1396/5/22 10205

در حال حاضر ایران در حوزه کالاهای کشاورزی و باغی یکی از صادرکنندگان منطقه‌ای به خصوص در حوزه جنوب خلیج فارس و همسایگان گرم‌سیری به شمار می‌رود در حالی که موضوع آب روز به روز مسیر نگران کننده‌ای را در کشور طی می‌کند.

چه محصولی را با منطق مصرف آب مجازی تولید کنیم؟

بحران آب نه فقط در کشور ما بلکه به مرور به یک نگرانی جهانی تبدیل شده است و کشورهای پیشرفته تلاش می کند که با استفاده از تکنولوژی های نوین امکان تامین آب شیرین از منابع غیرمعمول مانند دریاهای آزاد را دنبال کنند. از سوی دیگر در بخش مصرف اصلاح الگوهای آب‌رسانی و مصرف آب می تواند بخشی از کمبودها را جبران کند اما این در حالی است که در کشور ما بیشترین سهم از آب‌های مصرفی را بخش کشاورزی با بیش از 90 درصد به خود اختصاص می‌دهد و از این جهت بالاترین مصرف را بین 12 کشور مهم دنیا دارد.
 
 
نکته قابل توجه این که یکی از دلایل مهم بالا بودن سهم بخش کشاورزی از آب، روش های سنتی آبیاری در این بخش است که لازم است با مدرن سازی سیستم ها به کنترل مصرف آب کشاورزی بپردازیم. جدول شماره 2 نشان می دهد که در کشورهای مختلف رابطه قیمت آب و مصرف، رابطه معنی داری نیست و در حالی که کشورهایی مانند ایران، مصر و عربستان پایین ترین قیمت آب شرب را دارند اما بالاترین حجم مصرف آب در بخش کشاورزی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین استفاده از ابزار قیمتی که این روزها وزارت نیرو برای مهار مصرف آب مطرح می کند نمی تواند منطق علمی داشته باشد و باید برای چاره کار به دنبال مکانیزاسیون و مدرن سازی روش های بهره برداری و مصرف آب باشیم وگرنه بالا بردن بهای آب مصرفی می تواند بخش کشاورزی را با افزایش قیمت محصولات و عدم توفیق در صادرات مواجه کند.
 
 
این موضوع با نگاهی به جدول شماره 3 که آب مجازی یا به عبارتی مصرف آب برای هر واحد کالا را نشان می دهد حاکی از آن است که اصلی ترین صادرات بخش کشاورزی ما یعنی هندوانه، خیار، سیب و گوجه فرنگی با چه نسبت‌هایی گرانتر خواهند شد. جالبتر اینکه مصرف آب در اقلام وارداتی مانند گندم، گوشت، خودرو، برنج و ذرت بالاتر از میزان آب بری اقلام صادراتی بخش کشاورزی ما است.
 

در این خصوص اشاره به این موضوع ضروری است که اظهاراتی در خصوص منع صادرات هندوانه مطرح می شود در حالی که طبق جدول شماره 4 و نمودار شماره 5 ما بالاترین صادرکننده هندوانه در دنیا هستیم و استناد به مصرف آب برای جلوگیری از تولید و صادرات هندوانه از منطق کافی برخوردار نیست چرا که ارزش آب مجازی یک کیلو هندوانه 225 هزار تومان، برنج 1 میلیون و 800 هزار تومان، ذرت 342 هزار تومان، گندم 585 هزار تومان، گوشت گاو 6 میلیون و 750 هزار تومان و گوشت مرغ هم 1 میلیون و 800 هزار تومان است که اگر با منطق آب بری کالاها بخواهیم تولید محصولی را قطع نماییم، باید تولید برنج، گندم، گوشت قرمز و گوشت مرغ در اولویت تعطیلی باشد که این اقلام در حال ترویج  توسعه است.
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

۱۲۵ پروژه کشاورزی در کردستان بهره‌برداری می‌شود

آزمون خاک، پیش‌نیاز کشاورزی پایدار

کشت ۸۰۰۰ هکتار دانه‌های روغنی در لرستان

ایجاد ۳۰۰۰ فرصت شغلی در حوزه کشاورزی هرمزگان

ذخیره بیش از ۴ هزار تن کود برای کشت بهاره البرز

تجهیز ۱۰۰ هکتار از اراضی سرخه به سیستم‌های نوین آبیاری

کشت قراردادی و تضمین خرید گندم از کشاورزان نکایی

مصرف بیش از حد سموم و آفت کش‌ها سلامت مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کنند

سبز شدن دل کشاورزان ماسالی با جشنواره گل نرگس

برگزاری دو رویداد فناوری در حوزه کشاورزی هوشمند

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید

امضای ۲ تفاهم نامه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی خراسان‌ جنوبی

توصیه‌هایی به کشاورزان برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش‌محور میسر شد

اجرای طرح تولید کشت گل و گیاهان زینتی در نیکشهر

آغاز برداشت نارنگی از شش هزار هکتار باغ‌های هرمزگان

حمایت از تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در توسعه کشاورزی

اجرا و آغاز 36 طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی استان مرکزی

افزایش ۵ برابری کشت قراردادی گندم در فارس

تولید یک میلیون تن برنج سفید در مازندران

راه‌اندازی اولین مزرعه گردشگری کشاورزی در اندیمشک

اگرونیک در شبکه های اجتماعی