1400/10/29 479

در دمای منفی ۴ یا ۵ درجه، خسارتی برای درختان زیتون بزرگ رخ نمی‌دهد ولی نهال‌های زیتون و درختان جوان آن حساسیت بیشتری دارد.

راهکار جلوگیری از سرمازدگی درختان جوان زیتون چیست؟


معاون فنی اداره جهادکشاورزی طارم گفت: در دمای منفی ۴ یا ۵ درجه، خسارتی برای درختان زیتون بزرگ رخ نمی‌دهد ولی نهال‌های زیتون و درختان جوان آن حساسیت بیشتری دارد.

فرهاد اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با محافظت از محصولات باغی و زراعی طارم در مقابل سرما، اظهار کرد: بعد از بارش برف، زمانی که آسمان عاری از ابر می‌شود میزان افت دما محسوس‌تر بوده و دمای هوا پایین‌تر می‌آید که در این مواقع ممکن است، برخی از محصولات کشاورزی یا باغی مانند زیتون دچار خسارت شوند.

وی افزود: درخت زیتون، درخت همیشه سبز است که سبز بودن و فعالیت کردن آن در فصل پاییز و زمستان باعث می‌شود تا درختان زیتون در برابر سرما و دمای پایین آسیب‌پذیر باشند.

این مسئول تصریح کرد: در دماهای منفی ۴ یا ۵ درجه خسارتی برای درختان زیتون بزرگ رخ نمی‌دهد ولی نهال‌های زیتون و درختان جوان آن حساسیت بیشتری دارند و با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی تا دمای منفی ۵ درجه، به باغداران مخصوصاً کسانی که باغ‌هایی با درختان جوان دارند، توصیه می‌کنیم که درختان جوان را با پوشش‌های کیسه‌ای بپوشانند تا از میزات خسارت به درختان زیتون جلوگیری کرده یا کاهش دهند.

اکبری ادامه داد: در باغات بزرگ نیز اگر میزان افت دما بیشتر بود، باغداران با روشن کردن آتش و ایجاد دود می‌توانند دمای باغ را افزایش دهند، البته سیستم‌هایی مانند سیستم مه‌افشان، دودزا و بخاری‌های باغی نیز وجود دارد که در جلوگیری از سرمازدگی موثر است ولی این سیستم‌ها باید قبل از وقوع سرما در باغات نصب شوند.

معاون فنی اداره جهادکشاورزی طارم عنوان کرد: با توجه به بارش‌های برف و افت دماهایی که ممکن است، در ادامه فصل زمستان رخ دهد، توصیه داریم که کشاورزان هرس درختان را به اواخر فصل زمستان موکول کنند، زیرا هرس می‌تواند میزان خسارت سرما به درختان را افزایش دهد.

اکبری با بیان اینکه برای محصول کلم برکلی و کرفس مشکل چندانی در برابر سرما و افت دما رخ نمی‌دهد، بیان کرد: سیر و کرفس و مقدار کمی کاهو و کلم بروکلی محصولات زراعی کشت شده در این شهرستان هستند که از بین این محصولات ممکن است سیر در برابر سرما دچار آسیب شود که با توجه به اینکه رشد محصول سیر نیز در شهرستان زیاد نشده، نمی‌تواند آسیب زیادی را در بر گیرد.

این مسئول گفت: کاهش عملکر محصولات کشاورزی به دلیل خسارت عوامل محیطی به محصولات کشاورزی، یکی از معضلاتی است که برای کشاورزان وجود دارد و به دلیل دستکاری‌ انسان‌ها، طبیعت تعادل محیطی خود را از دست داده‌ است و با توجه به وقوع بارش‌های زیاد، تگرگ و ... که ممکن است خسارت‌زا باشد، برای محصولات کشاورزی، کشاورزان نیز باید با ایجاد مسائل فنی و استفاده از روش‌های جدید کشت مانند پوشش‌های رنگین و ... میزان کاهش عملکرد محصولات کشاورزی را به مقدار کمتری برسانند.

وی خاطرنشان کرد: بیمه محصولات کشاورزی نوعی امنیت تولید برای کشاورزان است و کشاورزان و باغداران شهرستان حتماً باید به این موضوع نیز توجه کنند.
منبع
ایسنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

برداشت ۷ کیلو زعفران در هکتار

با نهال بادام پول‌ساز و پرسود آشنا شوید

آغاز کشت بهاره «گلرنگ» در کبودراهنگ

ثبت ۲۴۲۵ شغل ایجاد شده در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در سامانه رصد

اگروتوریسم در خراسان رضوی فراگیر خواهد شد

لرستان پیشرو در ایجاد خانه‌های محیط زیست

تعویق رشد رویشی محصولات کشاورزی گلستان

تجهیز ۶۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی چهارمحال و بختیاری به روش‌های نوین آبیاری

صرفه جویی ۵ میلیون مترمکعب آب در راستای سازگاری با کم آبی در چهارمحال و بختیاری

پیش‌بینی تولید ۳۵۰ هزار تن گندم سال جاری در لرستان

برداشت گلچه های گلرنگ مزارع سیستان وبلوچستان از شهرستان دشتیاری

کاشت ۳۰۰ هزار اصله نهال در کرمانشاه در هفته منابع طبیعی

آغاز توزیع بیش از ۱۵ هزار تن کودشیمیایی بهاره در بروجرد

راه مواجهه با بحران کمبود آب استفاده از فناوری در کشاورزی

اراضی کشاورزی قزوین مجهز به سامانه نوین آبیاری می‌شود

توسعه نخلستان ها راهی مطمئن برای تجارت خرما در سیستان وبلوچستان

کشت ۵۰۰۰ بوته آناناس برای اولین بار در شهرستان زرآباد

ضدعفونی بیش از 88 هزار تن بذور غلات در همدان

صادرات بیش از ۲۳۸ هزار گلدان گل از نوشهر

کشت سیب زمینی در شهرستان خاش آغاز شد

۱۸۰ هزار تن گوجه فرنگی در بوشهر برداشت می‌شود

آزمایشگاه کشت بافت گیاهی مرکز تحقیقات جهادکشاورزی استان زنجان افتتاح شد

آغاز طرح ایجاد مزارع نوآوری در استان بوشهر

احداث ۳۰ هکتار باغ گل محمدی در شهرستان تفتان

لرستان قطب محصولات گلخانه‌ای خواهد شد

اگرونیک در شبکه های اجتماعی