1396/10/4 874

مدیر قطب علمی ارگانیک با تأکید بر ضرورت بسط مطالعات و ارائه راهکار درباره تأمین امنیت غذایی خواستار کمک ویژه به قطب علمی ارگانیک در این راستا شد.

قطب علمی ارگانیک در انتظار حمایت

محمدرضا رضاپناه دانشیار مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی و مدیر قطب علمی ارگانیک در نشست «فرآورده‌های غذایی تراریخته با منشأ دامی» که در سالن کنفرانس فرهنگستان علوم برگزار شد، بحث از محصولات تراریخته را مهم ارزیابی کرد و گفت: گروه دامپزشکی فرهنگستان علوم به درستی به بحث مهم تراریخته وارد شده است؛ زیرا بخشی از محصولات تراریخته در کشورهای مختلف جهان به مصرف دام می‌رسد و امیدوارم حاصل این جلسات نتایج خوبی را برای ارشاد رسانه‌ها و مراکز علمی داشته باشد. وی با اشاره به اینکه مسئله تراریخته و ارگانیک یک معادله چندگانه است و نباید آن را سیاه و سفید دید، تشریح کرد: گفته شد که به میزان ۱۰ میلیون تن با ارزش ۳ میلیارد دلار محصولات تراریخته به کشور وارد می‌شود این مقدار تقریبا معادل حدود ۱۰ درصد تولیدات کشور است که جزء محصولات با ارزش افزوده هم هست. در سوی دیگر این معادله، حدود یک دهم درصد محصولات ارگانیک در کشور تولید می‌شود.

 

وی گفت: محصولات ارگانیک حدود یک درصد از کل سطح زیر کشت زمین های کشاورزی را به خود اختصاص داده‌اند در حالی که در داخل کشور این رقم یک دهم درصد است. برای تولید محصول سالم در داخل کشور می‌توان تولید محصولات ارگانیک را افزایش داد. رضاپناه ادامه داد: اخیرا با سه کشاورز در نوزدهمین کنگره بین‌المللی ارگانیک شرکت کردیم. دنیا تا کنون نوزده کنگره بین‌المللی علمی با موضوع کشت ارگانیک برگزار کرده است و کشاورزان هم در این کنگره به تبادل اطلاعات راجع به تولیدات ارگانیک می‌پردازند. وی با تأکید بر ضرورت بسط مطالعات و ارائه راهکار درباره تأمین امنیت غذایی خواستار کمک ویژه به قطب علمی ارگانیک در این راستا شد.

 

گفتنی است مهندسی ژنتیک و کشت محصولات تراریخته توانسته است با کاهش و گاه حذف مصرف سم، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای معادل خروج ۱۲ میلیون خودرو از جاده‌ها و کاهش نیاز به تبدیل ۱۷۴ میلیون هکتار از منابع طبیعی به زمین کشاورزی به سلامت محیط زیست و مصرف‌کننده که از اهداف صنعت ارگانیک هستند کمک کند. بنابراین، کشاورزی ارگانیک و مهندسی ژنتیک از روش های مطرح برای تولید غذای سالم و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست هستند. در هیاهوی جریان‌های رسانه‌ای که عموما از سوی قدرت‌های جهانی و با هدف عقب ماندگی کشورها در دستیابی به فناوری‌های نوین طراحی شده‌اند تلاش شده کشت ارگانیک و تولید محصولات تراریخته را در تقابل با هم نشان دهند.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

مناسب‌ترین نهال‌های گردویی که در قزوین امکان پرورش دارند

نمایشگاه تخصصی کشاورزی زنجان

برداشت بیش از 11 هزار تن ذرت از مزارع میامی

یک دارابی کشاورز نمونه بین‌المللی در مصرف آب شد

برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز

آغاز فعالیت ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

آموزش طراحی و ساخت گلخانه‌ها

پیش بینی تولید ۲۰ تن نگین زعفران در خراسان شمالی

اجرای ۱۱۳۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی حوضه دریاچه ارومیه

زالزالک میوه‌ای به رنگ پاییز

تاثیر کشت مکانیزه کشاورزی در دوران خشکسالی

افزایش سطح گلخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری به ۳۷ هکتار

پهپادها به کمک کشاورزان طارمی می‌آید

صادرات گردو با نفت برابری می‌کند

لزوم بهره‌گیری کشاورزان از تسهیلات آبیاری نوین

عوامل تأثیرگذار در کاهش کارایی سموم کشاورزی

احداث باغ میوه چگونه صورت می گیرد

فعالیت ۴۲ واحد گلخانه گل و گیاه زینتی در سطح استان همدان

برداشت بیش از ۶۵ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

نقش تکنیک‌های جدید در صنعت کشاورزی

مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به کمک درختان پروبیوتیک‌دار

تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس

بررسی نکات طلایی سربرداری شاخه های درختان میوه

برداشت بیش از ۸۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

مناسب ترین درخت گردو جهت پرورش در اردبیل

اگرونیک در شبکه های اجتماعی