1398/3/29 905

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با توجه به ذخایر بسیار مناسب سدهای استان، کمبود آب برای کشت تابستانه در حوضه های آبی خوزستان وجود ندارد.

کمبود آب برای کشت تابستانه در خوزستان وجود ندارد

محمد قاسمی نژاد افزود: ۴۵۵ هزار و ۸۸۱ هکتار از زمین‌های کشاورزی خوزستان برای کشت محصولات تابستانه اختصاص یافته که در مقایسه با مجموع زیرکشت تابستان گذشته، حدود ۴۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. وی گفت: آب کشاورزی ۲۸۳ هزار و ۸۰۵ هکتار معادل ۶۲ درصد برای محصولات زراعی همچون ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای، برنج، دانه‌های روغنی و صیفی جات، و ۱۷۲ هزار و ۳۹ هکتار معادل ۳۸ درصد شامل نخیلات، باغات، نیشکر و علوفه تأمین شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ هیچ گونه محدودیت و ممنوعیت کشت در خوزستان وجود ندارد افزود: هم اکنون بیش از ۲۲ میلیارد متر مکعب آب در مخازن سدهای خوزستان ذخیره سازی شده که این میزان آب در مقایسه با سال‌های گذشته بی سابقه است. وی کم آبی در حوضه مارون در جنوب شرق خوزستان را رد و بیان کرد: ذخیره آب در سد مارون ۱.۱ میلیارد متر مکعب است و برای کشت تابستانه در بیش از ۴۷ هزار هکتار زمین کشاورزی در این منطقه مشکل خاصی وجود ندارد.

قاسمی نژاد افزود: نشست‌های مشترک مسئولان سازمان آب و برق و جهاد کشاورزی خوزستان برگزار شده و کمبود آب زراعی از سوی سازمان آب و برق تاکنون مطرح نشده بنابراین ما دغدغه و نگرانی بابت تأمین آب کشت تابستانه در خوزستان نداریم. خبرهایی در چند روز گذشته در فضای مجازی منتشر شده که کاهش دبی آب رودخانه‌های کرخه، دز و کارون را به کمبود منابع آب برای کشت تابستانه ارتباط داده بودند که موجب نگرانی کشاورزان برای کشت تابستانه در خوزستان شده بود.

چندی پیش حجت الاسلام سیدعبدالنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز در خطبه‌های نماز جمعه خواستار آماده سازی زمین‌های مناطق سیل زده خوزستان برای کشت تابستانه و پرداخت غرامت سریع به کشاورزان آسیب دیده به منظور ازسرگیری کشت تابستانه شده بود.

حجم زیادی از سیلاب فروردین امسال در سدهای خوزستان ذخیره سازی شده است. سال گذشته زراعی خوزستان با بی سابقه ترین خشکسالی در دهه‌های اخیر رو به رو بود و بسیاری از کشاورزان خوزستانی با محدودیت و ممنوعیت کشت رو به رو شدند. کمبود آب سبب کاهش ۵۰ درصدی تولید شکر در خوزستان که حدود ۴۰ درصد شکر مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند شده بود.

 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

پرونده کشت کلزا در کرمانشاه با 2295 هکتار بسته شد

راهی برای مقابله بهتر برنج با علف‌های هرز

برداشت ۲ هزار تُن «بِه» در نطنز

تخصیص ۳۶۰ هکتار از اراضی دیم تویسرکان به کشت گیاهان دارویی

الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می‌کند

۱۵ هکتار گلرنگ در لاشار کشت شد

یک تیر و دو نشان با جذب مهندسان کشاورزی

برآورد تولید ۴۰ کیلوگرم زعفران در فامنین

آغاز کشت قراردادی گندم و جو در اراضی کشت و صنعت مغان

آغاز برداشت کنجد در آغاز برداشت کنجد در خُنجخُنج

برداشت ۶۵۰ کیلوگرم زعفران از مزارع کاشان

پیشگیری از جنگل‌ زدایی با نوآوری

توزیع بیش از ۴۱ هزار تن کود شیمیایی بین کشت و صنعت‌های خوزستان

کشت قراردادی گندم در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بوشهر

برداشت ۶۴۰ تن چای ترش در سیستان و بلوچستان

برداشت زیتون در ۷۰ درصد از باغات گیلان

کشت زیتون مقاوم به کم‌آبی در پژوهشگاه ژنتیک

پیش بینی برداشت ۴۴ هزار تن ذرت علوفه‌ای از مزارع سمنان

افزایش ۲ برابری تولید زیتون

توسعه کشاورزی در اراضی شیب‌دار آری یا خیر؟

کشت فراسرزمینی؛ فرصت یا تهدید؟

۱۴۱ واحد گلخانه خانگی در منطقه سیستان احداث می‌شود

آغاز برداشت محصولات گلخانه ای در جنوب استان کرمان

تولید زعفران و اشتغال بیش از ۱۰ هزار نفر در تایباد

۶۲۹ هزار هکتار از اراضی خوزستان به زیر کشت پاییزه می‌رود

اگرونیک در شبکه های اجتماعی