1396/8/10 3756

این گیاه زیبا با این اسم عجیب از خانواده ثعلبیان یا ارکیده‌ها است. این ارکیده به خاطر شکل نامعمول گل‌هایش معروف شده. اگر تا به حال گیاه ارکیده‌ای پرورش نداده‌اید، چرا با سفید برفی شروع نمی‌کنید؟

ارکیده سفید برفی


این گیاه به خوبی در همه جا پراکنده شده. سفید برفی در هر اقلیمی به جز آفریقا و جنوب آمریکا یافت می‌شوند. این گیاه حتی درون چند جزیره دور افتاده در وسط اقیانوس پیدا شده است! با وجود این گستردگی جغرافیایی، پیدا کردن آن‌ها کار آسانی نیست. بسیاری از آن‌ها به خاطر جنگل زدایی در خطر انقراض هستند. برگ‌های گیاه تمایل به خزیدن روی سطح خاک دارند و خود گیاه، به طرف نور رشد می‌کند. با توجه به کم یاب بودن این گیاه، به محض دیدن آن در گلفروشی آن را تهیه کنید. البته نگهداری از سفید برفی از یک گونه تا گونه دیگر متفاوت است، اما با رعایت اصول زیر مشکلی نخواهید داشت!

 

نور
مطمئن شوید سفید برفی را در مکانی با مقدار زیادی نور مستقیم و شدید قرار نمی‌دهید. چرا که در غیر این صورت نوک برگ‌های گیاه می‌سوزد و در نتیجه کل شاخسار گیاه خشک و قهوه‌ای می‌شود. اکثر گونه‌های بومی این گیاه در شمال آمریکا در جنگل‌ها کاشته می‌شوند. این گیاه از مقداری آفتاب مستقیم و فیلتر دار، مانند شرایطی که در جنگل‌ها برایش فراهم است، بدش نمی‌آید.

 

آبیاری
خاک سفید برفی را همواره مرطوب نگه دارید و هیچ وقت اجازه ندهید به طور کامل خشک شود. قبل از آبیاری از باز بودن و به اندازه بودن سوراخ‌های زهکش گلدان مطمئن شوید، و اگر زهکش‌ها مشکلی داشتند، مشکل را برطرف کنید و بعد گیاه را آبیاری کنید. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که برگ‌ها بدون هیچ دلیل دیگری پژمرده شده اند، احتمالا گیاه به پوسیدگی ریشه مبتلا شده است.

 

 

دما
گیاه به دمایی نسبتا متعادل نیاز دارد. سفید برفی را از معرض باد‌های سرد و یخبندان دور نگه دارید. در کل سرما به گیاه آسیب می‌زند.

 

خاک
خاک یا مخلوط غیر خاکی با زهکشی خوب، بهترین انتخاب برای سفید برفی است. برای تهیه خاک سعی کنید از انواعی استفاده کنید که حاوی مواد ارگانیک، مانند مقداری پیت، هم باشند تا گیاه منبع تغذیه خوبی هم داشته باشد.

 

کود دهی
گیاه را به وسیله کود‌های مخصوص ارکیده به طور منظم کود دهی کنید. برای تغذیه گیاه از کود‌های رقیق استفاده کنید و اگر کودی که تهیه کرده اید غلیظ است، ابتدا محلول رقیقی با آن درست کنید و بعد گیاه را کود دهی نمایید. زمانی که گیاه در دوره گل دهی است، کود دهی را بیشتر کنید.

 

تکثیر
سفید برفی از ساقه‌های زیر زمینی (ریزوم) رشد می‌کند، و می‌تواند به وسیله تقسیم ریزوم تکثیر شود. برای این کار، ابتدا اجازه دهید خاک گلدان سفید برفی اندکی خشک شود. سپس گیاه را از گلدانش خارج کنید و آن را به دو یا چند بوته تقسیم کنید. به هر بوته مقداری هورمون ریشه دهی بزنید تا احتمال رشد سالم بوته‌ها بیشتر شود. اگر رشد بوته‌های جدید با اشکال مواجه شد، به خاطر داشته باشید که تکثیر این گیاه آسان نیست. نا امید نشوید و دوباره امتحان کنید. در هنگام تقسیم ریزوم بسیار با احتیاط عمل کنید تا شاخسار یا سیستم ریشه‌ای سفید برفی آسیب نبیند.

 

 

تعویض گلدان
گلدان گیاه را هر سال تعویض کنید. همچنین اگر گیاه علائم استرس مانند، ریشه‌های بیرون زده از گلدان و یا ریزش برگ‌ها را نشان داد، بدانید که زمان تعویض گلدان است. به علاوه شلوغی گلدان هم نشانه دیگری است که به شما می‌گوید زمان تعویض فرا رسیده! برای تعویض گلدان گیاه با احتیاط عمل کنید تا به شاخ و برگ و یا ریشه‌ها آسیب نزنید، چرا که این آسیب‌ها می‌تواند برای سفید برفی‌تان مهلک و کشنده باشند. برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک شود سپس گیاه را از گلدانش خارج کنید. گلدانی یک سایز بزرگ‌تر با خاک تازه فراهم کنید. گیاه را به آرامی درون گلدان جدید بکارید و روی ریشه‌ها خاک بریزید.

منبع
فوت و فن
  1. محمد سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ --- ۱۵:۲۸:۲۸

    سلام من این گیاه رو خریدم ولی فروشنده بر خلاف نظر شما میگفت نیاز به چندین ساعت نور مستقیم داره🤔 آیا اسم دیگری هم دارد؟

    چد ساعت دسترسی به نور مستقیم مخصوصا در فصول سرد در داخل اتاق حتما برای گیاهتان مناسب خواهد بود. 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

تولید کودهای زیستی برای ارتقای سطح عملکرد کشاورزی در کشور

ایجاد اشتغال 5 هزار نفری با تولید محصولات گلخانه ای

اجرای طرح جهش تولید در سطح ۳۵۰ هکتار از اراضی دیم لرستان

۲۵ هکتار به سطح گلخانه‌های همدان اضافه می‌شود

کشت ۲۱۰ هکتار کلزا در همدان

اگرونیک در شبکه های اجتماعی