1396/7/2 1618

مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ۱۰ ساله اخیر نزدیک ۵۰ درصد کاهش رواناب‌ها رادر کشور داشته‌ایم و بیشترین فشار بر منابع آب‌های زیرزمینی وارد شده است.

مدیرکل امور آب و خاک وزارت کشاورزی:

تأمین ۶۰ درصد منابع آبیاری کشاورزی از آب‌های زیرزمینی

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، علیرضا پرستار ظهر امروز در مراسم افتتاح دوره‌های عملی 85 نفر کارشناسان جدیدالاستخدام آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از 13 استان کشور در اردبیل اظهار داشت: با توجه به آمار نسبت به میانگین جهانی یک سوم بارندگی کمتر و سه برابر تبخیر بیشتر در کشور وجود دارد از طرف دیگر با توجه به این که بیش از 90 درصد تولیدات کشاورزی وابسته به آب است بحث مدیریت آبیاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی گفت: با توجه به این که 60 درصد منابع آبیاری در بخش کشاورزی از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود و در 10 ساله اخیر نزدیک 50 درصد کاهش رواناب داشته‌ایم، بیشترین فشار بر منابع آب‌های زیرزمینی وارد شده است.
 
پرستار افزود: از هشت هزار نفر کارشناس جدیدالاستخدام 450 نفر در حوزه آب و خاک جذب شده‌اند که از این تعداد 220 نفر آقایان و 230 را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که در این دوره آموزشی دو هفته‌ای که برای 85 نفر از خانم‌ها از 13 استان کشور برای افزایش مهارت تشکیل شده انتظار می‌رود حداکثر استفاده لازم از این دوره را با توجه به به اینکه در مراکز مختلف خدمات جهاد کشاورزی کشور پراکنده هستند بحث افزایش بهره‌وری آب را به بهره‌برداران منتقل کنند. مدیرکل دفتر آموزش کارکنان سازمان تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی نیز در این دوره بیان کرد: نگاه ما ارائه آموزش‌های اثربخش به کارشناسان است که منجر به یادگیری مهارت‌های علمی خواهد شد و آموزش‌های اثربخش منجر به توانمندسازی منابع انسانی کشور می‌شود.
 
محمد میثمی تبار تصریح کرد: با توجه به تأکید مقام عالی وزارت مبنی بر آموزش عملی کارشناسان جدیدالاستخدام در فیلدهای تولید، دفتر آموزش کارکنان پایلوت آموزشی را با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی استان و شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و نیز مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی کرد. وی با بیان اینکه آموزش های عملی با حضور حاکمیتی بخش کشاورزی در مراکز جهاد کشاورزی و در کنار بخش خصوصی محقق خواهد شد، افزود: ظرفیت و توانمندی که تا ‌به حال در اردبیل استفاده نمی‌شد و در حال تخریب بود در مدت کوتاهی به روز شده و آماده پذیرایی از کارشناسان جدیدالاستخدام شد.
 
عضو هیئت مدیره کشت و صنعت و دامپروری مغان نیز با ارائه گزارش از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اظهار کرد: وجود مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در کنار این شرکت ظرفیت بالایی از نظر علمی و عملی ایجاد کرده است. محمود علائی با تاکید بر نقش نیروی انسانی در امر تولید گفت: با وجود این که جمعیت کشور حدود سه برابر افزایش یافته اما سرانه تولید همچنان ثابت مانده و سرمایه‌گذاری در امر تولید و نوسازی تجهیزات کشاورزی از ضروریات است.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

سال استثنایی گندم

۱۲ هزار تن انار از باغات باغملک برداشت می‌شود

برداشت گندم در خراسان شمالی ۴۵ درصد افزایش یافت

تاثیر طراحی الگوی کشت در علمی شدن کشاورزی خوزستان

پیش بینی برداشت بیش از ۲۱ هزار تن انار در سیستان و بلوچستان

برداشت مکانیزه برنج در ۲۰۱ هزار هکتار شالیزار مازندران

افزایش ۸ برابری مصرف کود فسفاته در استان همدان

برنامه‌ریزی برای کشت 11 هزار هکتار کلزا کرمانشاه

اجرای طرح اصلاح الگوی کشت

آغاز برداشت انگور از بام کشاورزی دنیا

بهره‌برداری از گلخانه مدرن وحدت در زنجان تا پایان امسال

تحقق ۸۰درصدی برنامه تولید بذر گندم در بوشهر

نهمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمانشاه

نشا چیست؟

تجهیز و نوسازی ۲۳۶ هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان

پرداخت ۳۳ هزار میلیارد تسهیلات کشاورزی در مازندران

افتتاح پروژه آبیاری نوین مزرعه تعاونی تولید اسلام آباد در مانه و سملقان

تامین ۵۰ درصد کود اوره کشور در بوشهر

توزیع بیش از ۶۷ هزار تن انواع کود در خراسان رضوی طی سال جاری

صادرات گلرنگ فرآوری شده کبودراهنگ به ۴ کشور دنیا

امسال ١٣٠ هکتار گلخانه جدید در سیستان وبلوچستان احداث می شود

عقد تفاهم‌نامه با ۲۸۶ کشاورز پلدختر جهت خاموش کردن پمپاژها

حمایت بنیاد احسان برای کشت گیاهان دارویی توسط خانوارهای کم‌ برخوردار

افزایش 100 هزار تنی خرید گندم در استان کرمانشاه

برداشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن گندم در نطنز

اگرونیک در شبکه های اجتماعی