1402/2/13 785

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است و یکی از راهکارهای حفاظت هر چه بهتر از این منابع توسعه و افزایش پوشش گیاهی خواهد بود.

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است


مسئول پیگیری و هماهنگی استان‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است و یکی از راهکارهای حفاظت هر چه بهتر از این منابع توسعه و افزایش پوشش گیاهی خواهد بود.

سیدحسن میرعماد ۱۳ اریبهشت ماه در بازدید از نهالستان و طرح زراعت چوب شرکت فولاد بوتیای کرمان اظهار کرد: حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است و یکی از راهکارهای حفاظت هر چه بهتر از این منابع توسعه و افزایش پوشش گیاهی خواهد بود.

او با اشاره به اینکه پوشش گیاهی نقش مهمی در حفظ خاک دارد، ادامه داد: یکی از مشکلات موجود، فرسایش خاک است که خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه در استان کرمان انجام شده است.

میرعماد اظهار کرد: در بحث پوشش گیاهی به دستور رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی مقرر شد طی چهار سال یک میلیارد اصله نهال در کشور کاشته شود و سهم استان کرمان ۶۰ میلیون اصله نهال است که قطعا این اقدام تاثیر خوبی خواهد داشت. اگر بتوانیم در منابع طبیعی هر آنچه که هست را حفظ کنیم کار بزرگی‌ انجام داده‌ایم.

مسئول پیگیری و هماهنگی استانهای سازمان منابع طبیعی کشور با بیان اینکه تولید و کاشت یک میلیارد اصله نهال در یک بازه زمانی چهار ساله یک اقدام جهادی از سوی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم انجام می شود.

او به شاخص‌های مدیریت جهادی از دیدگاه مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: خودباوری، داشتن ادبیات مشترک، کارآمدی و سرعت بخشیدن به کار، استفاده از امکانات و ظرفیت های موجود، حرکت مبتنی بر علم و درایت و حضور مردمی و عزم ملی از شاخص‌های ضروری و لازم در اجرای این طرح جهادی است.

میرعماد گفت: امروز ایران و کشورهای جهان با چالش‌های مختلف زیست محیطی و تغییرات شدید اقلیمی مواجه هستند و ما تکلیف داریم برای برون رفت از این چالش‌ها در زمینه افزایش پوشش گیاهی و جنگل کاری اقدامی جهادی داشته باشیم.

مشاور رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اعلام کرد: در استان‌ کرمان ظرفیت تولید نهال احصاء شده و خوشبختانه ظرفیت بسیار بالایی برای تولید نهال در نهالستان‌های منابع طبیعی استان کرمان وجود دارد.

میرعماد اظهار کرد: بخش عمده‌ای از منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود، از این رو استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و مصرف بهینه در حفظ هر چه بهتر منابع آب کمک‌کننده است.

او با بیان اینکه در مکانی که پوشش گیاهی بالایی داشته باشیم آب بیشتری جذب زمین می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اقلیم خشکی که ایران دارد، آب مسئله مهمی است و باید بیش از پیش از این منبع ارزشمند حفاظت شود.

میرعماد در بخشی از سخنان خود در رابطه با بیابان زایی اظهار کرد: برای حفظ پوشش گیاهی و کاهش گازهای گلخانه‌ای باید همت کنیم و با مشارکت و کمک گرفتن از مردم می توان از بیابان زایی جلوگیری بعمل آورد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی