1396/2/31 2302

انتشارات بورس ؛ کتابی در حوزه کارکرد بورس کالا در بخش کشاورزی منتشر کرده است.

کتاب سیاست‌های حمایتی بخش کشاورزی و بورس کالا منتشر شد


این کتاب به منظور بیشتر بسترهای لازم برای حمایت از بخش کشاورزی از طریق بورس کالا و معرفی اقدامات کشورهای مختلف و همگام سازی ابزار مالی ایران با کشورهای توسعه یافته و پیشرفته در زمینه کشاورزی با نام " سیاست های حمایتی بخش کشاورزی" منشتر شده است. این کتاب با تمرکز بر رویکردهای مبتنی بر بازار (از طریق بورس های کالایی)»به تالیف حامد سلطانی نژاد منتشر شده است.
 
کتاب سیاست های حمایتی از بخش کشاورزی در زمره کتاب های تخصصی در حوزه اقتصاد کشاورزی است، این کتاب آشنایی با ابزارهای مالی جدید حمایتی از بخش کشاورزی را در 4 فصل به تفصیل توضیح می دهد. فصل اول این کتاب به تشریح انواع تجربه سیاست های حمایتی در بخش کشاورزی پرداخته است. سیاست های حمایتی غیر قیمتی ، سیاست های حمایتی قیمتی و تجربه اجرای سیاست های حمایتی مدیریت ریسک قیمت در آمریکا،اتحادیه اروپا ، برزیل، کاستاریکا، مکزیک و ایران تماما در فصل یک این کتاب شرح داده شده است.
 
فصل دوم کتاب هم بررسی و ارزیابی تحولات سیاست های کشاورزی کشور های عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه اقتصادهای نوظهور را شرح می دهد، همچنین توضیحاتی پیرامون سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) معرفی انواع شاخص های حمایتی بخش کشاورزی، تحولات در حمایت ها و سیاست های کشاورزی کشور های عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه و اقتصادهای نوظهور، تحولات کلیدی اقتصاد و بازار، چارچوب سیاست کشاورزی در کشورهای سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه. مذاکرات چند جانبه در سازمان جهانی برای رسیدگی به سیاست های کشاورزی و تحولات در حمایت از کشاورزی.
 
فصل سوم ابزارهای بازاری مدیریت ریسک قیمت محصولات کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته است و موضوعاتی مانند ریسک های قیمت کالا از رویکرد تثبیت تا رویکرد مبتنی بر بازار ابزار مدیریت ریسک قیمت مانند پیمان آتی ، قرارداد آتی ، قرارداد اختیار معامله، قرارداد معاوضه و بیمه به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.
 
چشم انداز سیاست های حمایتی بخش کشاورزی در بورس کالای ایران هم در بخش چهارم و آخر این کتاب با محوریت ، سیاست قیمت تضمینی ، قراردادهای اختیار فروش،قراردادهای آتی، قرارداد اختیار معامله،معاملات گواهی سپرده کالایی،راه اندازی صندوق های کالایی،معاملات نسیه و خرید دین،سلف و سلف موازی استاندارد با نگاهی مفهومی تشریح شده است.بخش پایانی این کتاب بخش کشاورزی را این طور تشریح می‌کند:بخش کشاورزی به دلیل پایین بودن درآمد سرانه و اهمیت آن در تولید کالاهای استراتژیک در کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته مورد حمایت دولت می باشد.
 
از همین رو سیاست‌هایی که از طریق بورس کالای ایران قابل عملیاتی شدن و حمایت از بازارهای کشاورزی با ابزارهای جدید است باید مد نظر قرار گیرد تا بتواند به حمایت کارا از اقتصاد کشاورزی کشور منجرشود مانند: اجرای سیاست قیمت تضمینی موضوع ماده 33 ، فروش کالا های خریداری شده از سوی دولت در قالب قرارداد های سلف موازی،تدوین و تصویب قانون جامع انبارداری و قبض انبار،ایجاد ابزارهای تشویقی و کمک به تشکیل بازارهای قرارداد آتی،قرارداد اختیار معامله،سلف نسیه،اوراق خرید دین اوراق گواهی سپرده کالایی و...
 
پیش از این از کتاب "سیاست های حمایتی از بخش کشاورزی با تمرکز بر رویکردهای مبتنی بازار" با حضور روسای سازمان بورس و اوراق بهادار و منطقه آزاد کیش در محل غرفه بورس کالا در غرفه ارکان بازار سرمایه کشور در نمایشگاه بین المللی بورس کیش رونمایی شده بود.
منبع
IRIB

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

سطح کشت دانه‌های روغنی به ۱۰ هزار هکتار خواهد رسید

اگرونیک در شبکه های اجتماعی