1396/6/11 1064

مطابق با آمار منتشرشده هرسال ۲ میلیارد تن فرسایش خاک را در کشور شاهد هستیم که این میزان ۳ برابر آسیا و ۴ برابر میانگین جهانی است.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان اعلام کرد:

خسارت ۱۴ درصدی سالانه فرسایش خاک به درآمد ناخالص ملی

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به اینکه فرسایش خاک سالانه ۱۴ درصد به درآمد ناخالص ملی خسارت وارد می‌کند، گفت: مطابق با آمار منتشرشده هرسال ۲ میلیارد تن فرسایش خاک را در کشور شاهد هستیم که این میزان ۳ برابر آسیا و ۴ برابر میانگین جهانی است. حمیدرضا قلمکاری در پانزدهمین کنگره‌ علوم خاک ایران، آمار منتشر شده در خصوص فرسایش خاک در کشور را بسیار وحشتناک توصیف کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه ایران در یک اقلیم خشک و نیمه‌خشک قرار دارد؛ باید بیش‌از پیش نسبت به تخریب سرزمین و از بین رفتن منابع ملی هوشیار باشیم و برای جلوگیری از آن اقدام کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه فرسایش خاک سالانه ۱۴ درصد به درآمد ناخالص ملی خسارت وارد می‌کند، گفت: مطابق با آمار منتشرشده هرسال ۲ میلیارد تن فرسایش خاک را در کشور شاهد هستیم که این میزان ۳ برابر آسیا و ۴ برابر میانگین جهانی است و نشان می‌دهد کارشناسان بیهوده فرسایش خاک را به بیماری جزام تشبیه نکرده‌اند. رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان بر اساس قوانین، اتاق‌های بازرگانی را مأوا و معبر خوبی برای ارایه راهکار و مطالبه گری در خصوص چالش‌های محیط‌زیستی ازجمله خاک و آب و کشاورزی دانست و ادامه داد: کمیسیون کشاورزی از عموم دانشگاهیان دعوت می‌کند تا برای حل ابر چالش‌های محیط‌زیستی و اقدام عملی در این زمینه، بخش صنعت را یاری دهند.
 
وی با بیان اینکه پیامدهای منفی فاصله گرفتن دانشگاه و صنعت به کشور ضربه می‌زند، گفت: ایجاد ارتباط مطلوب و ارگانیک بین صنعت و دانشگاه مستلزم آن است که دانشگاه برای چالش‌های صنعت راهکار ارایه دهد و متقابلاً صنعت نیز از تحقیقات دانشگاهی حمایت مالی داشته باشد، تاکید کرد: ما در کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌زیست اتاق بازرگانی اصفهان به دنبال ایجاد این ارتباط مطلوب هستیم. قلمکاری خارج شدن از بخشی نگری و تفکر جزیره‌ای و حرکت به سمت هم‌افزایی و هم سویی را لازمه‌ حل چالش‌های محیط‌زیستی به‌خصوص درزمینه آب‌وخاک عنوان کرد و افزود: اگرچه ما به تمدن هفت‌ هزارساله‌ خود می‌بالیم اما حقیقت آن است که میراث داران خوبی هم برای آیندگان نبوده‌ایم و باید برای جبران آنچه رخ‌داده است سریع‌تر وارد میدان عمل شویم تا شاید بتوانیم بخشی از اشتباهات خود را جبران کنیم.
 
وی با بیان اینکه ما هم به کلمه‌ توسعه پایدار و هم به بخش کشاورزی مدیون هستیم، گفت: در دهه‌های گذشته استفاده زیاد و بارگذاری‌های بیش‌ از اندازه بر روی ظرفیت‌های اکولوژیکی کشور را شاهد بوده‌ایم و همین مساله باعث شده است تا چالش‌های کوچک دیروز به ابر چالش‌های امروز بدل شوند. قلمکاری با تاکید با اینکه اتاق‌های بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوص می‌توانند در رفع چالش‌های زیست‌محیطی بسیار موثر باشند افزود: از اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان می‌خواهیم تا با پیوستن به کمیسیون کشاورزی، آب و محیط‌زیست اتاق بازرگانی اصفهان و کمیته‌های هفتگانه‌ آن، ما را در رسیدن به توسعه‌ پایدار و حفظ و حراست از منابع آبی و خاکی یاری کنند.
 
وی پیگیری جهت تصویب لایحه‌ حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی را از دیگر محورهای همکاری اتاق و دانشگاه دانست و اضافه کرد: همچنین می‌توانیم از طریق اتاق بازرگانی اصفهان و اتاق ایران و استفاده از وجاهت قانونی این دو نهاد عضویت علوم خاک ایران را در مجمع جهانی خاک دنبال کنیم.
منبع
ایمنا
کلیدواژه:

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۱۷۵ تن توت درختی در آذربایجان غربی آغاز شد

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی