1396/2/3 1450

نشست تخصصی پاسداری از میراث ناملموس برای افزایش پایداری زیست محیطی

در همایشی بین‌المللی بررسی می‌شود؛

نشست پاسداری از میراث ناملموس برای حفظ محیط زیست


نشست تخصصی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای پایداری زیست محیطی با حضور متخصصان داخلی و خارجی یکشنبه ۳ اردیبهشت ماه در دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار خواهد کرد. مرکز مطالعات منطقه‌ای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در منطقه‌ی آسیای غربی و مرکزی، تحت نظارت یونسکو (مرکز میراث ناملموس تهران) سومین نشست تخصصی خود را با عنوان پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای پایداری زیست محیطی برگزار می‌کند.
 
این رویداد از ساعت ۹ صبح یکشنبه ۳ اردیبهشت ماه با سخنرانی دکتر حسین میرمحمد صادقی (رییس کرسی حقوق بشر صلح و دموکراسی ایران)، دکتر محمدرضا سجودی (رئیس مرکز میراث ناملموس تهران)، هومان لیاقتی (مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست)، محمدرضا طالبیان (معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی) و ژانت بلیک (مدرس کرسی حقوق بشر صلح و دموکراسی ایران، استاد دانشگاه شهید بهشتی و هماهنگ‌کننده علمی کنفرانس) آغاز خواهد شد.
 
سپس رائول گوسومی (متخصص توسعه و تسهیل‌کننده بین‌المللی کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو) و لوکاس لیکسیسکی (استاد دانشگاه نیوساوس والس استرالیا)، اوریم اولسر اوزنل از ترکیه، ژانت بلیک و منیر خلقی از ایران، رستم مظفرف از قزاقستان، دلشاد رحیموف از تاجیکستان و خورن گریگوریان از ارمنستان عص روز یکشنبه از ساعت ۱۴ تا ۱۸ به سخنرانی خواهند پرداخت.
 
در دومین و آخرین روز نشست نیز ۱۰ ارائه برگزار خواهند شد. جولیان برگر از دفتر مرکزی سازمان ملل متحد درباره «مردم بومی، میراث فرهنگی ناملموس و پایداری محیط زیستی» صحبت می‌کند. لیزا پورلک از دانشگاه تهران درباره «ارزش نهادن به دانش بومی برای مدیریت تالاب‌ها؛ سنت دامگاه در فریدون کنار» به سخنرانی می‌پردازد. همچنین لاله دارایی (هماهنگ کننده ملی تسهیلات کوچک محیط زیست جهانی)، ظفر قلمرادوف استاد دانشگاه از تاجیکستان ارائه‌هایی را انجام می‌دهند. آتوسا مومنی (مدیر کل دفتر مطالعات علمی‌و همکاری‌های بین‌الملل بنیاد ایران‌شناسی)، بن بوئر (استاد دانشگاه از استرالیا) و استفان گروبر (استاد دانشگاه از ژاپن) از ساعت ۱۱ تا ۱۳ به ارائه سخنرانی خواهند پرداخت.
 
در آخرین بخش ارائه‌های این رویداد نیز، از ساعت ۱۴:۱۵ تا ۱۶ سه سخنرانی و یک پنل پرسش و پاسخ برگزار خواهد شد. افسانه احسانی از «نقش عروسک‌های بومی در حفاظت از محیط زیست؛ مطالعه موردی روستای اردبیلک قزوین» خواهد گفت و نفیسه حاجاتی درباره «صنایع دستی دوستدار محیط زیست؛ مطالعه موردی شعربافی و تلاش برای احیای این رشته صنایع دستی» کنفرانسی را ارائه می‌دهد. همچنین نتیجه تحقیقات سوسن چراغچی با عنوان «چالش‌ها و فرصت‌های حفاظت از میراث ناملموس ایران» توسط ژانت بلیک ارائه خواهد شد.
 
پایان بخش این رویداد ۲ روزه نیز مراسم اختتامیه با سخنرانی رضا سجودی و ژانت بلیک، مسئولان برگزاری کنفرانس خواهد بود. نشست تخصصی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس برای پایداری زیست محیطی با عنوان «International Expert Meeting on Safeguarding Intangible Cultural Heritage for Environmental Sustainability» سوم و چهارم اردیبهشت ماه در سالن کنفرانس دانشکده اقتصاد و علوم‌سیاسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. در برگزاری این نشست، دانشگاه شهید بهشتی تهران و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی سازمان یونسکو، مستقر در دانشگاه شهید بهشتی، مرکز میراث ناملموس تهران را یاری می‌کنند. همه ارائه‌ها به زبان انگلیسی است و حضور در این مراسم برای عموم آزاد است.
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

اگرونیک در شبکه های اجتماعی