1401/11/3 382

مصرف بیش از حد و غیراصولی سموم و آفت کش‌ها، این امر یک تهدید جدید در سلامت محصولات کشاورزی و سلامت افراد و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به حساب می‌آید.

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند


مدیر آزمایشگاه کنترل کیفی، مواد عذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: مصرف بیش از حد و غیراصولی سموم و آفت کش‌ها، این امر یک تهدید جدید در سلامت محصولات کشاورزی و سلامت افراد و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به حساب می‌آید.

دکتر امیر پیکر افزود: بررسی های مختلف نشان دهنده اینست که باقیمانده سموم و آفت کش‌ها در محصولات کشاورزی موجب بیماری‌های مختلف شده و در کشورهای مختلف برای مقابله با این معضل برنامه های گوناگون ارائه شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش جمعیت جهان، تولید بیشتر محصولات کشاورزی، امری اجتناب ناپذیر بوده و در این میان تقاضا برای استفاده از سموم و آفت کش ها در محصولات کشاورزی، با تقاضای بیش از اندازه ای مواجه شده است.

مدیر آزمایشگاه کنترل کیفی، مواد عذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: مصرف یک کیلو کود شیمیایی می تواند تولید محصولات کشاورزی را به بیش از ۵ برابر افزایش دهد. در این میان چگونه می توانیم یک کشاورز و یا یک تولیدکننده را مجاب کرد که استفاده بی رویه ای از این محصولات نداشته باشد؟ چراکه اکثریت در مرحله نخست به دنبال تولید بیشتر و به تبع آن سود بیشتر خواهند بود.

پیکر تصریح کرد: مصرف بیش از حد مجاز از سموم و آفت‌کش‌ها می‌تواند بر روی یک سیستم و عضو خاص بدن تاثیر بگذارد و در نهایت سلامتی انسان را تعریف کند.

وی ادامه داد: سموم شیمیایی تنها آفت‌کش نیستند بلکه زیست کش و زندگی کش هستند که اغلب منجر به ایجاد سرطان های گوناگون می شود. ژن درمانی یا استفاده از محصولات تراریخته یکی از راه‌های کاهش استفاده از سموم و آفت کش هاست در این روش با استفاده از برخی ژن‌ها که در طبیعت وجود دارند و دستکاری ژنتیک محصولات کشاورزی، مقاومت آن‌ها را در مقابل آفت ها را افزایش می دهد. اما بحث استفاده از محصولات تراریخته یا دستکاری ژنتیکی به همین راحتی نیست و برخی از کشورها به دلیل تاثیرهای ناشناخته در مقابل استفاده از این محصولات مقاومت می کنند.

مدیر آزمایشگاه کنترل کیفی، مواد عذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: یکی از راه‌های پیشنهادی برای بکارگیری محصولات تراریخته استفاده از این محصولات به صورت غیرمستقیم است. بدین صورت که مثلاً از این مبحث در تهیه نهاده های دامی استفاده کرده و در نهایت از گوشت و فرآورده های دیگر آن‌ها استفاده می شود. در هر صورت طرفداران این نظریه ها کماکان همدیگر را نقد کرده و هرکدام تبعات استفاده از این روش در افزایش بهره‌وری را مورد نقد و بررسی قرار می دهند.

پیکر تاکید کرد: می توان گفت که در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل مصرف بیش از حد و غیراصولی سموم و آفت کش‌ها، این امر یک تهدید جدید در سلامت محصولات کشاورزی و در نهایت سلامت افراد به حساب می‌آید. متاسفانه به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم جهت تشخیص و آنالیز سموم و آفت کش های گیاهی در این استان، بحث رصد و پایش این محصولات در استان مغفول مانده و مجبور به استفاده از ظرفیت استان‌های همجوار هستیم.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، وی بیان کرد: امید است با پیگیری و جدیت مسئولان استانی این زیرساخت‌ها در سطح استان ما نیز فراهم شده تا مردم بتوانند از خدمات آنها بهره‌مند شوند.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی