1396/8/10 3469

این گیاه زیبا با این اسم عجیب از خانواده ثعلبیان یا ارکیده‌ها است. این ارکیده به خاطر شکل نامعمول گل‌هایش معروف شده. اگر تا به حال گیاه ارکیده‌ای پرورش نداده‌اید، چرا با سفید برفی شروع نمی‌کنید؟

ارکیده سفید برفی


این گیاه به خوبی در همه جا پراکنده شده. سفید برفی در هر اقلیمی به جز آفریقا و جنوب آمریکا یافت می‌شوند. این گیاه حتی درون چند جزیره دور افتاده در وسط اقیانوس پیدا شده است! با وجود این گستردگی جغرافیایی، پیدا کردن آن‌ها کار آسانی نیست. بسیاری از آن‌ها به خاطر جنگل زدایی در خطر انقراض هستند. برگ‌های گیاه تمایل به خزیدن روی سطح خاک دارند و خود گیاه، به طرف نور رشد می‌کند. با توجه به کم یاب بودن این گیاه، به محض دیدن آن در گلفروشی آن را تهیه کنید. البته نگهداری از سفید برفی از یک گونه تا گونه دیگر متفاوت است، اما با رعایت اصول زیر مشکلی نخواهید داشت!

 

نور
مطمئن شوید سفید برفی را در مکانی با مقدار زیادی نور مستقیم و شدید قرار نمی‌دهید. چرا که در غیر این صورت نوک برگ‌های گیاه می‌سوزد و در نتیجه کل شاخسار گیاه خشک و قهوه‌ای می‌شود. اکثر گونه‌های بومی این گیاه در شمال آمریکا در جنگل‌ها کاشته می‌شوند. این گیاه از مقداری آفتاب مستقیم و فیلتر دار، مانند شرایطی که در جنگل‌ها برایش فراهم است، بدش نمی‌آید.

 

آبیاری
خاک سفید برفی را همواره مرطوب نگه دارید و هیچ وقت اجازه ندهید به طور کامل خشک شود. قبل از آبیاری از باز بودن و به اندازه بودن سوراخ‌های زهکش گلدان مطمئن شوید، و اگر زهکش‌ها مشکلی داشتند، مشکل را برطرف کنید و بعد گیاه را آبیاری کنید. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که برگ‌ها بدون هیچ دلیل دیگری پژمرده شده اند، احتمالا گیاه به پوسیدگی ریشه مبتلا شده است.

 

 

دما
گیاه به دمایی نسبتا متعادل نیاز دارد. سفید برفی را از معرض باد‌های سرد و یخبندان دور نگه دارید. در کل سرما به گیاه آسیب می‌زند.

 

خاک
خاک یا مخلوط غیر خاکی با زهکشی خوب، بهترین انتخاب برای سفید برفی است. برای تهیه خاک سعی کنید از انواعی استفاده کنید که حاوی مواد ارگانیک، مانند مقداری پیت، هم باشند تا گیاه منبع تغذیه خوبی هم داشته باشد.

 

کود دهی
گیاه را به وسیله کود‌های مخصوص ارکیده به طور منظم کود دهی کنید. برای تغذیه گیاه از کود‌های رقیق استفاده کنید و اگر کودی که تهیه کرده اید غلیظ است، ابتدا محلول رقیقی با آن درست کنید و بعد گیاه را کود دهی نمایید. زمانی که گیاه در دوره گل دهی است، کود دهی را بیشتر کنید.

 

تکثیر
سفید برفی از ساقه‌های زیر زمینی (ریزوم) رشد می‌کند، و می‌تواند به وسیله تقسیم ریزوم تکثیر شود. برای این کار، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان سفید برفی اندکی خشک شود. سپس گیاه را از گلدانش خارج کنید و آن را به دو یا چند بوته تقسیم کنید. به هر بوته مقداری هورمون ریشه دهی بزنید تا احتمال رشد سالم بوته‌ها بیشتر شود. اگر رشد بوته‌های جدید با اشکال مواجه شد، به خاطر داشته باشید که تکثیر این گیاه آسان نیست. نا امید نشوید و دوباره امتحان کنید. در هنگام تقسیم ریزوم بسیار با احتیاط عمل کنید تا شاخسار یا سیستم ریشه‌ای سفید برفی آسیب نبیند.

 

 

تعویض گلدان
گلدان گیاه را هر سال تعویض کنید. همچنین اگر گیاه علائم استرس مانند، ریشه‌های بیرون زده از گلدان و یا ریزش برگ‌ها را نشان داد، بدانید که زمان تعویض گلدان است. به علاوه شلوغی گلدان هم نشانه دیگری است که به شما می‌گوید زمان تعویض فرا رسیده! برای تعویض گلدان گیاه با احتیاط عمل کنید تا به شاخ و برگ و یا ریشه‌ها آسیب نزنید، چرا که این آسیب‌ها می‌تواند برای سفید برفی‌تان مهلک و کشنده باشند. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود سپس گیاه را از گلدانش خارج کنید. گلدانی یک سایز بزرگ‌تر با خاک تازه فراهم کنید. گیاه را به آرامی درون گلدان جدید بکارید و روی ریشه‌ها خاک بریزید.

منبع
فوت و فن
  1. محمد سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ --- ۱۵:۲۸:۲۸

    سلام من این گیاه رو خریدم ولی فروشنده بر خلاف نظر شما میگفت نیاز به چندین ساعت نور مستقیم داره🤔 آیا اسم دیگری هم دارد؟

    چد ساعت دسترسی به نور مستقیم مخصوصا در فصول سرد در داخل اتاق حتما برای گیاهتان مناسب خواهد بود. 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

4000 هکتار از مزارع کرمانشاه زیر کشت گیاهان دارویی رفته است

برداشت کلزا در جنوب کرمان آغاز شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی