1396/6/6 1511

فرماندار شهرستان سرایان: دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت خراسان جنوبی است و شرایط حاکم برمنطقه باعث شده که معیشت مردم به سختی تأمین شود

فرماندار سرایان:

دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت در خراسان جنوبی


فرماندار شهرستان سرایان با بیان اینکه در پنجمین روز از هفته دولت ۱۸ طرح کشاورزی به بهره‌برداری رسید گفت: دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت خراسان جنوبی است و شرایط حاکم برمنطقه باعث شده که معیشت مردم به سختی تأمین شود. محمد کریمی ظهر امروز در شورای اداری شهرستان سرایان اظهار داشت: شهرستان سرایان با دارا بودن 9 هزار و 300 کیلومترمربع مساحت که 7 هزار کیلومتر مربع آن در حوزه کویر است باعث می‌شود که شرایط حاکم بر معیشت مردم سخت شود.
 
وی افزود: شهرستان سرایان برخوردار از مردم فهیم و اهل قنوت و قناعت است اما به دلیل زاویه تابش خورشید با منطقه سرایان 18 سال متوالی خشکسالی را در این شهرستان شاهد هستیم. فرماندار سرایان گفت: در طول این مدت علاوه بر پدیده خشکسالی 2 بار سرمازدگی شدید را در منطقه داشته‌ایم و در حوزه باغات کشاورزان مجبور شدیم درختان را کف بر کنیم و سرمازدگی آذر ماه سال گذشته 158 میلیارد تومان خسارت به باغات انار و زعفران شهرستان وارد کرده است.
 
وی با بیان اینکه دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت استان است گفت : از ۸هزار و ۴۰۰ ساعت برداشت آب در سال به ۴هزار و ۲۰۰ ساعت برداشت آب رسیده و 15 میلیارد تومان با کاهش منابع درآمد مردم مواجه هستیم و شرایط حاکم بر معیشت مردم بسیار سخت شده است. مدیر جهاد کشاورزی سرایان نیز در این جلسه اظهار داشت: 18 طرح کشاورزی در پنجمین روز هفته دولت در شهرستان سرایان به بهره‌برداری رسید.
 
سلیمانی با بیان اینکه این طرح‌ها و پروژه‌ها در بخش آب و خاک و باغبانی هستند افزود: از این طرح‌ها 17 طرح در بخش آب و خاک شامل احداث استخر دو منظوره، اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار، احیا و مرمت قنوات و پروژه پرورش قارچ دکمه‌ای است. وی افزود: برای اجرای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر 10 میلیارد و 356 میلیون ریال هزینه شده است که از این مبلغ 4 میلیارد و 657 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی، 2 درصد نفت و گاز طبیعی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی و 4 میلیارد و 46 میلیون ریال تسهیلات بانکی و 1 میلیارد و 653 میلیون ریال خودیاری بهره‌برداران است.
 
سلیمانی افزود: با بهره‌برداری از این طرح ها بیش از 541 خانوار بهره بردار از خدمات آن بهره مند می‌شوند و برای 90 نفر نیز به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود . وی  افزود: 6 پروژه آبیاری کم فشار، 2 پروژه آبیاری تحت فشار،3 پروژه احیا و مرمت قنوات، 6 باب استخر دو منظوره آب کشاورزی  و یک واحد پرورش قارچ دکمه ای از پروژه های شاخص قابل افتتاح در پنجمین روز هفته دولت بود که بطور همزمان در جلسه شورای اداری شهرستان به بهره برداری رسید.
 
مدیرجهاد کشاورزی سرایان گفت: در دولت یازدهم سرمایه گذاری بی نظیری در ایجاد و توسعه زیرساخت های بخش کشاورزی به خصوص در اجرای طرح های آب و خاک صورت گرفته است. اجرای پروژه های احیا و مرمت قنوات، احداث استخر دو منظوره آب کشاورزی، اجرای سامانه های نوین آبیاری در جهت بهبود راندمان مصرف آب کشاورزی در سطح شهرستان صورت گرفته است.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

اگرونیک در شبکه های اجتماعی