1396/7/2 2150

مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ۱۰ ساله اخیر نزدیک ۵۰ درصد کاهش رواناب‌ها رادر کشور داشته‌ایم و بیشترین فشار بر منابع آب‌های زیرزمینی وارد شده است.

مدیرکل امور آب و خاک وزارت کشاورزی:

تأمین ۶۰ درصد منابع آبیاری کشاورزی از آب‌های زیرزمینی

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، علیرضا پرستار ظهر امروز در مراسم افتتاح دوره‌های عملی 85 نفر کارشناسان جدیدالاستخدام آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از 13 استان کشور در اردبیل اظهار داشت: با توجه به آمار نسبت به میانگین جهانی یک سوم بارندگی کمتر و سه برابر تبخیر بیشتر در کشور وجود دارد از طرف دیگر با توجه به این که بیش از 90 درصد تولیدات کشاورزی وابسته به آب است بحث مدیریت آبیاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وی گفت: با توجه به این که 60 درصد منابع آبیاری در بخش کشاورزی از آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود و در 10 ساله اخیر نزدیک 50 درصد کاهش رواناب داشته‌ایم، بیشترین فشار بر منابع آب‌های زیرزمینی وارد شده است.
 
پرستار افزود: از هشت هزار نفر کارشناس جدیدالاستخدام 450 نفر در حوزه آب و خاک جذب شده‌اند که از این تعداد 220 نفر آقایان و 230 را خانم‌ها تشکیل می‌دهند که در این دوره آموزشی دو هفته‌ای که برای 85 نفر از خانم‌ها از 13 استان کشور برای افزایش مهارت تشکیل شده انتظار می‌رود حداکثر استفاده لازم از این دوره را با توجه به به اینکه در مراکز مختلف خدمات جهاد کشاورزی کشور پراکنده هستند بحث افزایش بهره‌وری آب را به بهره‌برداران منتقل کنند. مدیرکل دفتر آموزش کارکنان سازمان تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی نیز در این دوره بیان کرد: نگاه ما ارائه آموزش‌های اثربخش به کارشناسان است که منجر به یادگیری مهارت‌های علمی خواهد شد و آموزش‌های اثربخش منجر به توانمندسازی منابع انسانی کشور می‌شود.
 
محمد میثمی تبار تصریح کرد: با توجه به تأکید مقام عالی وزارت مبنی بر آموزش عملی کارشناسان جدیدالاستخدام در فیلدهای تولید، دفتر آموزش کارکنان پایلوت آموزشی را با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی استان و شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان و نیز مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی کرد. وی با بیان اینکه آموزش های عملی با حضور حاکمیتی بخش کشاورزی در مراکز جهاد کشاورزی و در کنار بخش خصوصی محقق خواهد شد، افزود: ظرفیت و توانمندی که تا ‌به حال در اردبیل استفاده نمی‌شد و در حال تخریب بود در مدت کوتاهی به روز شده و آماده پذیرایی از کارشناسان جدیدالاستخدام شد.
 
عضو هیئت مدیره کشت و صنعت و دامپروری مغان نیز با ارائه گزارش از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان اظهار کرد: وجود مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در کنار این شرکت ظرفیت بالایی از نظر علمی و عملی ایجاد کرده است. محمود علائی با تاکید بر نقش نیروی انسانی در امر تولید گفت: با وجود این که جمعیت کشور حدود سه برابر افزایش یافته اما سرانه تولید همچنان ثابت مانده و سرمایه‌گذاری در امر تولید و نوسازی تجهیزات کشاورزی از ضروریات است.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی