1395/12/11 15939

گاهی توجه زیادی و یا بی توجهی موجب از بین رفتن گل و گیاهانتان می شود

اشتباهاتی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاهان خانگی اصولا دوست دارند زنده بوده و زندگی راحتی کنار شما داشته باشند. آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید که هر کاری برای زنده نگه داشتن گیاهان خود انجام می ­دهند؟ اگر موجودی را به عنوان عضوی از خانواده خود می پذیریم باید مسئولیت نگهداری از او را نیز همیشه به گردن بگیریم. مانند انسان ها هیچ دو گیاهی کاملا شبیه هم نیستند و نیازهای متفاوتی دارند و صدالبته نحوه نگهداری شان هم مختلف خواهد بود. گاهی توجه زیادی و بی شک بی توجهی موجب از بین رفتن سبزی خانه گرم مان می شود. در سراسر دنیا قاتلان گیاهان خانگی از متدهای سریع و بی برو برگردی که معرفی می شوند، استفاده می کنند.
 
آبیاری بیش از حد گیاهان آپارتمانی

معمولا مردم فکر می کنند هرچه آب بیشتری به گیاه شان بدهند، بهتر است؛ در صورتی که اولین علت مرگ گیاهان به علت آبیاری اشتباه و مخصوصا زیاده روی در آبیاری است. با این روش مهلک به راحتی می توانید گیاه تان را راهی دیار باقی کنید. گرچه شما بی تقصیرید و مطمئنا می خواهید از او مراقبت کنید و جلوی تشنگی اش را بگیرید ولی مسئله اینجاست که با آب فراوان ریشه ها غرق می شوند. درواقع با این کار خاک اشباع شده و هیچ خلل و فرجی برای حضور اکسیژن و تنفس در بین ذرات خاک باقی نخواهد ماند.
 

راهکار: صبور باشید و فواصل آبیاری را بیشتر کنید. علاوه بر آن نیازی نیست هر دوره حجم زیادی آب وارد گلدان شود. مطمئن شوید در زمان آبیاری زیرگلدانی از دوره قبلی آبی نداشته باشد. آب اضافی باعث خفگی ریشه می شود. اگر بعد از یک ساعت در زیرگلدانی آب باقیمانده بود، آن را خالی کنید و اجازه خروج آب اضافی را به گیاه بدهید.
 
تشنگی گیاهی
دومین مشکل اصلی در مرگ گیاهان نیز مربوط به آب است و از نبود آب به میزان کافی ایجاد می شود. شاید شما نسبت به آنها بی تفاوت باشید ولی آنها با فریاد تشنگی سعی می کنند از راه نشانه های بیرونی به شما نشان دهند که آب می خواهند. گاهی این تلاش تا زمانی که تنها جسدی خشک و بی جان باقی بماند، بی نتیجه می ماند. نیاز آبی متفاوت در گیاهان بستگی به دما، نور و زمان (فصل سال) دارد. برخی گیاهان خاک خشک و برخی خاک مرطوب را دوست دارند.
 

راهکار: اگر به آبیاری به عنوان یکی از وظایف روتین زندگی نگاه کنید، مطمئن باشید موظف تر از گیاهان مراقبت خواهید کرد. همچنین می توانید از سیستم های آبیاری هوشمند استفاده کنید. برای بررسی میزان رطوبت خاک، یک بند انگشت خود را در خاک فرو کنید تا ببینید بسته به نیاز آبی گیاه تان، آیا زمان آبیاری فرارسیده است یا نه؟
 
سرما، قاتل گیاهان آپارتمانی
گیاهان نیز مانند انسان ها با طیف متنوعی از دما تطبیق دارند ولی دمای پایین و سرما در این طیف قرار نمی گیرد. همان طور که ما دوست نداریم در اثر یخ زدگی و سرما انگشتان مان گزگز کند و بی حس شود، گیاهان هم از سرما بیزارند و ریشه های شان آسیب می بیند. پس چرا نباید در سرما به دمای محل نگهداری گیاهان خانه توجه کنیم؟
 

راهکار: اگر شما سردتان است، پس گیاهان هم همین حس را دارند. همیشه آنها را در مکانی قرار دهید که حداقل در کمینه طیف دمای قابل تحمل آنها باشد.
 
آفات و بیماری های گیاهی
آفات و حشرات شیره گیاهی را می مکند و این برای گیاهان همچون کابوس می ماند. در بین روش های مرگبار، آفات از موارد غیرقابل کنترل هستند. اگر دیر متوجه آنها شوید و با تاخیر به دنبال درمان شان بروید، همه چیز از دست رفته است ولی حتی در این صورت به طور کامل رهای شان نکنید؛ زیرا آفاتی به غیر حلزون و لیسه یک شبه گیاه را نابود نمی کنند و شاید امیدی برای زنده بودن باشد.
 

راهکار: همیشه گیاهان را بازدید و به آنها توجه کنید و از زیبایی شان لذت ببرید. در این مواقع است که اگر چیزی به نظر مشکوک و غیرعادی برسد، می توان سریع به دادش رسید و آن را تیمار کرد.
 
مرگ گیاهان آپارتمانی با نور سفید سوزان

همه می­ دانیم گیاهان برای رشد و نمو به نور نیاز دارند ولی قطعا نور به دام انداخته خورشید مفید نخواهد بود. پس مراقب باشید نیکی تان از حد نگذرد. باید گفت انتخاب مکان قرارگیری گیاهان خانگی باید حساب شده باشد. درصورتی که دوره نوری زیاد باشد، هیچ کرم بعد از آفتابی این مشکل را حل نمی کند! نزدیکی زیاد به پنجره در گونه هایی که نیاز آفتابی بالایی ندارند، باعث آفتاب سوختگی و مرگ می شود.
 

راهکار: باید بدانید میزان نور مورد نیاز روزانه گیاه تان چقدر است. تنها تعداد کمی از گیاهان نور مستقیم آفتاب را به مدت طولانی تحمل می کنند و آنها نیز همچنان باید خوب آبیاری شوند.
 
تاریک تر از تاریکی
در موارد نادر یک گیاه از نور بسیار کم از پا درمی آید. پس اگر به این مرحله دست پیدا کرده اید باید مدال ظلم مداوم به گیاهان آپارتمانی را دریافت کنید. برای برطرف کردن نگرانی تان از سلامت گیاهان باید تلاش های جدی تری انجام دهید.
 

راهکار: همه گیاهان نیازمند نور هستند و هیچ یک از آنها تاریکی مطلق را تحمل نمی کند. پس سطح نوری مورد نیازشان را تامین کنید.
 
تغذیه نادرست گیاهان آپارتمانی
گیاهان برای ادامه زندگی نیاز به عناصر غذایی مشخصی دارند ولی استفاده بیش از حد از این عناصر عواقبی را در پی دارد. کود زیاد می تواند موجب سوختگی ریشه شود. همچنین اگر چند سال یک بار هم از کوددهی استفاده کنید، گیاه زنده می ماند. کمبود عناصر غذایی علائمی از جمله رنگ پریدگی، بی حالی و... را در گیاه ایجاد می کند و در موارد نادری منجر به مرگ می شود. استفاده نابجای کود نشان می دهد شما دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه نکرده اید. اگر می خواهید خودتان دست به کار شوید، ما قبلا به شما گفته ایم چگونه در منزل کود خانگی بسازیم؟
 

راهکار: از آبیاری صرف دست کشیده و به سمت مراقبت بروید. دستورالعمل نوشته شده روی کود و محلول های غذایی را با دقت بخوانید و در شرایط مورد نیاز آنها را مصرف کنید.
 
بی توجهی به تعویض گلدان
زمانی که عضوی جدید را به خانه خود می آورید، تعویض گلدان اشتباهی بزرگ است. فضای جدید به قدر کافی استرس به همراه دارد و اگر اتاقش را هم تغییر دهید، علاوه بر آن دچار تنش بسیاری می شود. در مورد گیاهان قدیمی تر نیز به زمان تعویض گلدان توجه کنید. گیاهان با شما حرف می زنند و علائمی مانند بیرون زدن ریشه از سوراخ زهکش یا بالا آمدن ریشه از سطح خاک این را به شما نشان می دهد. ریشه های گیاهان زمانی که فضای کوچکی داشته باشند، به هم گره می خورد و ممکن است آسیب جدی ببیند.
 

راهکار: شما می توانید تعویض گلدان جدید را یک هفته تا ۱۰ روز بعد از ورودشان به منزل انجام دهید. همچنین حتما به اندازه گلدان توجه کنید. گیاهان کوچک نیاز به گلدانی بسیار بزرگ تر از سایز خود ندارند. اگر گیاهان قبلی شما به اندازه کافی بزرگ شده اند، باید گلدان را بزرگ تر کنید. تعویض گلدان بسته به رشد ریشه یک تا دو سال یک بار انجام می شود.
 
بستر نامناسب گیاهان
هر گیاه نیاز به خاک متناسب با خود را دارد که برگرفته از زیستگاه و محیط طبیعی خودش است. برای همه گیاهان نباید از یک نوع خاک و ترکیب های مشابه استفاده شود. برای مثال کاکتوس ها نیاز به آب کمی دارند؛ به همین دلیل بستر رشدشان از خاک های سبک و ماسه ای تشکیل شده است.
 
راهکار: ترکیب مناسبی از خاک را تهیه کنید که بهتر است بخشی از آن، حاوی خاک های ارگانیک با مواد آلی غنی باشد. برای گیاهان آپارتمانی از خاک هایی با مواد غذایی بالا استفاده کنید.
 
چند نکته مهم در نگهداری گیاهان آپارتمانی
• گیاهان دوست ندارند محل نگهداری شان تغییر کند. گیاه را در مکانی متناسب با نیازهایش تنها بگذارید.

• اگر می خواهید گیاهتان شانس دوباره گلدهی داشته باشد، گل های پژمرده و خشکش را حذف کنید. نکندن آنها موجب مرگ گیاه نمی شود ولی می تواند از گلدهی دوباره جلوگیری کند.
 
• شما هیچ گاه فرزندان تان را تنها و بدون مراقب در خانه نمی گذارید، گیاهان نیز زمانی که نیستید، نیاز به مراقبت دارند. پس در این مواقع فردی مسئولیت پذیر را برای رسیدگی به کودکان سبزتان انتخاب کنید.
 
• اصولا در منزل با تغییر فصل و برای تعدیل سرما و گرما از دستگاه گرم یا خنک کننده استفاده می شود و با وجود آنها رطوبت فضا تغییر می کند. پس حواس تان به خشکی هوا باشد.
منبع
چیدانه

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی