1399/7/3 842

از خاصیت‌های کلزا: سازگاری با محیط، نیاز آبی کم، ارزش تناوبی بالا، کنترل علف‌های هرز، استفاده بهینه از رطوبت و بارندگی، مقاوم به سرما

بی‌نیازی از واردات دانه‌های روغنی با کشت کلزا

کلزا یکی از محصولات استراتژیک به‌شمار می‌رود که با کاشت آن می‌توان از واردات دانه‌های روغنی کشور را بی‌نیاز کرد.

یکی از سیاست‌هایی که طی سال‌های اخیر به صورت جدی در کشورمان دنبال می‌شود، تغییر الگوی کشت کشاورزان با توجه به کمبود منابع آبی و خطر خشکسالی است. شیوه‌ای که اگر به خوبی عملیاتی و مدیریت شود، علاوه بر مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی که بالاترین میزان مصرف را دارا است، ارزش‌افزوده بالایی برای کشاورزان به دنبال داشته و یکی از مهم‌ترین راهکارها در تحقق اقتصاد مقاومتی، تضمین امنیت غذایی و رونق تولید و اشتغال است.

کشت محصولاتی مانند زعفران، کلزا، گل‌محمدی، کینوآ و محصولات مشابه می‌تواند پای کشورمان را به عرصه صادرات این قبیل محصولات نیز باز کرده و ارزآوری بالایی برای کشور با توجه به سیاست‌های اقتصاد غیرنفتی به دنبال داشته باشد.


اختصاص سالانه ۷ میلیارد دلار برای واردات دانه‌های روغنی
 از محصولاتی که به‌عنوان یکی از محصولات استراتژیک و نیاز اصلی کشور محسوب می‌شود؛ دانه‌های روغنی است که طبق آمار سالانه حدود ۷ میلیارد دلار برای واردات آن هزینه می‌شود و این امر در حالی است که کشور ما و استان زنجان از قابلیت‌های خوبی در زمینه کشت محصولات تامین کننده این دانه‌های روغنی، از جمله کلزا برخوردار است. کلزا همچنین برای کشاورزان دارای صرفه اقتصادی نیز است، زیرا علاوه بر تاکیدات مقام معظم رهبری دولت نیز به نسبت به خرید تضمینی این محصول اقدام می‌کند.

گسترش کشت کلزا در زنجان و در شهرستان‌هایی مانند ابهر و خرم‌دره که وضعیت آب‌های زیرزمینی آن‌ها چندان تعریفی ندارد، نویدبخش جانی تازه در شریان‌های کشاورزی استان و آب‌های زیرزمینی مناطقی است که همه ساله میزان آن‌ها افت پیدا می‌کند. وابستگی بیش از ۸۵ درصدی به خارج از کشور در تامین دانه‌های روغنی اهمیت کشت این دانه‌ها را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نمایان می‌کند و تاکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه کشت دانه کلزا نیز برای خودکفایی در تولید روغن نشان از ضرورت تسریع در حرکت این عرصه دارد.


کلزا محصول استراتژیک
از بین دانه‌های روغنی، کلزا به دلیل خاصیت سازگاری با محیط، نیاز آبی کم، ارزش تناوبی بالا، کنترل علف‌های هرز، استفاده بهینه از رطوبت و بارندگی، مقاوم به سرما، برداشت زودهنگام و در نتیجه آماده شدن زمین برای کشت دوم و داشتن ۴۰ درصد روغن بسیار با کیفیت و ۵۷ درصد کُنجاله برای تعلیف دام، یکی از دانه‌های روغنی با کیفیت و ایده‌آل در کشور است که توجه به توسعه کشت آن می‌تواند تحول بزرگی در بخش کشاورزی ایجاد کند.

کشت این محصول کم آب‌بر و استراتژیک  باعث افزایش حاصل‌خیزی وبهبود خاک می‌شود؛ به همین خاطر است که برای افزایش عملکرد در تولید گندم و نیز افزایش پایداری این محصول، کشت کلزا بهترین راهکار است. وقتی کلزا در تناوب با گندم قرار می‌گیرد، باعث کاهش آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز مزارع شده و گندمی که بعد از کلزا کشت می‌شود، افزایش عملکرد را به دنبال دارد.


توسعه کشت دانه‌های روغنی در دستور کار جهادکشاورزی زنجان
در همین رابطه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان اینکه کشت دانه‌های روغنی مورد تاکید جهادکشاورزی زنجان است، می‌گوید: در سال جهش تولید، برای رهایی از وابستگی ۷۰ درصدی برخی از کالاهای استراتژیک توسعه کشت دانه‌های روغنی در دستور کار جهادکشاورزی زنجان است.

جواد تاراسی با اشاره به اهمیت کشت کلزا، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه دانه‌های روغنی جزو کالاهای استراتژیک است، در سال جهش تولید برای رهایی از وابستگی ۷۰ درصدی برخی از این کالاهای استراتژیک، توسعه دانه‌های روغنی در دستور کار است.

وی از آغاز کشت پاییزه کلزا در استان خبر داد و ادامه می‌دهد: برای کشت پاییزه برای کلزا نهاده‌ها آماده شده و بذر تهیه شده و از دانش فنی هم برای این مهم استفاده خواهد شد.

این مسئول با اشاره به بهره‌مندی کلزا از خرید تضمینی، خاطرنشان می‌کند: در مجموع تا پایان مردادماه امسال بیش از ۵۱۷ تن دانه روغنی کلزا به ارزش ۲۲ هزار و ۷۴۰ میلیون ریال از کشاورزان استان زنجان به نرخ مصوب دولتی خریداری شد.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

4000 هکتار از مزارع کرمانشاه زیر کشت گیاهان دارویی رفته است

برداشت کلزا در جنوب کرمان آغاز شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی