1396/10/3 459

کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : در استان با وجود پتانسیل ویژه برای تولید محصولات شناسنامه دار، می‌توان در بعضی محصولات کشاورزی برند ارگانیک دریافت کرد.

گواهینامه ارگانیک برای محصولات کشاورزی استان قزوین

علیرضا نوروزیان کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در حال حاضر سه محصول زغال اخته، زالزالک، گردو و فندق در ۳ هکتار از باغات استان برند ارگانیک ایزو ۱۱۰۰۰ دریافت کرده اند. نوروزیان گفت: همچنین سه محصول؛ زعفران در ۳ هکتار و زیتون و انار در ۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی و باغی استان، برند ارگانیک را دریافت خواهند کرد. وی افزود: گواهینامه استاندارد ملی ایران برای محصولات ارگانیک "۱۱۰۰۰" است و کشاورزانی که بخواهند محصولات خود را به عنوان محصول ارگانیک صادر کنند باید حتما گواهینامه ارگانیک اروپا را بگیرند.

 

کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در همه مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ هستند و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی مانند علف کش‌ها، قارچ کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند. وی اضافه کرد: برای تولید یک محصول ارگانیک علاوه بر استفاده نکردن از کود‌ها و سموم شیمیایی؛ مزرعه‌داران باید به محیط زیست و گونه‌های جانوری منطقه نیز صدمه‌ای وارد نکنند. کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: هم اکنون تعدادی از زنان روستایی در سطح شهرستان‌های تابعه در منازل خود سبزی خوردن ارگانیک بدون کود و سم تولید می‌کنند که در این زمینه؛ سازمان جهاد کشاورزی به این بانوان آموزش‌های لازم را ارائه داده و سالانه بذر بوجاری شده، آفت‌کش‌های ارگانیک و کود‌های دامی سنتی در اختیارشان قرار می‌دهد.

 

نوروزیان افزود: این واحد‌های تولید سبزی ارگانیک پس از انجام آزمایشات لازم برای تایید سلامت و رعایت مقررات تبیین شده در تولید محصول از سوی سازمان جهاد کشاورزی و همچنین طی مراحل گذار (دوره‌ای که یک مزرعه‌دار برای از بین رفتن آثار سموم و کود‌های شیمایی در مزرعه طی می‌کند)، در حال حاضر آماده دریافت گواهی نامه ارگانیک اتحادیه اروپا هستند. وی در باره کشت ارگانیک گندم در مزارع کشاورزی استان نیز گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه کوهین زیر کشت گندم دیم ارگانیک قرار دارد که این قطعات در مرحله گذار هستند و برای دریافت گواهی نامه کشت محصولات ارگانیک اروپا این منطقه برنامه داریم.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

کشاورزان گیلان به آفت مگس مدیترانه‌ای بی‌توجه نباشند

مزیت‌های سیستم بدون خاک‌ورزی در کشاورزی

نهال‌های رویشی کشور استاندارد می‌شوند

چگونه با کرم گلوگاه انار مبارزه کنیم؟

ایجاد کلکسیون گیاهان دارویی در دانشگاه تبریز

حمله مگس میوه مدیترانه ای به باغات شرق گیلان

زنان کردستان، صاحب مقام اول استانداردسازی محصولات کشاورزی

تولید ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان کرمان

دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو

ظرفیت‌های فناوری نانو در حوزه صنایع غذایی و کشاورزی معرفی می‌شود

کشاورزی شهری، راهکاری مؤثر برای توسعه فضای سبز مفید

۲۱/۵ هکتار گلخانه به مجموع فضای گلخانه ای استان مرکزی اضافه شد

امکان تولید ۶ میلیون تن محصول کشاورزی با منابع آبی موجود

استفاده از قارچ زنده در ساختمان‌سازی سبز

آشنایی با تعاونی های روستایی و کشاورزی

تکمیل زنجیره تولید پنبه از بذر تا تولید پوشاک

کشاورزان سه میلیون تن گندم انبار کرده‌اند

تقویت کشاورزی خانوادگی از اولویت‌های تعاونی روستایی

کشت گیاهان دارویی از اولویت‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی

سماق؛ گنج نهفته در کویر

دلایل کاهش قابل توجه قیمت زعفران

چگونه رؤیایی استعماری مراکش را به خشکسالی کشاند

تحلیلی بر فرایند عملیات خوب کشاورزی (GAP) برای کشاورزان خرده‌پا

تاثیر پایین بودن PH یا اسیدی بودن خاک در رشد گیاه

کاهش دفن پسماند با تولید کمپوست

اگرونیک در شبکه های اجتماعی