1396/9/7 2021

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: سال گذشته ۲۶.۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت عملیات مبارزه با آفات و علف‌های هرز، کنترل زراعی و مکانیکی و شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی قرار گرفت.

مبارزه با آفات در ۲۶.۵ میلیون هکتار زمین کشاورزی

حذف ۲۵ درصد سموم کشاورزی از سبد سموم مصرفی کشور


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد علی باغستانی روز سه شنبه در سی و هشتمین سمینار سالانه در یزد اعلام کرد: ۷.۸ میلیون این عملیات در باغات و ۱۸.۵ میلیون هکتار در اراضی زراعی انجام شده است.وی اظهار داشت: در سال ۹۵ مجموع عملیات پیش آگاهی نیز در سطح حدود ۶.۳ میلیون هکتار صورت گرفت. باغستانی با بیان این که در زمینه پیش آگاهی و شبکه های مراقبت، ورود و استفاده از تکنیک‌های نوین کلید خورده است، گفت: در این زمینه با همکاری مشترک دانشگاه تهران، برای استفاده از پهباد به منظور تصویربرداری و ردیابی آفات و بیماری‌ها، کارهای خوبی انجام شده است. وی درباره مبارزه با آفت سن گندم نیز تصریح کرد: سال گذشته در سطح دو میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار با بیماری سن گندم در کشور مبارزه شد که نسبت به سال ۹۴ حدود ۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.رییس سازمان حفظ نباتات کشور، میانگین سن زدگی گندم در سال ۹۵ را ۴ دهم درصد عنوان کرد.

 

وی با اذعان به این که سازمان حفظ نباتات، تولید محصول سالم با دیدگاه حفظ محیط زیست را دنبال می‌کند، گفت: در این راستا تاکید ما بر روش‌ها و مبارزه غیر شیمیایی با آفات و بیماری ها است و سال گذشته برای ۲۶ محصول در سطح حدود ۷۰۰ هزار هکتار مبارزه غیر شیمیایی انجام شد.باغستانی برنامه این سازمان برای مبارزه غیر شیمیایی با آفات و بیماری های گیاهی در سال جاری را ۲۶۰ هزار هکتار عنوان کرد. وی با تاکید بر جهت گیری اعتبارات به سمت مبارزه بیولوژیک با محصولات تازه خوری، اظهار داشت: سال گذشته سهم اعتبارات مبارزه بیولوژی در محصولات تازه خوری از سبد یارانه سم ۲۵ درصد بود و امیدواریم این سهم در سال آینده افزایش یابد.باغستانی در عین حال تصریح کرد: ظرف چهار سال اخیر ۱۲۶عامل بیولوژیک در کشور ثبت شده است. وی درباره سموم آفت کش نیز خاطر نشان کرد: در آغاز طرح ساماندهی فروشگاه های سموم کشاورزی، ۲۰ استان به لحاظ فروشگاه های غیر مجاز سم در وضعیت قرمز و هشت استان در وضعیت زرد بودند و اما اکنون با مجموع اقدامات انجام شده و همکاری تعزیرات، ۲۰ استان در وضعیت سبز و مابقی در وضعیت زرد هستند.

 

رییس سازمان حفظ نباتات با بیان این که تعداد فروشگاه های غیر مجاز سموم کشاورزی از ۳۵۰۰ مورد به ۴۰۰ مورد کاهش یافته است، ابراز امیدواری کرد که در سال آینده فروشگاه غیر مجاز در کشور نداشته باشیم. وی در ادامه به برند سازی سموم کشاورزی اشاره کرد و گفت: تا امروز ۱۹۰ برند سم با آزمایشات و بررسی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی به ثبت رسیده و ۸۰۰ برند نیز در دست بررسی است. باغستانی افزود: ۲۰ تا ۲۵ درصد سموم کشاورزی کشور از کارایی لازم برخوردار نبوده که از سبد سموم مصرفی کشور حذف شد. وی ادامه داد: سامانه مانیتورینگ سموم را نیز به طور جدی دنبال می کنیم و تا چهار ماه آینده این سامانه به شکل آزمایشی در چند استان اجرا می شود. باغستانی با اذعان به این که تغییرات اقلیمی و خشکسالی مشکلات متعددی را در حوزه محصولات کشاورزی و به ویژه در بخش باغبانی ایجاد کرده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم در بحث کمیت و کیفیت امنیت غذایی موثر است و موجب افزایش آفات نو ظهور شده است. وی افزود: در این راستا ما بر روی بهداشت و قرنطینه گیاهی و تحلیل خطر تاکید داریم و تجربه نشان می‌دهد که به استانداردهای جدید به ویژه در حوزه قرنطینه گیاهی نیاز داریم.

 

باغستانی ادامه داد: حساسیت ما در مورد گواهی بهداشت کشورهای دیگر که محصولات کشاورزی به ایران صادر می کنند، افزایش یافته، به طوری که سال گذشته کارشناسان ما در بخش قرنطینه دو هزار نهال آلوده وارداتی از هلند را شناسایی و امحا کردند. وی الکترونیکی کردن فرآیندهای حوزه قرنطینه و شناسایی آفات و بیماری ها و صدور گواهی بهداشتی الکترونیکی در مورد تجارت محصولات کشاورزی را از اقدام های این سازمان نام برد و گفت: تا امروز ۶۴ هزار گواهی بهداشت الکترونیکی صادر شده است.

کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

اگرونیک در شبکه های اجتماعی