1396/10/17 1343

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: یک هزار و ۴۵۹ حلقه چاه کشاورزی از سال گذشته تا به اکنون کنتور هوشمند برق دریافت کردند.

تجهیز ۱۴۵۹ حلقه چاه کشاورزی در اردبیل به کنتور هوشمند

عدیل سروی عصر امروز در نشست هم اندیشی با مسئولان و مدیران جهاد کشاورزی با رویکرد کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی اردبیل اظهار داشت: حوزه کشاورزی اردبیل یکی از بخشهای پرمصرف آب در استان می‌باشد که حدود 90 درصد آب مصرفی کل استان را نیز به خود اختصاص می‌دهد که در این زمینه تا به اکنون یک هزار و 459 حلقه چاه کشاورزی در سطح استان اردبیل برق‌دار شده و به سیستم کنتور هوشمند مجهز گردیدند. وی با اشاره به اینکه به منظور کاهش مصرف آب کشاورزی در اردبیل از فعالیت چاه‌های غیرمجاز در استان جلوگیری به عمل می‌آید، افزود: از ابتدای امسال تا به اکنون نزدیک به 500 حلقه چاه در نقاط مختلف استان پلمپ شدند که از این چاه‌ها اضافه برداشت داشتیم.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با تاکید بر اجرای سیستم نوین آبیاری و تحت فشار در استان تصریح کرد: سال گذشته در 250 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل طرح توسعه سامانه‌های نوین آبیاری اجرا شد که در حدود 6 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل نیز سیستم تحت فشار آبیاری اجرا و پیاده شد که خوشبختانه نتیجه این اقدام صرفه‌جویی چند درصدی در حوزه کشاورزی اردبیل بود. سروی بیان کرد: سال گذشته در راستای اجرای طرح ارتقای توان ملی طرح‌ها و پروژه‌های خرد و کلان بسیاری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل قرار داشت که ما توانستیم بسیاری از این پروژه‌ها را به صورت صد درصدی در منطقه عملیاتی کنیم که خوشبختانه نتایج حاصل را از ابتدای امسال در منطقه شاهد هستیم.

 

وی در تشریح برخی از پروژه‌های مهم سازمان جهاد کشاورزی حول طرح ارتقای توان تولید ملی گفت: تامین داخلی نهاده‌های موردنیاز بخش کشاورزی اعم از سم و کود از جمله برنامه‌های مهمی بود که در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی اردبیل قرار گرفت و توانستیم 735 هزار هکتار از اراضی را سم‌پاشی و 3 هزار و 295 هکتار را کوددهی کنیم که خوشبختانه امسال شاهد ارزش افزوده و بهره‌روی در برداشت محصولات کشاورزی بودیم. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: سال گذشته همچنین 52 هزار تن فرآوری محصولات زراعی، باغی  دامی را در منطقه در دستور کار داشتیم که تا پایان سال گذشته این طرح نیز با موفیت هرچه تمام‌تر به انجام رسید.

 

سروی اظهار کرد: برای سه ماهه آخر سال نیز برنامه‌های متنوعی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل قرار گرفته است که در این راستا در تلاش هستیم تا در کنار اجرای تمامی طرح‌های حول طرح ارتقای توان ملی به تجهیز اراضی باغی، زراعی خود به سیستم آبیاری نوین و تحت فشار توجه ویژه‌ای داشته باشیم چرا که هم‌اکنون اضافه برداشتها از دشت اردبیل سبب کاهش میزان آب در این دشت شده و باید با جایگزین کردن طرح‌های بهینه و  اجرای آنها در حوزه کشاورزی در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب گام محکم و اساسی برداریم.

منبع
تسنیم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی