1401/10/28 334

نهال گردو دیرگل یکی از پرطرفدارترین درختانی است که اکثر کشاورزان تمایل دارند این گیاه را در زمین و باغ خود داشته باشند.

هر آنچه از مشخصات تا خرید نهال گردو دیرگل باید بدانید


نهال گردو دیرگل یکی از پرطرفدارترین درختانی است که اکثر کشاورزان تمایل دارند این گیاه را در زمین و باغ خود داشته باشند. محصولات تولید شده توسط درخت گردو قیمت بالایی دارد از همین رو در سراسر جهان شناخته شده و معروف است.

اگر در هنگام کاشت و خرید نهال گردو به خصوصیات و ویژگی‌های آن توجه کنید، درختانی پر بار خواهید دید. یکی از این ویژگی‌ها که باید قبل از خرید نهال به آن توجه کرد، دیرگل بودن نهال گردو است که آب‌وهوا و جغرافیای خاصی را برای رشد می‌طلبد. به دلیل اهمیت این موضوع در این نوشته به معرفی چند نوع از درختان گردو دیرگل می‌پردازیم تا نهالی گردویی مناسب برای باغ یا زمین خود برگزینید. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


نهال گردو دیرگل به چه معناست؟
نهال گردو دیرگل به رقمی گفته می‌شود که در حدود 2 الی 3 هفته دیرتر از سایر ارقام گردو گل‌دهی نماید؛ این امر موجب می‌شود که شکوفه‌ها در برابر سرمای زودرس بهار در امان بمانند و باردهی درخت گردو را در فصل تابستان حفظ نماید از همین روی مناسب مناطق سردسیر یا مناطقی که بهاری زمستانی تجربه می‌کنند، می‌باشد.

اولین نهال گردو دیرگل، نهال گردو فرنور پیوندی
یکی از انواع نهال گردو دیرگل که نژادی فرانسوی دارد، نهال فرنور نام دارد. پیوند نهال گردو در این نژاد اکنون در بسیاری از نهالستان‌های آذربایجان غربی تکثیر شده است. این نهال مناسب کاشت در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر است، زیرا مقاومت بالایی در برابر سرما از خود نشان می‌دهد. این نوع درخت زود بازده است، یعنی از همان سال‌های اولیه کاشت خود محصول تولید می‌کند.

به عبارتی می‌توان گفت باردهی این نوع درختان در هر هکتار، 6 تن تخمین زده شده است. علاوه‌ بر تمامی این ویژگی‌ها و مزایا که برای نهال فرنور ذکر شد، این رقم نهال در برابر انواع بیماری‌ها از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد.


نهال گردو خوشه‌ای، دومین درخت گردو دیرگل
یکی دیگر از درختان گردو محبوب و دیرگل را می‌توان نژاد گردو خوشه‌ای دانست. این نهال‌ در مناطق سردسیری کاشته می‌شوند و محصولاتی در حجم و مقدار بسیار بالا تولید می‌کنند. به دلیل میزان باردهی و همچنین مقاومت خوبی که در برابر سرما از خود نشان می‌دهد اکثر باغداران علاقه‌مند هستند این نهال گردو را تهیه کرده و در باغ‌های خود کاشته و پرورش دهند تا در مدت زمان کم سود بالایی کسب کنند. باردهی این درخت به صورت خوشه‌ای است.

سومین نهال گردو دیرگل، درخت گردو اسرائیلی
از دیگر درختان دیرگل و مقاوم در برابر سرما، نهال گردو اسرائیلی (فلسطینی) نام دارد. برخلاف اسم این نهال، این درخت نژاد و بومی ایران است که این اسم از دیرباز به آن اختصاص یافته است. اگر بخواهیم در برابر ویژگی‌ها و خصوصیات این نوع درخت توضیحاتی در اختیار شما قرار دهیم به قد و پایه کوتاه آن اشاره می‌کنیم که زمان برداشت گردو را برای کشاورزان و باغداران بسیار ساده می‌کند.

با این وجود عملکرد این درخت و باردهی آن بسیار متفاوت بوده و از همان سال‌ دوم شروع به باردهی می‌کند. روی نهال‌ گردوی این نژاد اصلاحاتی صورت گرفته است تا مناسب کاشت در مناطق سردسیر شده است.


چهارمین نهال گردو دیرگل، درخت گردو کانادایی
همان‌طور که از نام آن مشخص است، این نهال گردو کانادایی را می‌توان بومی مناطق سردسیر کانادا دانست؛ این نژاد از درختان گردو، دیرگل بوده و قابلیت کاشت در ارتفاعات بالای 3000 متر را دارند. نهال‌های گردو بازدهی خوبی داشته و در مناطق بسیار سرد محصولات خوبی تولید می‌کنند. معمولاً اوج باردهی این درختان در سال هفتم به بعد نمایان شده و در حدود 50 کیلو برای هر درخت گزارش شده است. از این رو از هر هکتار در حدود 15 تن برداشت می‌شود.

آخرین درخت گردوی دیرگل، نهال گردو تویسرکان
یکی از نهال گردو دیرگل که بومی خود ایران است، تویسرکان نام دارد. این درخت گردو مناسب کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی است، از این رو در ارتفاعات 500 تا 1500 متر نیز قابلیت کاشت و باردهی دارد. این درختان دارای ارتفاع 30 متر بوده و معمولاً از سال سوم باردهی را آغاز می‌کنند.

میزان باردهی این نوع درخت در حدود 12 تن در 2 هکتار گزارش شده است که رقمی مناسب و ایده‌آل است.


سخن پایانی در مورد انتخاب نهال گردوی دیرگل مناسب منطقه‌ی شما
در این نوشته با چند نوع از درختان گردو دیرگل آشنا شدید و ویژگی‌های هریک را در باغداری شناختید، حال اگر به دنبال مکانی مناسب برای خرید نهال گردو می‌گردید، می‌توانید به آریا نهال مراجعه کنید. پایه و اساس این نهالستان را می­‌توان ترکیبی از علم و دانش و تجربیات چندین ساله کشاورزان و باغداران دانست که همگی کنار هم جمع شده‌اند تا خدماتی ایده‌­آل و مناسب را در اختیار مشتریان قرار دهند.

در نهالستان آریا نهال 17 نوع نهال گردو دیرگل به فروش می‌رسد که می‌توانید با توجه به محل جغرافیایی و آب‌وهوا و خاک کشاورزی منطقه خود، نژاد مناسب را برگزیده و خریداری نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این مجموعه مراجعه کرده و با کارشناسان مجرب آن در ارتباط باشید.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

آغاز برداشت گندم از مزارع خراسان شمالی

گستردگی فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان اردبیل

کشت گیاهان دارویی در ۱۴۰۰ هکتار از اراضی کم بازده لرستان

آغاز دومین مرحله آبگذاری شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان از فردا

خرید ۳۰ تن گندم بذری در خراسان شمالی

پیش‌بینی برداشت ۵۰ تن گل‌محمدی از مزارع اسدآباد

۹۰ درصد کودهای کشاورزی، تولید داخلی است

برداشت "کلزا" از مزارع کرمانشاه آغاز شد

کاشت گیاهان دارویی از راهکارهای مقابله با بحران کم‌آبی

انجام نشاء در ۱۲۵ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

چرا خشکه‌کاری برنج در گلستان شکست خورد؟

پیش‌بینی تولید ۶۸ هزار تن گل محمدی در سال جاری

توسعه ۶ برابری گلخانه‌های رزن

توزیع بیش از ۷ هزار تن کود شیمیایی در خوزستان

پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ تن کلزا در خراسان رضوی طی سال جاری

اولین مزرعه نوآوریِ جنوب کرمان رتبه برتر کشور را کسب کرد

حفظ منابع آب و خاک تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است

چهارمین جشنواره توت‌فرنگی در روستای گردشگری شیان برگزار می‌شود

نشاء برنج در ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری گیلان

توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی در لرستان

نخستین مزرعه هوشمند کشور راه‌اندازی می‌شود

نشاء شالی در مزارع گلستان آغاز شد

آغاز برداشت گل محمدی از باغات بهاباد یزد

تولید ۳۲۳ هزار تن محصولات صنعتی و کشاورزی در ارس

ساخت کاتالیزور برای تصفیه آب و تولید هیدروژن

اگرونیک در شبکه های اجتماعی