1396/3/1 1087

نبود برنامه ریزی، عدم شناخت بازار و نبود تکنولوژی به روز باعث ضعف در ایجاد صنایع تبدیلی شده است.

رئیس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران

گلوگاه های عدم توفیق صنایع تبدیلی

شمس‌علی هادی‌زاده معلم، در خصوص نبود صنایع تبدیلی به قدر کافی در کشور، عنوان کرد: یکی از مهمترین ضعف‌ها ناشی از نبود یک برنامه مشخص و مدون برای تولید است. وی درباره اینکه چرا صنایع تبدیلی در ایران ضعیف است، ادامه داد: شناخت کافی از بازار مصرف وجود ندارد و ماشین آلات نیز در صنایع تبدیلی به روز نیستند.
 
رئیس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران توضیح داد: هم اکنون کشاورزان استان مازندران به جهت برف سال گذشته بسیاری از درخت های پرتقال را قطع کردند و اقدام به تولید برنج کرده اند؛ در نتیجه سال بعد با کاهش تولید مرکبات مواجه خواهیم شد. هادی زاده افزود: وقتی که تولید مرکبات کاهش پیدا کند، ابتدا خوراک کارخانه های آبمیوه گیری کم خواهد شد، سال بعد این کارخانه ها با ۲۰ درصد ظرفیت تولید خواهند کرد و به سمت زیانده بودن پیش خواهند شد؛ سرانجام این کارخانه ها تعطیل می شوند که راه اندازی مجدد آن بسیار سخت است.
 
وی اضافه کرد: این روند تا جایی پیش می رود که دوباره سال بعد افزایش تولید را شاهد خواهیم بود، آن زمان دیگر صنایع تبدیلی وجود ندارد که بتواند محصولات را جذب کند. رئیس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران تصریح کرد: عمدتا به دلیل نداشتن برنامه تولید یا عدم شناخت بازارهای مصرف کارخانه ها متاسفانه در بخش صنایع تبدیلی که می تواند بالاترین بهره وری را داشته باشد ضعیف عمل می کنند و توان تولید و جذب بازار را ندارند، این در حالی است که زمانی هم که توان جذب بازار را دارند که مواد اولیه ای وجود ندارد.
 
هادی زاده عنوان کرد: جایگاه فرآوری در تمام دنیا مشخص شده است، چرا که صنایع تبدیلی می تواند تولید ارزش افزوده کند؛ در عین حال هم اکنون درتمام  دنیا، تولید را بر مبنای ارزش افزوده برنامه ریزی می کنند و به دنبال تولیدی که فاقد ارزش افزوده باشد نمی روند. وی تاکید کرد: تولیدی که فاقد ارزش افزوده باشد، منابعی نظیر، آب، خاک، نیروی انسانی، کود، نهال و سم را به هدر می دهد. رئیس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران اعلام کرد: برنامه ای مدون وجود ندارد، که بتواند از محصولات تولید شده بهره وری لازم را ببرد و آنها را دارای ارزش افزوده کند.
 
هادی زاده اضافه کرد: به همین جهت کشور زیان دیده است، چرا که محصولاتی چون هندوانه تولید و در قبال آن آب فراوانی مصرف شده است اما برای بهره وری از آن فکری نشده است. وی گفت: سه ماه قبل که فصل گوجه گلخانه ای بود با افت شدت قیمت گوجه مواجه شدیم، چرا که وزارت جهاد کشاورزی هیچ کنترلی بر روی تولید این محصول نداشته است و باید به نسبت بازار مجوز تولید بدهد که هر کس که دلش بخواهد حق ندارد به صورت گلخانه ای، گوجه تولید کند.
 
رئیس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران تشریح کرد: متاسفانه در صنعت کشاورزی ایران هر کسی در هر زمانی، هر چیزی  بخواهد می کارد و تولید می کند؛ این عدم برنامه ریزی ها تا آنجایی پیش رفته که صنایع تبدیلی، متاسفانه توانمندی لازم را ندارند. هادی زاده توضیح داد: مسئله دیگری که باید به آن اشاره کرد صنایع تبدیلی زیر پله ای است، به طوری که صنایع تبدیلی بزرگ باید با آنها مبارزه کنند.
 
وی افزود: در صنعت قطعه بندی مرغ و یا در فرآوری گوشت صنایع تبدیلی زیر پله ای بسیاری به چشم می خورد، چه طور صنایع تبدیلی چون کارخانه همبرگر سازی می تواند با تولید همبرگر زیر پله ای، رقابت کند. رئیس سابق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران یادآور شد: صنایع زیر پله ای از پرداخت مالیات و دارایی، برق صنعتی، تامین اجتماعی و هزار و یک هزینه دیگر معاف هستند واین هم می تواند یکی از گلوگاه های عدم توفیق صنایع تبدیلی باشد.
منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت کلزا در اردبیل آغاز شد

توسعه 15 هزار هکتار شهرک‌ گلخانه‌ای

تولید سالانه ۲۳ میلیون شاخه گل در لرستان

مزایای کود کمپوست برای خاک

اجرای طرح خُشکه‌کاری برنج در لرستان

توسعه ۴۰ هکتاری باغات هلو و شلیل در اسدآباد

برداشت ۴۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

پیش‌بینی تولید ۴۲۰ میلیون شاخه گل و گیاه زینتی در خوزستان

چه زمانی از کود سرک برنج استفاده کنیم؟

امسال ۱۹۰ هزار تن سیب تابستانه از باغات آذربایجان غربی برداشت می شود 

نخلستان‌های قصرشیرین توسعه می‌یابد

رکورد تولید و پرورش گلابی شکسته شد

برداشت انجیر و درآمد ۹۰ میلیارد ریالی برای کشاورزان

ایجاد کانون گیاهان دارویی در مرودشت

صرفه جویی سالانه 315 میلیون مترمکعبی آب کشاورزی در استان مرکزی

اولین استارتاپ "نوآوری در بسته بندی عناب و فرآورده‌های آن" برگزار می‌شود

شهرک کشاورزی بهدشت چمستان وارد فاز اجرایی شد

ایران،خاستگاه ۸ هزار گونه گیاه دارویی بومی

۱۵۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی ایرانشهر آماده کشت ذرت شده است

توزیع بیش از ۳۰ هزار تن انواع کود شیمیایی در خراسان رضوی

برداشت ۵۰۰۰ تن برگ حنا در دلگان سیستان و بلوچستان

پیش‌رویداد «استارتاپ با رویکرد کشاورزی» برگزار می‌شود

کلزا؛ محصولی با نیاز آبی کم و ارزآوری بالا

۳.۵ هکتار گلخانه در شهرستان بهار در حال ساخت است

تولید ۱۸۸ تن انواع گیاهان دارویی در بروجرد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی