1396/5/22 8184

در حال حاضر ایران در حوزه کالاهای کشاورزی و باغی یکی از صادرکنندگان منطقه‌ای به خصوص در حوزه جنوب خلیج فارس و همسایگان گرم‌سیری به شمار می‌رود در حالی که موضوع آب روز به روز مسیر نگران کننده‌ای را در کشور طی می‌کند.

چه محصولی را با منطق مصرف آب مجازی تولید کنیم؟

بحران آب نه فقط در کشور ما بلکه به مرور به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است و کشورهای پیشرفته تلاش می کند که با استفاده از تکنولوژی های نوین امکان تامین آب شیرین از منابع غیرمعمول مانند دریاهای آزاد را دنبال کنند. از سوی دیگر در بخش مصرف اصلاح الگوهای آب‌رسانی و مصرف آب می تواند بخشی از کمبودها را جبران کند اما این در حالی است که در کشور ما بیشترین سهم از آب‌های مصرفی را بخش کشاورزی با بیش از 90 درصد به خود اختصاص می‌دهد و از این جهت بالاترین مصرف را بین 12 کشور مهم دنیا دارد.
 
 
نکته قابل توجه این که یکی از دلایل مهم بالا بودن سهم بخش کشاورزی از آب، روش های سنتی آبیاری در این بخش است که لازم است با مدرن سازی سیستم ها به کنترل مصرف آب کشاورزی بپردازیم. جدول شماره 2 نشان می دهد که در کشورهای مختلف رابطه قیمت آب و مصرف، رابطه معنی داری نیست و در حالی که کشورهایی مانند ایران، مصر و عربستان پایین ترین قیمت آب شرب را دارند اما بالاترین حجم مصرف آب در بخش کشاورزی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین استفاده از ابزار قیمتی که این روزها وزارت نیرو برای مهار مصرف آب مطرح می کند نمی تواند منطق علمی داشته باشد و باید برای چاره کار به دنبال مکانیزاسیون و مدرن سازی روش های بهره برداری و مصرف آب باشیم وگرنه بالا بردن بهای آب مصرفی می تواند بخش کشاورزی را با افزایش قیمت محصولات و عدم توفیق در صادرات مواجه کند.
 
 
این موضوع با نگاهی به جدول شماره 3 که آب مجازی یا به عبارتی مصرف آب برای هر واحد کالا را نشان می دهد حاکی از آن است که اصلی ترین صادرات بخش کشاورزی ما یعنی هندوانه، خیار، سیب و گوجه فرنگی با چه نسبت‌هایی گرانتر خواهند شد. جالبتر اینکه مصرف آب در اقلام وارداتی مانند گندم، گوشت، خودرو، برنج و ذرت بالاتر از میزان آب بری اقلام صادراتی بخش کشاورزی ما است.
 

در این خصوص اشاره به این موضوع ضروری است که اظهاراتی در خصوص منع صادرات هندوانه مطرح می شود در حالی که طبق جدول شماره 4 و نمودار شماره 5 ما بالاترین صادرکننده هندوانه در دنیا هستیم و استناد به مصرف آب برای جلوگیری از تولید و صادرات هندوانه از منطق کافی برخوردار نیست چرا که ارزش آب مجازی یک کیلو هندوانه 225 هزار تومان، برنج 1 میلیون و 800 هزار تومان، ذرت 342 هزار تومان، گندم 585 هزار تومان، گوشت گاو 6 میلیون و 750 هزار تومان و گوشت مرغ هم 1 میلیون و 800 هزار تومان است که اگر با منطق آب بری کالاها بخواهیم تولید محصولی را قطع نماییم، باید تولید برنج، گندم، گوشت قرمز و گوشت مرغ در اولویت تعطیلی باشد که این اقلام در حال ترویج  توسعه است.
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت بیش از ۵۰ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

عدم وجود محدودیت برای فروش خرما با قیمت بالاتر

آیا آب سبز راهگشای کمبود آب در بخش کشاورزی است؟

توسعه تولید رزبری‌ها و بلوبری در گیلان

طرح‌های آبیاری نوین در اراضی کشاورزی خراسان شمالی آماده بهره برداری است

برداشت ۳۶۵۰ تن شلغم از مزارع شهرستان خاش

راهکاری برای بحران کمبود آب

برآورد تولید 6500 تن تخمه‌سنقری

تجهیز ۶۴٠ هکتار از زمین های کشاورزی خاش به سیستم های نوین آبیاری

خوی قطب اول تولید گردوی پیوندی در کشور

کشت کلزا در ۱۳۰۰ هکتار ار اراضی چهارمحال و بختیاری

استفاده از عصاره‌های گیاهی برای جلوگیری از پوسیدگی محصولات کشاورزی

تولید سیب در کهگیلویه و بویراحمد از ۱۲۰ هزار تن فراتر خواهد رفت

کردستان رتبه دوم کشوری در تولید انگور دیم

ضدعفونی کردن خاک با استفاده از نور خورشید

گردوی رودبار برندی معتبر برای گردوهای گیلان

طرح توسعه گلخانه‌ها در کشور به 21 هزار هکتار رسیده است

پیش‌بینی برداشت ۲۲۰ هزار تن ذرت علوفه‌ای در چهارمحال و بختیاری

تلاش برای تولید گندمی خاص برای جلوگیری از سرطان

لایروبی انهار سنتی برای آبرسانی به یک میلیون نخل بارور شادگان

تجهیز ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی زنجان به آبیاری تحت فشار

رهاسازی زنبور براکن برای مقابله با کرم غوزه پنبه در مزارع داراب

پیش‌بینی برداشت ۲۳۵ هزار تن محصول از نخلستان‌های خوزستان

پیش‌بینی برداشت بیش از ۴۰ هزار تن خربزه در مشهد

افتتاح ١١ طرح آب و خاک بخش کشاورزی در شهرستان هیرمند

اگرونیک در شبکه های اجتماعی