامی مهم در جهت حمایت از تولید داخل
محمد رضا غفوری کارشناس بانک در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی بیان کرد: براساس بخشنامه بانک مرکزی در 27 اردیبهشت ماه مبنی بر عرضه یاراکارت درنهایت اواخر خرداد ماه این امر به صورت پایلوت در بانک کشاورزی آغاز شد. وی افزود: کلیه مشمولین این طرح دارای پرونده نزد بانک کشاورزی درخواست خود مبنی بر دریافت یاراکارت را اعلام نمایند تا در اسرع وقت به تقاضای آنها رسیدگی شود. غفوری با اشاره به اینکه حداکثر ملبغ یارا کارت 5 میلیون تومان است، بیان کرد: این میزان تسهیلات برای خرید ابزارآلات و خدمات بخش کشاورزی است که درنهایت امری مهم در جهت حمایت از تولید داخل به شمار می‌رود. این کارشناس بانکی در پایان یادآور شد: رقم یاراکارت بسته به تعداد خانوارها متفاوت است و کشاورزان می‌توانند برای دریافت جزئیات بیشتر با مرکز ارتباط بانک کشاورزی با شماره 81301 تماس حاصل نمایند.
منبع
YJC

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن گندم در نطنز

اگرونیک در شبکه های اجتماعی