1396/9/11 957

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی: نگرانی تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی بی مورد است

تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی نگران کاهش سطح زیر کشت نباشند

بعد از گذشت هشت ماه از ابتدای سال، سرمایه‌گذاری در زمینه مکانیزاسیون کشاورزی، به ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است. رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، در جلسه مجمع عمومی انجمن تولیدکنندگان ماشین‌های کشاورزی که در محل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، گفت: خوشبختانه از ابتدای سال تاکنون سرمایه گذاری در مکانیزاسیون کشاورزی به ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته که از این مقدار، نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان مربوط به آورده کشاورزان و مابقی تسهیلات بانکی است. کامبیز عباسی، با اشاره به اینکه حدود ۵۱۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، افزود: در همین مدت ۱۱ هزار دستگاه ادوات کشاورزی و ۶ هزار و ۱۰۰ دستگاه تراکتور و کمباین وارد مزارع کشور شده که ۵۲۰ کمباین برداشت غلات، تنها از کارخانه اراک به کشاورزان تحویل داده شده است. این اتفاقی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

 

وی، نگرانی تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی از کاهش سطح زیرکشت مزارع را بی‌مورد دانست و عنوان کرد: کل کاهش سطح زیر کشت زمین‌های کشاورزی تاکنون حدود ۶۰۰ هزار هکتار بوده است؛ آن هم در مزارعی که امکان استفاده از ماشین‌های اینچنینی را نداشته است. به همین دلیل کشت و کار در این زمین‌های کوچک، نه صرفه اقتصادی دارد و نه توجیهی برای مصرف آب. بنابراین نباید این موضوع را به کاهش تقاضا برای خرید ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی ربط داد. عباسی معتقد است باید کارخانه‌ها به فکر تنوع و به کار بردن تکنیک‌های بیشتری باشند. وزارت جهاد کشاورزی هم همواره از این دست کارخانه‌ها حمایت کرده و بیشترین پیگیری‌های شخص وزیر، حول محور مکانیزاسیون می‌چرخد. اگر هم تقاضا کاهش می‌یابد، باید دلایل آن را در کیفیت، تعداد و تنوع محصولات جست‌وجو کرد.


لزوم بازویرایش در دستورالعمل‌های بانک کشاورزی

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، با بیان اینکه بانک کشاورزی بهترین گزینه برای اخذ تسهیلات مربوط به کشاورزی است، گفت: اگرچه بانک‌هایی به غیر از بانک کشاورزی نیز می‌توانند به مزارع مختلف، تسهیلات بدهند، اما بدون شک هیچ بانکی مانند کشاورزی نمی‌تواند مشکلات و مسائل عرصه کشت و کار را درک کند. با این حال، به نظر می‌رسد این بانک نیز به بازویرایش در دستورالعمل‌هایش نیاز دارد تا به مراجعه‌کنندگان خود مانند دیگر بانک‌ها نگاه نکند. به عبارتی اصلاح آیین‌نامه‌ها می‌تواند مطابق با شرایط کشاورزان تنظیم شود. عباسی، اظهار کرد: به عنوان مثال، تعداد تسهیلاتی که پست بانک برای مکانیزاسیون در اختیار کشاورزان قرار داده، از تعداد انگشتان دست تجاوز نکرده است. با این حال، وزارت جهاد کشاورزی از بهره‌بردارانی که از تسهیلات مختلف استفاده می‌کنند، حمایت خواهد کرد؛ این تسهیلات از هر بانک، موسسه یا صندوقی باشد، تفاوتی ندارد. به گفته این مقام مسئول، بازنگری در قوانین بیمه هم بسیار ضروری است. زیرا یکی بودن حق بیمه شخص ثالث برای تراکتور و ماشین‌های داخل شهر، موضوعی است که به هیچ عنوان با شرایط کار روی این دستگاه‌ها همخوانی نداشته و باید اصلاح شود.


جایگزینی ماشین‌های فرسوده، طی پنج سال

عباسی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: قرار است با همکاری وزارت صنعت، طی پنج سال، ماشین‌های فرسوده تعویض شوند و دستگاه‌های جدید و پرکاربردتر جای آنها را بگیرند. طی این مدت باید ۷۰ هزار دستگاه تراکتور و کمباین جایگزین شده و لازم است کشاورزان هم در این مسیر همکاری کنند. به گفته وی، تمام صرفه‌جویی‌ها برای جایگزینی ماشین‌های فرسوده برآورد شده و تقاضای مشوق از حوزه‌های ذی ربط نیز صورت گرفته است. معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی هم طرح مورد نظر را به سازمان مدیریت ارسال کرده و آن سازمان نیز طرح را تا مراحل نهایی پیش برده است. بنابراین به نظر می‌رسد، این طرح از سال ۹۷ آغاز و تا پنج سال ادامه داشته باشد. پس از آن نیز جایگزینی ادوات فرسوده در دستور کار قرار خواهد گرفت. عباسی تاکید کرد: این موضوع هم به نفع کشاورزان در راستای افزایش بهره‌وری است و هم رونق را برای کارخانجات سازنده این تجهیزات به ارمغان خواهد آورد.


تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات تجهیزات مورد نیاز

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به حذف ارز مبادله‌ای برای واردات برخی ادوات مربوط به کشاورزی گفت: حدود پنج تا هفت درصد ماشین‌آلاتی که در داخل تولید نمی‌شوند، باید از طریق واردات نیاز آنها را تامین کرد. این در حالی است که به تازگی وزارت صنعت تصمیم به حذف ارز مبادله‌ای برای آنها گرفته است. عباسی افزود: این موضوع به هیچ عنوان به نفع کشاورزی و امنیت غذایی کشور نیست و در نهایت بین ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه کشاورزان را برای خرید تجهیزات افزایش خواهد داد. بنابراین لازم است که در این خصوص اقدامات لازم انجام شود.


غنا به ماشین‌های کشاورزی نیاز دارد

این مقام مسئول، با بیان اینکه در سفر به کشور غنا ۶ هزار هکتار از زمین‌های آن کشور در قالب کشاورزی فراسرزمینی توسط ایران اجاره شد، ادامه داد: با اینکه ۱۰ درصد طلای دنیا در این کشور قرار دارد و کشاورزان آن تولید کننده بزرگ کاکائو هستند، اما در زمینه مکانیزاسیون بسیار ضعیف بوده و تقاضای شدیدی برای خرید ماشین‌آلات و ادوات مدرن دارند. بنابراین می‌توان به کشور غنا به عنوان یک بازار گسترده نگاه کرد و برنامه صادرات به آن منطقه را چید.


دولت علاقه‌ای به امور تصدی‌گری ندارد

رئیس توسعه مرکز مکانیزاسیون کشاورزی اظهار کرد: نباید از دولت توقع داشت تا به خرید ماشین‌آلات اقدام کند. زیرا اساسا دولت علاقه‌ای به ورود به امور تصدی‌گری ندارد. در هیچ کجای دنیا هم این اتفاق نمی‌افتد. این بازار تنها توسط عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود. عباسی در پایان با تاکید بر اینکه باید تسهیلات را به نرخ ترجیحی بهتر در اختیار کشاورزان قرار دهیم، گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان سال، سرمایه گذاری در مکانیزاسیون کشاورزی به یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برسد.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی لرستان برداشت می‌شود

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

اگرونیک در شبکه های اجتماعی