1396/6/23 1804

فرماندار سقز از کشاورزان این شهرستان خواست تا در راستای کشت محصولات با صرفه اقتصادی بالا از جمله زرشک، زعفران و پسته به جای محصولات با ارزش اقتصادی پایین تر برنامه ریزی و تلاش کنند.

فرماندار سقز: کشاورزان برای کشت محصولات با صرفه اقتصادی بالا تلاش کنند

علی اکبر ورمقانی روز پنجشنبه در جمع مردم روستاهای دهستان های میرده و تموغه افزود: حرکت به سمت کشاورزی اقتصادی بدلیل کمبود آب از مهمترین مواردی است که کشاورزان باید در اولویت قرار دهند. وی با اشاره به کمبود آب در کشور بویژه سطحی بودن منابع آبی در شهرستان سقز اظهار کرد: استفاده از آب سدهای این شهرستان برای تامین آب پایدار کشاورزی و بهره گیری از آن برای آبیاری بارانی و تحت فشار به جد پیگیری می شود.

ورمقانی با بیان اینکه 700 میلیارد ریال اعتبار عمرانی از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای برای سقز در نظر گرفته شده است، یادآور شد: از مشکلات اصلی در این شهرستان کمبود اعتبارات عمرانی است بطوری که برای اتمام طرح های نیمه تمام و مطالعه شده در سقز 10 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است. فرماندار سقز با اشاره به درخواست اعضای شورای اسلامی روستاها برای تکخوانی کنتور برق اضافه کرد: تک خوانی کنتور برق از برنامه های اصلی شرکت توزیع برق استان است ولی زمانبر و هزینه بر است.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی گفت: تلاش برای تخصیص آب از سد چراغ ویس برای آبیاری 6 هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی در دست پیگیری است. محسن بیگلری بر تلاش بیشتر شرکت آب منطقه ای کردستان در راستای جانمایی سایت جدید میرده تاکید کرد و ادامه داد: گازرسانی به 17 روستای دهستان های تموغه و میرده در حال انجام است و مشعل گاز این روستا دهه فجر امسال روشن می شود. بخشدار مرکزی سقز هم در سخنانی گفت: عملیات راهسازی در مسیر روستاهای تموته، کنده سوره و بوبکتان، شیخ چوپان در حال انجام است.

سامان عرفانی از ساخت سه مدرسه خیر ساز در بخش مرکزی و کسب رتبه توسط تعاونی دهیاران این بخش خبر داد و افزود: تعاونی دهیاران بخش مرکزی سقز به عنوان سه تعاونی برتر استان کردستان انتخاب شد. رئیس شورای بخش مرکزی سقز هم خواستار افزایش اعتبارات دهیاری ها شد و بر مشخص کردن اعتبار مالی برای شورای بخش، تسریع در آماده سازی زیرساخت های روستای بله جر جدید و جانمایی برای سایت جدید بخشی از روستای میرده که به واسطه ساخت سد چراغ ویس زیر آب می رود، تاکید کرد.

علی محمدنژاد خواستار تک خوانی کنتورهای برق، انتخاب پزشکان بومی در طرح پزشک خانواده برای ماندگاری در روستا، ارائه تسهیلات ارزان به کشاورزان و آسفالت جاده های روستایی شد و بر تسریع گازرسانی به روستاها، تقویت و فراهم سازی بسترهای لازم برای آنتن دهی تلفن همراه در روستاها و بستر سازی لازم برای استفاده از اینترنت، صدور سند مالکیت روستایی و تعامل بیشتر نیروهای نظامی و انتظامی با اعضای شورای بخش تاکید کرد.سقز در 190 کیلومتری شمال غربی سنندج واقع است.
منبع
ایرنا
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی