1396/6/6 2416

فرماندار شهرستان سرایان: دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت خراسان جنوبی است و شرایط حاکم برمنطقه باعث شده که معیشت مردم به سختی تأمین شود

فرماندار سرایان:

دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت در خراسان جنوبی


فرماندار شهرستان سرایان با بیان اینکه در پنجمین روز از هفته دولت ۱۸ طرح کشاورزی به بهره‌برداری رسید گفت: دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت خراسان جنوبی است و شرایط حاکم برمنطقه باعث شده که معیشت مردم به سختی تأمین شود. محمد کریمی ظهر امروز در شورای اداری شهرستان سرایان اظهار داشت: شهرستان سرایان با دارا بودن 9 هزار و 300 کیلومترمربع مساحت که 7 هزار کیلومتر مربع آن در حوزه کویر است باعث می‌شود که شرایط حاکم بر معیشت مردم سخت شود.
 
وی افزود: شهرستان سرایان برخوردار از مردم فهیم و اهل قنوت و قناعت است اما به دلیل زاویه تابش خورشید با منطقه سرایان 18 سال متوالی خشکسالی را در این شهرستان شاهد هستیم. فرماندار سرایان گفت: در طول این مدت علاوه بر پدیده خشکسالی 2 بار سرمازدگی شدید را در منطقه داشته‌ایم و در حوزه باغات کشاورزان مجبور شدیم درختان را کف بر کنیم و سرمازدگی آذر ماه سال گذشته 158 میلیارد تومان خسارت به باغات انار و زعفران شهرستان وارد کرده است.
 
وی با بیان اینکه دشت سرایان بحرانی‌ترین دشت استان است گفت : از ۸هزار و ۴۰۰ ساعت برداشت آب در سال به ۴هزار و ۲۰۰ ساعت برداشت آب رسیده و 15 میلیارد تومان با کاهش منابع درآمد مردم مواجه هستیم و شرایط حاکم بر معیشت مردم بسیار سخت شده است. مدیر جهاد کشاورزی سرایان نیز در این جلسه اظهار داشت: 18 طرح کشاورزی در پنجمین روز هفته دولت در شهرستان سرایان به بهره‌برداری رسید.
 
سلیمانی با بیان اینکه این طرح‌ها و پروژه‌ها در بخش آب و خاک و باغبانی هستند افزود: از این طرح‌ها 17 طرح در بخش آب و خاک شامل احداث استخر دو منظوره، اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار، احیا و مرمت قنوات و پروژه پرورش قارچ دکمه‌ای است. وی افزود: برای اجرای این طرح‌ها اعتباری بالغ بر 10 میلیارد و 356 میلیون ریال هزینه شده است که از این مبلغ 4 میلیارد و 657 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی، 2 درصد نفت و گاز طبیعی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی و 4 میلیارد و 46 میلیون ریال تسهیلات بانکی و 1 میلیارد و 653 میلیون ریال خودیاری بهره‌برداران است.
 
سلیمانی افزود: با بهره‌برداری از این طرح ها بیش از 541 خانوار بهره بردار از خدمات آن بهره مند می‌شوند و برای 90 نفر نیز به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود . وی  افزود: 6 پروژه آبیاری کم فشار، 2 پروژه آبیاری تحت فشار،3 پروژه احیا و مرمت قنوات، 6 باب استخر دو منظوره آب کشاورزی  و یک واحد پرورش قارچ دکمه ای از پروژه های شاخص قابل افتتاح در پنجمین روز هفته دولت بود که بطور همزمان در جلسه شورای اداری شهرستان به بهره برداری رسید.
 
مدیرجهاد کشاورزی سرایان گفت: در دولت یازدهم سرمایه گذاری بی نظیری در ایجاد و توسعه زیرساخت های بخش کشاورزی به خصوص در اجرای طرح های آب و خاک صورت گرفته است. اجرای پروژه های احیا و مرمت قنوات، احداث استخر دو منظوره آب کشاورزی، اجرای سامانه های نوین آبیاری در جهت بهبود راندمان مصرف آب کشاورزی در سطح شهرستان صورت گرفته است.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی