1396/10/3 539

کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : در استان با وجود پتانسیل ویژه برای تولید محصولات شناسنامه دار، می‌توان در بعضی محصولات کشاورزی برند ارگانیک دریافت کرد.

گواهینامه ارگانیک برای محصولات کشاورزی استان قزوین

علیرضا نوروزیان کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: در حال حاضر سه محصول زغال اخته، زالزالک، گردو و فندق در ۳ هکتار از باغات استان برند ارگانیک ایزو ۱۱۰۰۰ دریافت کرده اند. نوروزیان گفت: همچنین سه محصول؛ زعفران در ۳ هکتار و زیتون و انار در ۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی و باغی استان، برند ارگانیک را دریافت خواهند کرد. وی افزود: گواهینامه استاندارد ملی ایران برای محصولات ارگانیک "۱۱۰۰۰" است و کشاورزانی که بخواهند محصولات خود را به عنوان محصول ارگانیک صادر کنند باید حتما گواهینامه ارگانیک اروپا را بگیرند.

 

کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در همه مراحل رشد با سیستم طبیعی هماهنگ هستند و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی مانند علف کش‌ها، قارچ کش‌ها و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده و با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند. وی اضافه کرد: برای تولید یک محصول ارگانیک علاوه بر استفاده نکردن از کود‌ها و سموم شیمیایی؛ مزرعه‌داران باید به محیط زیست و گونه‌های جانوری منطقه نیز صدمه‌ای وارد نکنند. کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: هم اکنون تعدادی از زنان روستایی در سطح شهرستان‌های تابعه در منازل خود سبزی خوردن ارگانیک بدون کود و سم تولید می‌کنند که در این زمینه؛ سازمان جهاد کشاورزی به این بانوان آموزش‌های لازم را ارائه داده و سالانه بذر بوجاری شده، آفت‌کش‌های ارگانیک و کود‌های دامی سنتی در اختیارشان قرار می‌دهد.

 

نوروزیان افزود: این واحد‌های تولید سبزی ارگانیک پس از انجام آزمایشات لازم برای تایید سلامت و رعایت مقررات تبیین شده در تولید محصول از سوی سازمان جهاد کشاورزی و همچنین طی مراحل گذار (دوره‌ای که یک مزرعه‌دار برای از بین رفتن آثار سموم و کود‌های شیمایی در مزرعه طی می‌کند)، در حال حاضر آماده دریافت گواهی نامه ارگانیک اتحادیه اروپا هستند. وی در باره کشت ارگانیک گندم در مزارع کشاورزی استان نیز گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه کوهین زیر کشت گندم دیم ارگانیک قرار دارد که این قطعات در مرحله گذار هستند و برای دریافت گواهی نامه کشت محصولات ارگانیک اروپا این منطقه برنامه داریم.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

"اوسک" و نقش‌آفرینی ایران در بازار جهانی زعفران

همکاری ایران و اسپانیا در تامین و تولید بذر سبزی و صیفی

جذب ۶۰۶ میلیارد ریال اعتبار مکانیزاسیون در زنجان

تامین ۴۰ درصد شکر کشور در خوزستان

رونمایی جان دیر از نسل جدید موتورهای چهارچرخ UTV کشاورزی خود

مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز در مزارع گندم و جو استان کرمانشاه

صادرات ۵ میلیون کیلوگرم عصاره و اسانس در ۹ ماهه امسال

رتبه پنجم ایران در تولید گل و گیاه زینتی در آسیا

استفاده از برق و امواج کوتاه برای مبارزه با علف های هرز

لزوم خرید نهال‌ از مراکز معتبر برای مقابله با سرخرطومی خرما

تولید سالانه ۸.۱ میلیون تن میوه گرمسیری و نیمه گرمسیری

افزایش ۶۰ درصدی تولید قارچ

انتقال مزارع سبزی و صیفی البرز به محیط‌های گلخانه ای

آیا علف خرس همان گیاه انگور خرس است؟

کشت‌ گلخانه‌ای راندمان آب را به یک پنجم می‌رساند

با شته گیاه زراعی کلزا چگونه مبارزه کنیم؟

پویایی زیست علف های هرز زمین های زراعی

مرگ دوهزار گونه پرنده در شبه جزیره میانکاله

اهمیت پاییز و زمستان در کشاورزی چیست؟

خطر فرونشست در کمین استان‌های شمالی

تهیه نهاده‌ باکیفیت از مشکلات بخش کشاورزی است

عوامل بیماری‌زا در گیاهان

افزایش ۴ و نیم برابری صدور تاسیس گلخانه در فارس

خاک صنعتی صادر می‌شود نه خاک کشاورزی!

توسعه صنایع تبدیلی راهکار پایداری کشاورزی است

اگرونیک در شبکه های اجتماعی