1396/5/9 1057

رئیس هیئت مدیره تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی گفت: ماشین سازی در حوزه کشاورزی به نسبت سایر بخش‌های صنعت بسیار مغفول واقع شده است.

ماشین‌سازی در حوزه کشاورزی مغفول مانده است


حمیدرضا نامی در برنامه «خوشه چین» رادیو اقتصاد با تاکید بر اینکه بخش دولتی باید به مانند سایر بخش های صنعت به این حوزه توجه جدی داشته باشد، افزود: صنعت ماشین سازی کشاورزی در اشتغال افزایی، پویایی تولید، رشد اقتصادی و غیره بسیار نقش آفرین و حائز اهمیت است. وی در ادامه با بیان اینکه کم توجهی به حوزه مورد اشاره به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، اظهار داشت : رشد و بالندگی این صنعت توجه و حمایت دولتمردان را می‌طلبد.
 
رئیس هیئت مدیره تولید‌کنندگان ماشین‌آلات کشاورزی در پاسخ به این پرسش که متولی هدایت و حمایت از تولیدات ماشین‌های کشاورزی در کشور کدام نهاد است، گفت: متولی قانونی این حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است.  وی افزود : مجوز‌های فعالیت در حوزه ماشین‌های کشاورزی اعم از جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و سایر موارد از سوی این وزارتخانه صادر می شود. نامی با بیان اینکه مخاطبان صنعت ماشین آلات کشاورزی اغلب بهره برداران بخش کشاورزی هستند ، گفت : برنامه های کلی مکانیزاسیون و ماشین های مورد نیاز برای افزایش ضریب مکانیزاسیون از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می شود. وی افزود: حرکت صنعت ماشین های کشاورزی مبتنی بر برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی است.
 
رئیس هیئت مدیره تولید کنندگان ماشین آلات کشاورزی تصریح کرد: خوشبختانه سرمایه گذاری های زیادی از سال های دور به جهت توسعه زیرساخت های صنعت ماشین های کشاورزی در کشور انجام شده است. وی اضافه کرد: وضعیت به نسبت مناسب توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در ایران مرهون سرمایه وتوسعه زیر ساخت ها در این حوزه است. نامی در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: عمده فعالیت بخش خصوصی در این حوزه تولید دنباله بندهای ماشین آلات کشاورزی و تمرکز بخش دولتی بیشتر در تامین تراکتور است. وی افزود: جدا از این بخش دولتی و خصوصی دست اندرکار واردات تراکتورهای سنگین و فوق سنگین در کشور هستند.
 
رئیس هیئت مدیره تولید کنندگان ماشین‌آلات کشاورزی با اشاره به اینکه ماشین سازی به جهت تکثر نوع ماشین آلات و تیراژ محدود تولیدبا سود خیلی زیاد همراه نیست، گفت: بدین جهت گروه های بزرگ سرمایه گذاری در کشور اعم از شبه دولتی ها و بخش خصوصی کلان رغبت چندانی به سرمایه گذاری در این بخش از خود نشان نمی دهند. وی در ادامه مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: تولید ادوات کشاورزی بی کیفیت به روش سنتی بدون نظارت دقیق و همچنین ورود بی رویه انواع ماشین آلات کشاورزی گاهی اوقات نامرغوب می تواند لطمه و صدمات جبران ناپذیری به تولیدات اصیل و استاندارد وارد کند.
 
منبع
IRIB

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

برآورد کشت ۲۶ هزار هکتار ذرت‌دانه‌ای در کرمانشاه

راه‌های رسیدن به کشاورزی تجاری چیست؟

اگرونیک در شبکه های اجتماعی