1401/10/10 66

رییس هیات مدیره انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم گفت: طی چهار ماه گذشته بیش از ۱۳۰۰ تن آفت کش صادر شده است.

صادرات بیش از ۱۳۰۰ تن آفت‌کش طی چهار ماه گذشته


رییس هیات مدیره انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم گفت: طی چهار ماه گذشته بیش از ۱۳۰۰ تن آفت کش صادر شده است.

به گزارش ایسنا، مسعود گیل آبادی در نشست خبری که به مناسبت برگزاری نهمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی برگزاری شد، اظهار کرد: کشاورزی یکی از پراهمیت‌ترین بخش‌های اقتصادی است و صادرات محصولات کشاورزی بخشی از نیازهای ارزی کشور را تامین می‌کند.

وی ادامه داد: در سموم کشاورزی و آفت‌کش‌ها محدودیت صادرات داشتیم ولی خوشبختانه از چهار ماه پیش وزارت جهاد کشاورزی موافقت کرد و توانستیم از این وزارتخانه و سازمان حفظ نباتات مجوز صادرات دریافت کنیم؛ به طوری که در این مدت بیش از ۱۳۰۰ تن آفت‌کش صادر شده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم اضافه کرد: توانایی و ظرفیت تولید بسیار خوبی در کشور داریم و به همین دلیل نباید ارز از کشور به راحتی خارج شود. به همین جهت از وزارت جهاد کشاورزی درخواست می‌کنیم که حمایت همه جانبه از بخش تولید را داشته باشند تا بتوانیم تولیدات با کیفیت را در داخل کشور گسترش دهیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولید آفت کش در کشور از ۸۰ کارخانه تولیدکننده بیش از ۴۰۰ هزار تن در سال است که در حال حاضر حدود ۳۵ تا ۴۰ هزارتن آفت کش در داخل تولید می‌شود. ۹۷ درصد این ۴۰ هزار تن داخلی و فقط ۳ درصد آن وارداتی است.

گیل‌آبادی عنوان کرد: سال‌های قبل که ارز ترجیحی به تکنیکال ( ماده اولیه) و سم آماده مصرف داده می‌شد، در حقیقت رانتی به آماده به مصرف‌ها بود، زیرا وقتی تکنیکال ارز می‌گیرد تولیدکننده باید برای مواد اولیه دیگر نیز با ارز آزاد هزینه کند ولی برای آماده به مصرف‌ها به کل سم ارز تخصیص داده می‌شد. وقتی ارز ترجیحی به نیمایی تبدیل شد، تعادل نیز برقرار شد، زیرا فاصله ارز نیمایی و آزاد کم بود.

رییس هیات مدیره انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم با اشاره به اینکه با گران شدن آفت کش‌ها مصرف آن هم کنترل شد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید نظارت‌های  لازم را بر طریقه مصرف بیشتر کند و به بحث آموزش و ترویج نیز توجه بیشتری داشته باشد.

وی همچنین عنوان کرد که از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کردیم که مالیات بر ارزش افزوده سم را از ۹ درصد به ۱ درصد تقلیل دهد یا آن را حذف کند تا این نهاده ارزان به دست مصرف‌کننده برسد.

این فعال بخش خصوصی به جایگزینی سموم کم خطر با نوع پرخطر آن اشاره کرد و گفت: سموم پرخطر در حال حذف  و سموم کم خطر نیز در حال جایگزینی هستند. چندین سموم پرخطر نیز کنار گذاشته شده است. حدود ۴۳۶ قلم سم ثبت شده در کشور داریم که ۲۱۵ قلم‌ آن در حال مصرف است. کمتر از ۱۰ درصدآن پرخطر و مابقی متوسط خطر و کم خطر است.

وی با اشاره به اینکه همه آفت‌کش‌های تولید شده باید تحت استاندارد فائو باشند و بیش از ۹۸ درصد تکنیکال سموم در دنیا در چین و هند تولید می شود، گفت: وقتی تکنیکال را با یک خلوص مشخصی وارد می‌کنیم، ناخالصی آن هم مشخص می‌شود. سازمان حفظ نباتات از ابتدای کار بر خرید ما نظارت دارد. کارخانه‌های تولیدی نیز بر تکنیکال‌های وارد شده نظارت می‌کنند و آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهند. سازمان حفظ نباتات نیز از کارخانه‌ها نمونه‌برداری می‌کند تا از کیفیت سموم اطمینان حاصل کند.

به گفته وی، مشکل اصلی این است که در آفت‌کش‌های وارداتی هیچ اطلاعی از کیفیت و خلوص وجود ندارد. هیچکس نمی داند سم آماده به مصرف با چه خلوصی وارد کشور می‌شود. اینکه می‌گوییم تولید داخل می‌تواند از سموم و آفت کش‌های چین و هند بهتر باشد به همین دلیل است.

در ادامه این نشست خبری  صیاد فرهادی - رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی گفت: در  نهمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تولیدکنندگان داخلی توان خود را به نمایش خواهند گذاشت و درخواست می‌کنیم که مسئولان مربوطه از این نمایشگاه و دستاوردهای آن بازدید کنند و کمک کنند تا صادرات کود را نیز از سر گیرد.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۵ درصد کود کشاورزی در کشور تولید می‌شود و کمتر از ۵ درصد آن وارداتی است. کود اوره بخش کشاورزی را به طور ۱۰۰ درصد دولت تامین می‌کند قیمت آن هم ثابت است.

بنا بر اظهارات وی ۸ میلیون تن تولید کود اوره در کشور داریم که از این میزان ۳ میلیون تن مصرف و حدود ۵ میلیون تن نیز صادر می شود. چون به کودهای پایه از جمله اوره یارانه تعلق می‌گیرد، به همین دلیل بخش خصوصی اجازه صادرات آن را ندارد. 

 به گزارش ایسنا نهمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی از تاریخ ۱۹ تا ۲۲ دی ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران  از ساعت ۹ تا ۱۵ برگزار می‌شود. این نمایشگاه با همکاری انجمن تولیدکنندگان سموم و انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی برگزاری خواهد شد. 
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

۱۲۵ پروژه کشاورزی در کردستان بهره‌برداری می‌شود

آزمون خاک، پیش‌نیاز کشاورزی پایدار

کشت ۸۰۰۰ هکتار دانه‌های روغنی در لرستان

ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در حوزه کشاورزی هرمزگان

ذخیره بیش از ۴ هزار تن کود برای کشت بهاره البرز

تجهیز ۱۰۰ هکتار از اراضی سرخه به سیستم‌های نوین آبیاری

کشت قراردادی و تضمین خرید گندم از کشاورزان نکایی

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند

سبز شدن دل کشاورزان ماسالی با جشنواره گل نرگس

برگزاری دو رویداد فناوری در حوزه کشاورزی هوشمند

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

امضای ۲ تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی خراسان‌ جنوبی

توصیه‌هایی به کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش‌محور میسر شد

اجرای طرح تولید کشت گل و گیاهان زینتی در نیکشهر

آغاز برداشت نارنگی از شش هزار هکتار باغ‌های هرمزگان

حمایت از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در توسعه کشاورزی

اجرا و آغاز 36 طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی

افزایش ۵ برابری کشت قراردادی گندم در فارس

تولید یک میلیون تن برنج سفید در مازندران

راه‌اندازی اولین مزرعه گردشگری کشاورزی در اندیمشک

اگرونیک در شبکه های اجتماعی