1396/5/28 1799

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: احیا و توسعه اراضی مرزی در جهت ایجاد و تثبیت اشتغال برای مرزنشینان و استفاده از توان این افراد برای تولید است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

کمک به اشتغال‌زایی در مناطق مرزی با توسعه باغات آذربایجان غربی


اسمعیل کریم زاده بعد از ظهر شنبه در جلسه پیگیری اجرایی کردن طرح جامع استفاده از ظرفیت های تولید و اشتغال پایدار در مناطق مرزی از طریق توسعه باغات در اراضی شیب دار افزود: با توجه به اینکه آذربایجان غربی استانی مرزنشین است اجرای این طرح باعث بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان این استان و کاهش شغل کوله بری در استان می شود. وی ادامه داد: با توسعه باغات در اراضی شیب داردیم در شهرستان پیرانشهر ما توانسته ایم در دو مقطع در سطح بیش از ۱۴۰۰ هکتار ازاراضی را احیا و برای کوله بران ساکن در این شهرستان مرزی اشتغالزایی کنیم.
 
کریم زاده اضافه کرد: در این استان پتانسیل های خوبی جهت توسعه باغات در اراضی شیب داردیم و اراضی آبی خارج از حوزه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که از ۱۷ شهرستان استان، به غیر از ۹ شهرستان واقع شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حدود ۷ شهرستان با توجه به میزان پراکنش و بارندگی مناسب سالانه امکان اجرای این طرح وجود دارد. وی افزود: در سالهای گذشته در سطح ۲۱ هزار هکتار ازاراضی آبی و ۱۵ هزار هکتار ازاراضی شیب دار واقع در شهرستانهای مستعد استان عملیات شناسایی و استعداد یابی اجرای این طرح انجام و مطالعه شده است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در شهرستان های سردشت، اشنویه، پلدشت، خوی، ماکو و پیرانشهر و چند دهستان شهرستان ارومیه که دارای بارندگی بیش از ۴۰۰ میلی متر در سال هستند این طرح قابلیت اجرایی را دارد. کریم زاده با بیان اینکه از سال ۹۴ طرح مهار رودخانه های مرزی در استان های مرزی کشور آغاز شده و قرار است در قالب یک طرح چهارساله اتمام یابد، ادامه داد: از محل اعتبارات مهار رودخانه های مرزی استان تا پایان سال ۹۷ در حدود ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار از اراضی استان به سیستمهای نوین آبیاری تجهیز می شود.
 
وی گفت: جهت استفاده از سرمایه گذاری های انجام شده در تجهیز اراضی، نظام های بهره برداری با حضور تشکل های کشاورزی جهت بهره برداری مدرن از این اراضی ایجاد شده است که در قالب کشت صنعت های کوچک مقیاس و شرکتهای سهامی زراعی به کشاورزان واگذار می شود. کریم زاده خاطرنشان کرد: با تجهیز ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار ازاراضی مرزی استان علاوه بر افزایش راندمان آبیاری با مهار آبهای مرزی، بستر های لازم برای تثبیت جمعیت در مناطق مرزی و افزایش تولید و اشتغال فراهم می شود. وی اضافه کرد: جلوگیری از تخریب اراضی و پیشگیری از تغییر کاربری‌های نامناسب زمین‌های کشاورزی و ملی، استفاده از روان آب‌های سطحی، استفاده بهینه ازآب با هدف افزایش بهره‌وری در باغ‌های دیم، حفاظت از آب و خاک و اجرای عملیات آبخیزداری از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.
 
مسئول هماهنگی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ایجاد باغات مثمر در اراضی شیبدارنیز در این جلسه با بیان اینکه این طرح در سه استان مرزی کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی اجرا می شود، گفت :هدف اصلی از اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار استفاده از روان آبها و ایجادکمربند سبز در جهت افزایش بهره وری در اراضی دیم است. مسچی افزود: ترویج، آموزش، تحقیقات، مکانیزاسیون و استفاده از مهندسین ناظر باغات توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی از بسترهای پشتیبان اجرای طرح توسعه باغات دیم مثمر در اراضی شیبدار است.
 
وی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی شرایط مساعدی به لحاظ تنوع اقلیمی و محصولات باغی را دارد، بیان کرد: یکی از رویکردهای مهم در وزارت جهاد کشاورزی اصلاح باغات موجود است که در این زمینه به دنبال برنامه‌های علمی و عملی در باغات هستیم. مسچی ادامه داد: توسعه باغات در اراضی شیب دار علاوه بر اشتغالزایی پایدار برای بهره برادران مناطق مرزنشین و کاهش ریزگردها، علاوه بر اقتصادی کردن تولید محصولات باغی، در کاهش مهاجرات روستائیان به شهرها و کاهش کوله بری در مناطق مرزی کشور تاثیر زیادی خواهد داشت.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز با اشاره به مزایاو اهداف اجرای این طرح در استان، گفت : استان آذربایجان غربی از نظرتولید محصولات باغی در رتبه سوم کشوری و از نظر سطح زیر کشت رتبه هفتم کشوری قرار دارد. عبدالله فتح اله زاده افزود: با توجه به اشتغال ۳۲.۷ درصدی جمعیت استان در بخش کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده ۲۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی، توسعه پایدار این بخش در رونق اقتصادی استان تاثیر بسزایی دارد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پرونده کشت کلزا در کرمانشاه با 2295 هکتار بسته شد

راهی برای مقابله بهتر برنج با علف‌های هرز

برداشت ۲ هزار تُن «بِه» در نطنز

تخصیص ۳۶۰ هکتار از اراضی دیم تویسرکان به کشت گیاهان دارویی

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

اگرونیک در شبکه های اجتماعی