1396/5/25 1184

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری‌های درست در بخش کشاورزی می‌توان بخش اعظمی از مشکلات را رفع کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:

رفع بسیاری از مشکلات کشاورزی با اجرای درست اصل 44

علی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با تاکید بر اینکه ارزیابی‌ها نسبت به عملکرد وزیر کشاورزی دولت یازدهم امری نسبی است، عنوان کرد: وزارت کشاورزی در دولت یازدهم فراز و نشیب داشت به طوری که در کنار اقدامات مثبت انجام شده انتظار می‌رفت اقدامات گسترده‌ای در استان‌ها صورت گیرد. وی افزود: در این دوره با وجود موفقیت و گام‌های مثبت در افزایش تولید محصولات کشاورزی و نیل به خودکفایی در محصولات استراتژیک مانند گندم و افزایش ضریب مکانیزاسیون و بهره‌وری از آب و روش‌های نوین آبیاری انتظار می‌رفت نظارت بر حوزه استان‌ها و سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته که از زیرساخت‌های اصلی محسوب می‌شوند نیز اعمال شود که این امر به خوبی به انجام نرسید.
 
ابراهیمی با اشاره به اینکه نباید از نظر دور داشت که وزیر کشاورزی دولت یازدهم این مسئولیت را با ساختارهایی عهده‌دار شد که در دوره‌های پیش شکل گرفته و مشکلات بسیاری در بطن آن وجود داشته و دارد، بیان کرد: وزارت کشاورزی با مشکلاتی همچون ناکارآمدی و عدم حرکت در مسیر وظایف و ماموریت‌های محوله توسط ساختارهای کنونی مواجه است که این امر خود می‌تواند حرکت و بستر انجام اقدامات موثر را تحت تاثیر قرار دهد. وی تصریح کرد: به عنوان مثال سازمان تعاون روستایی با دارا بودن شبکه‌های وسیع در سطح کشور در حمایت از کشاورزان آنطور که باید مؤثر عمل نمی‌کند، همچنین شرکت پشتیبانی امور دام در حال حاضر بیشتر وظیفه تنظیم بازار را دنبال می‌کند در حالی که وظیفه اصلی این شرکت حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نهاده‌ها و محصولات دام و طیور است.  
 
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در صورت حرکت در راستای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی بخش اعظمی از مشکلات رفع می‌شد، اظهار کرد: در زمینه ایفای نقش به تشکل‌های مرتبط با بخش کشاورزی در سیاست‌گذاری‌ها، برنامه‌ریزی و مدیریت تولید و واگذاری تصدی‌گری توجه لازم صورت نگرفت در حالی که این بخش نقش موثری در کاهش مشکلات دارد. وی بیان کرد: به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی به حدود اختیارات وزارت جهاد کشاورزی نیز اشکالاتی وارد می‌دانم چراکه با وظایف سنگین این وزارتخانه همخوانی ندارد.
 
ابراهیمی در خصوص اولویت‌های وزارت کشاورزی در دولت دوازدهم گفت: در این دوره تعیین تکلیف مالکیت اراضی کشاورزی به عنوان اساسی‌ترین عامل سرمایه‌گذاری در این بخش از جمله موضوعاتی است که باید با جدیت بیشتری مورد پیگیری قرار گیرد. نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اصلاح ماموریت یا ادغام و حتی منحل شدن برخی از  شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به این وزارتخانه نیز از مواردی است که باید مورد توجه وزارت کشاورزی دولت دوازدهم قرار گیرد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

۱۲۵ پروژه کشاورزی در کردستان بهره‌برداری می‌شود

آزمون خاک، پیش‌نیاز کشاورزی پایدار

کشت ۸۰۰۰ هکتار دانه‌های روغنی در لرستان

ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در حوزه کشاورزی هرمزگان

ذخیره بیش از ۴ هزار تن کود برای کشت بهاره البرز

تجهیز ۱۰۰ هکتار از اراضی سرخه به سیستم‌های نوین آبیاری

کشت قراردادی و تضمین خرید گندم از کشاورزان نکایی

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند

سبز شدن دل کشاورزان ماسالی با جشنواره گل نرگس

برگزاری دو رویداد فناوری در حوزه کشاورزی هوشمند

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

امضای ۲ تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی خراسان‌ جنوبی

توصیه‌هایی به کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش‌محور میسر شد

اجرای طرح تولید کشت گل و گیاهان زینتی در نیکشهر

آغاز برداشت نارنگی از شش هزار هکتار باغ‌های هرمزگان

حمایت از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در توسعه کشاورزی

اجرا و آغاز 36 طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی

افزایش ۵ برابری کشت قراردادی گندم در فارس

تولید یک میلیون تن برنج سفید در مازندران

راه‌اندازی اولین مزرعه گردشگری کشاورزی در اندیمشک

پیش‌بینی برداشت ۲۸ هزار تن مرکبات در سیستان و بلوچستان

برگزاری کارگاه «آشنایی با فنون کاربردی ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی»

صادرات بیش از ۱۳۰۰ تن آفت‌کش طی چهار ماه گذشته

سیب‌زمینی طارم کشت شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی