1396/6/27 1328

رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: استحصال هزار متر مکعب آب از طریق باروری ابرها فقط نیاز به 15 دلار سرمایه گذاری دارد.

گلکار مطرح کرد؛

ارزان‌ترین روش تأمین آب، بارورکردن ابرهاست

فرید گلکار رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در سمپوزیوم آشنایی با آخرین دستاوردهای تعدیل وضع هوا که با رویکرد باروری ابرها برگزار شد، گفت: تکنولوژی باروری ابرها دارای سابقه طولانی در حدود 20 سال است اما این فناوری مورد حمایت قرار نگرفته است. وی افزود: همه ساله بروز پدیده بارش تگرگ در جهان و ایران خسارات بسیاری را به محصولات کشاورزی، ساختمان‌ها و خودروها وارد می‌کند. گلکار با بیان اینکه موسسه تحقیقات آب درصدد همکاری با شرکت FKA آلمان است، گفت: افزایش بارش در کشور در مورد تگرگ زدایی نیز از بروز خسارات جدی به محصولات کشاورزی، جلوگیری می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه در نیمه خرداد امسال بارش تگرگ در استان خراسان رضوی باعث نابودی کل محصولات کشاورزی منطقه شد، گفت: بارش تگرگ امسال در خراسان رضوی، بیش از 100 میلیارد تومان خسارت به محصولات کشاورزی وارد کرد، در حالی که با استفاده از این فناوری و هزینه بسیار کم آن می‌توانستیم از بروز این خسارت جلوگیری کنیم. رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان اینکه کشورهای اروپایی از فناوری باروری ابرها استفاده می‌کنند، گفت: با توجه به مسئله خشکسالی و محدودیت منابع آبی، شایسته نیست که همه ساله ابرهایی با مقادیر زیاد آب از فراز کشور ما عبور کنند و نتوانیم از آب موجود در آنها بهره ببریم.
 
وی با اشاره به اینکه میزان سرانه آب تجدید شونده کشور از 6 هزارو 850 مترمکعب در سال 1335 هم اکنون به 1100 متر مکعب رسیده ، افزود: منابع آب جوی جزو منابع آب مغفول مانده و لازم است از این منابع با قیمت ارزان استفاده بهینه شود. گلکار با اشاره به روش‌های باروری ابرها اظهار کرد: با استفاده از دانش داخلی، رادارهای هواشناسی مستهلک روسی را از رده خارج کرده و در حال ساخت رادارهایی در داخل هستیم که بخش سخت افزاری آن ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و آماده شدن بخش نرم افزاری و پردازشگر آن می‌تواند صرفه اقتصادی بالایی را برای کشور داشته باشد.
 
رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در مقایسه اقتصادی بین راهکارهای طبیعی برای استحصال آب و استحصال از طریق باروری ابرها گفت: شیرین کردن ۱۰۰۰ متر مکعب آب شور حدود 2 هزار دلار، انتقال بین حوضه ای ۱۰۰۰ متر مکعب آب حدود ۴۰۰ دلار، تغذیه مصنوعی ۱۰۰۰ متر مکعب از سفره‌های آب زیرزمینی حدود ۲۳۰ دلار و تصفیه هراز متر مکعب فاضلاب حدود ۲۲۰ دلار هزینه در بر دارد؛ در حالیکه برای استحصال هزار متر مکعب آب از طریق باروری ابرها فقط نیاز به ۱۵ دلار سرمایه گذاری است.
منبع
YJC

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۷ کیلو زعفران در هکتار

با نهال بادام پول‌ساز و پرسود آشنا شوید

آغاز کشت بهاره «گلرنگ» در کبودراهنگ

ثبت ۲۴۲۵ شغل ایجاد شده در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در سامانه رصد

اگروتوریسم در خراسان رضوی فراگیر خواهد شد

لرستان پیشرو در ایجاد خانه‌های محیط زیست

تعویق رشد رویشی محصولات کشاورزی گلستان

تجهیز ۶۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری به روش‌های نوین آبیاری

صرفه جویی ۵ میلیون مترمکعب آب در راستای سازگاری با کم آبی در چهارمحال و بختیاری

پیش‌بینی تولید ۳۵۰ هزار تن گندم سال جاری در لرستان

برداشت گلچه های گلرنگ مزارع سیستان وبلوچستان از شهرستان دشتیاری

کاشت ۳۰۰ هزار اصله نهال در کرمانشاه در هفته منابع طبیعی

آغاز توزیع بیش از ۱۵ هزار تن کودشیمیایی بهاره در بروجرد

راه مواجهه با بحران کمبود آب استفاده از فناوری در کشاورزی

اراضی کشاورزی قزوین مجهز به سامانه نوین آبیاری می‌شود

توسعه نخلستان ها راهی مطمئن برای تجارت خرما در سیستان وبلوچستان

کشت ۵۰۰۰ بوته آناناس برای اولین بار در شهرستان زرآباد

ضدعفونی بیش از 88 هزار تن بذور غلات در همدان

صادرات بیش از ۲۳۸ هزار گلدان گل از نوشهر

کشت سیب زمینی در شهرستان خاش آغاز شد

۱۸۰ هزار تن گوجه فرنگی در بوشهر برداشت می‌شود

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی