1397/4/17 1720

رئیس جهاد کشاورزی کامیاران گفت: برای نخستین بار در استان کردستان زنبورهای براکون در مزارع گوجه فرنگی و نخود این شهرستان برای مبارزه بیولوژیک با آفات و کمک به کشاورزی رها سازی شدند.

رهاسازی زنبورهای براکون در مزارع کامیاران


بهرام کوشکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این اقدام از شیوع آفت پروانه مینوز در بوته های این محصولات جلوگیری می کند، اظهار داشت: از فواید این زنبورها در سطح 70 هکتار نخود و 100 هکتار گوجه فرنگی شهرستان استفاده شده است. وی با بیان اینکه برای این 170 هکتار از 680 بسته زنبور براکون استفاده شد، افزود: مبارزه بیولوژیک یکی از روش های مفید و مؤثر برای جلوگیری از خطرات آلودگی زیست محیطی، رعایت نکات بهداشتی، تولید محصول سالم، کاهش مصرف سموم کشاورزی و صرفه جویی در هزینه ها است. کوشکی یادآور شد: این نوع مبارزه غیر شیمیایی امسال برای نخستین بار است که در استان کردستان به صورت آزمایشی در این شهرستان اجرا شد که با توجه به نتایج بسیار خوب آن براساس برنامه برای سال آینده در وسعت بیشتری اجرا خواهد شد.


رئیس جهاد کشاورزی کامیاران این شهرستان را یکی از قطب های مهم تولید گوجه فرنگی کردستان دانست و تاکید کرد: در سال جاری بیش از 600 هکتار از اراضی کشاورزی به این محصول اختصاص یافته است. وی با اشاره به اینکه آفت پروانه مینوز سال گذشته 400 هکتار از مزارع گوجه فرنگی و 6300 هکتار از مزارع نخود این شهرستان را آلوده کرد، گفت: این آفت در صورت کنترل نشدن تولید محصول را در هر هکتار بین 50 تا 100 درصد کاهش می دهد. کوشکی اضافه کرد: محدوده فعالیت این زنبور‌ها تنها در مزارع رهاسازی شده است و از آنجا که این زنبورها فقط در آزمایشگاه‌ها تکثیر می شوند، نگرانی بابت رشد جمعیت این زنبور‌ها در مزارع وجود ندارد.


این نوع آفت به چهار شکل حشره بالغ پروانه ، لارو، تخم و شفیره به برگ های گیاه حمله می کند و با ایجاد دالانهایی بر روی برگ ها و حالت لهیدگی میوه، آن را از بین می برد، بیشترین مزارع هدف این آفت را مزارع گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و لوبیا تشکیل می دهند. از مساحت 185 هزار و 200 هکتاری شهرستان کامیاران، 132 هزار هکتار جزو عرصه های منابع طبیعی است که 36 هزار هکتار آن جنگل و 96 هزار هکتار آن را مرتع تشکیل می دهد. کامیاران با 102 هزار نفر جمعیت در 65 کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

یک دارابی کشاورز نمونه بین‌المللی در مصرف آب شد

برداشت ۷۰ تن گلابی از باغات نطنز

آغاز فعالیت ۶ مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

آموزش طراحی و ساخت گلخانه‌ها

پیش بینی تولید ۲۰ تن نگین زعفران در خراسان شمالی

اجرای ۱۱۳۰ هکتار سیستم آبیاری نوین در اراضی حوضه دریاچه ارومیه

زالزالک میوه‌ای به رنگ پاییز

تاثیر کشت مکانیزه کشاورزی در دوران خشکسالی

افزایش سطح گلخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری به ۳۷ هکتار

پهپادها به کمک کشاورزان طارمی می‌آید

صادرات گردو با نفت برابری می‌کند

لزوم بهره‌گیری کشاورزان از تسهیلات آبیاری نوین

عوامل تأثیرگذار در کاهش کارایی سموم کشاورزی

احداث باغ میوه چگونه صورت می گیرد

فعالیت ۴۲ واحد گلخانه گل و گیاه زینتی در سطح استان همدان

برداشت بیش از ۶۵ هزار تن موز در سیستان و بلوچستان

نقش تکنیک‌های جدید در صنعت کشاورزی

مقابله با تغییرات آب‌وهوایی به کمک درختان پروبیوتیک‌دار

تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس

بررسی نکات طلایی سربرداری شاخه های درختان میوه

برداشت بیش از ۸۰۰۰ تن لیمو ترش در سیستان و بلوچستان

مناسب ترین درخت گردو جهت پرورش در اردبیل

بهره‌برداری ۲۷ هزار طرح روستایی تا پایان امسال

آغاز برداشت انار از باغات کردستان

توسعه گلخانه‌ها با احداث روستا گلخانه در فارس

اگرونیک در شبکه های اجتماعی