1396/3/18 2071

پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بهره‌گیری از فناوری نانو یک محصول غذایی فراسودمند از روغن هسته‌ انار تولید کردند.

تولید نوشیدنی‌های فراسودمند با روغن هسته‌ انار و نانو فناوری


پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بهره‌گیری از فناوری نانو یک محصول غذایی فراسودمند از روغن هسته‌ انار تولید کردند.
 
به گزارش ایسنا، امروزه به موازات رشد صنعت غذا در جهان، مقدار ضایعات ناشی از این صنعت نیز به ‌شدت افزایش یافته است. این موضوع باعث مطرح شدن مساله‌ مدیریت و بازیافت این ضایعات شده است. یکی از این ضایعاتی که در ایران به‌ وفور تولید می‌شود، هسته‌ انار است. به دلیل خواص دارویی روغن هسته‌ انار و همچنین تولید قابل ‌توجه سالیانه‌ آن، می‌توان از روغن آن به ‌منظور تولید محصولات غذایی فراسودمند استفاده کرد.
 
در این راستا محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با همکاری پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بهره‌گیری از فناوری نانو اقدام به تولید نوشیدنی‌های نانویی با استفاده از روغن هسته انار کردند.
 
سید محمد صحافی ابرقوئی از محققان این طرح در دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه روغن‌های خوراکی با قرارگیری در معرض اکسیژن و نور خواص خود را از دست می‌دهند، گفت: در صنعت غذا می‌توان با ترکیب علم "امولسیون‌سازی" و فناوری نانو مانع از بروز تغییرات نامطلوب در اجزای تشکیل ‌دهنده‌ ماده غذایی (عطر و طعم، اسانس‌ها، چربی‌ها و ترکیبات رنگی) شد. وی ادامه داد: از این رو در این تحقیق سعی شده است با تولید "نانوامولسیون" پایدار روغن هسته‌ انار، از آن در غنی‌سازی نوشیدنی‌های غذایی از جمله آب انار استفاده کرد.
 
این محقق در خصوص ضرورت انجام این طرح توضیح داد: در حال حاضر علی‌رغم اینکه روغن انار از خواص مفید بسیاری برخوردار است، اما به دلیل ایجاد رنگ کدر نامطلوب و دوفاز شدن، امکان غنی‌سازی نوشیدنی‌ها و آب‌میوه‌ها با این روغن به صورت مستقیم وجود ندارد از این رو در این طرح با ایجاد یک "نانوامولسیون" از روغن هسته‌ انار این امکان فراهم می‌شود.
 
وی با بیان اینکه نتایج این طرح می‌تواند موجب گسترش محصولات غذایی و نوشیدنی‌های فراسودمند با ارزش غذایی بالا شود، خاطر نشان کرد: در خط تولید نوشیدنی‌های مبتنی بر فناوری نانو نسبت به خط تولید نوشیدنی‌های معمولی تنها یک دستگاه التراسونیک اضافه خواهد شد و نیاز به مواد و تجهیزات گران‌قیمت نیست و صرف هزینه زیادی برای انجام این طرح نسبت به خط تولید نوشیدنی‌های معمولی وجود نخواهد داشت. به گفته وی محصول تولید شده‌ نهایی از منظر تأثیر بر سلامتی انسان در سطح جهانی نیز شناخته شده است و ارائه‌ قیمت بالاتر برای این محصول توجیه‌ پذیر خواهد بود.
 
این طرح در قالب رساله‌ی مقطع دکترای سید محمد صحافی ابرقوئی به راهنمایی دکتر سید امیرحسین گلی از دانشگاه صنعتی اصفهان و با همکاری یکی از شرکت‌های خصوصی صورت گرفت و این رساله در ستاد توسعه‌ فناوری نانو تحت عنوان پایان‌نامه‌ مورد نیاز صنعت به تأیید رسیده است.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

تاکنون بیش از ۴۵۰ گلخانه و باغ استان یزد شناسنامه‌دار شده‌اند

پیش‌بینی ۷‌ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال‌غرب کشور

کسب درآمد با رام کردن تمشک‌های وحشی در گلستان

آموزش، زیربنای استفاده کشاورزان از سیستم‌های آبیاری نوین

برداشت برنج از ۵۵ درصد اراضی شالیکاری گیلان

آموزش و ترویج مهم‌ترین برنامه جهاد کشاورزی

کاهش اثرات تنش آبی در محصولات کشاورزی

خسارت ۲۵ درصدی علف‌های هرز به محصولات کشاورزی

پاییز امسال ۳۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی سیستان و بلوچستان به زیر کشت گندم می‌رود

کشاورزان در ساعات اوج گرما آبیاری نکنند

۴۰۲ هکتار گلرنگ در لرستان کشت شده است

امسال بیش از ۷۰ هزار تن پسته در رفسنجان برداشت می‌شود

دانه‌های روغنی کاملینا از کشاورزان خراسان شمالی خرید تضمینی می‌شود

مازاد تولید شالیکاران گلستانی خریداری می‌شود

تامین آب ۲۲ هزار هکتار زمین کشاورزی از طریق سدهای خراسان شمالی

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهان خودداری کنند

تعجیل در برداشت برنج ممنوع

آسیای میانه و روسیه خریدار محصولات گلخانه‌ای هرمزگان

بررسی مستندی درباره فروچاله‌ها

تجهیز ۵۷ هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

شناسایی ۴۷٠ گونه گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

در پی ساماندهی فارغ‌التحصیلان جویای کارِ کشاورزی هستیم

پیش‎‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن هلو از باغات چهارمحال و بختیاری

«کشاورزی حفاظتی » بهترین راه برای صرفه جویی آب و انرژی

اگرونیک در شبکه های اجتماعی