1401/11/3 162

مصرف بیش از حد و غیراصولی سموم و آفت کش‌ها، این امر یک تهدید جدید در سلامت محصولات کشاورزی و سلامت افراد و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به حساب می‌آید.

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند


مدیر آزمایشگاه کنترل کیفی، مواد عذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: مصرف بیش از حد و غیراصولی سموم و آفت کش‌ها، این امر یک تهدید جدید در سلامت محصولات کشاورزی و سلامت افراد و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به حساب می‌آید.

دکتر امیر پیکر افزود: بررسی های مختلف نشان دهنده اینست که باقیمانده سموم و آفت کش‌ها در محصولات کشاورزی موجب بیماری‌های مختلف شده و در کشورهای مختلف برای مقابله با این معضل برنامه های گوناگون ارائه شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش جمعیت جهان، تولید بیشتر محصولات کشاورزی، امری اجتناب ناپذیر بوده و در این میان تقاضا برای استفاده از سموم و آفت کش ها در محصولات کشاورزی، با تقاضای بیش از اندازه ای مواجه شده است.

مدیر آزمایشگاه کنترل کیفی، مواد عذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: مصرف یک کیلو کود شیمیایی می تواند تولید محصولات کشاورزی را به بیش از ۵ برابر افزایش دهد. در این میان چگونه می توانیم یک کشاورز و یا یک تولیدکننده را مجاب کرد که استفاده بی رویه ای از این محصولات نداشته باشد؟ چراکه اکثریت در مرحله نخست به دنبال تولید بیشتر و به تبع آن سود بیشتر خواهند بود.

پیکر تصریح کرد: مصرف بیش از حد مجاز از سموم و آفت‌کش‌ها می‌تواند بر روی یک سیستم و عضو خاص بدن تاثیر بگذارد و در نهایت سلامتی انسان را تعریف کند.

وی ادامه داد: سموم شیمیایی تنها آفت‌کش نیستند بلکه زیست کش و زندگی کش هستند که اغلب منجر به ایجاد سرطان های گوناگون می شود. ژن درمانی یا استفاده از محصولات تراریخته یکی از راه‌های کاهش استفاده از سموم و آفت کش هاست در این روش با استفاده از برخی ژن‌ها که در طبیعت وجود دارند و دستکاری ژنتیک محصولات کشاورزی، مقاومت آن‌ها را در مقابل آفت ها را افزایش می دهد. اما بحث استفاده از محصولات تراریخته یا دستکاری ژنتیکی به همین راحتی نیست و برخی از کشورها به دلیل تاثیرهای ناشناخته در مقابل استفاده از این محصولات مقاومت می کنند.

مدیر آزمایشگاه کنترل کیفی، مواد عذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: یکی از راه‌های پیشنهادی برای بکارگیری محصولات تراریخته استفاده از این محصولات به صورت غیرمستقیم است. بدین صورت که مثلاً از این مبحث در تهیه نهاده های دامی استفاده کرده و در نهایت از گوشت و فرآورده های دیگر آن‌ها استفاده می شود. در هر صورت طرفداران این نظریه ها کماکان همدیگر را نقد کرده و هرکدام تبعات استفاده از این روش در افزایش بهره‌وری را مورد نقد و بررسی قرار می دهند.

پیکر تاکید کرد: می توان گفت که در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل مصرف بیش از حد و غیراصولی سموم و آفت کش‌ها، این امر یک تهدید جدید در سلامت محصولات کشاورزی و در نهایت سلامت افراد به حساب می‌آید. متاسفانه به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم جهت تشخیص و آنالیز سموم و آفت کش های گیاهی در این استان، بحث رصد و پایش این محصولات در استان مغفول مانده و مجبور به استفاده از ظرفیت استان‌های همجوار هستیم.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، وی بیان کرد: امید است با پیگیری و جدیت مسئولان استانی این زیرساخت‌ها در سطح استان ما نیز فراهم شده تا مردم بتوانند از خدمات آنها بهره‌مند شوند.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی