1397/2/17 2406

دغدغه باقی‌ مانده سموم در محصولات تازه ‌خوری از جمله توت فرنگی همواره در افکار عمومی وجود دارد و به همین علت برچسب ارگانیگ و سالم بودن، افزون بر سردرگمی مردم، تبدیل به اسم رمزی برای گران فروشی و آشفته سازی بازار این میوه بهاری در مازندران شده است.

برچسب ارگانیک توت فرنگی از ادعا تا واقعیت

محصولات ارگانیک کالاهایی هستند که در تولید و فراوری آنها از هیچ نوع مواد شیمیایی چه به عنوان کود و چه به عنوان سم و چه به عنوان افزودنی در فرآیند تولید استفاده نشده است. برداشت محصول توت فرنگی در مازندران هر سال از نیمه دوم فروردین آغاز می شود و تا پایان خرداد ادامه می‌یابد. با این که تا چند سال پیش بازار توت فرنگی از ماه فروردین و پس از گذر از مرحله نوبرانه به قیمت تعادلی می‌رسید ولی امسال بازار فروش این محصول همچنان داغ است و در بیشتر مغازه‌ها با ادعای ارگانیک بودن به قیمت 15 تا 20 هزار تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد.


مازندران با سطح زیر کشت یک هزار و 500 هکتار، پس از استان کردستان رتبه دوم تولید توت فرنگی را در کشور دارد و همواره در سال‌های گذشته مردم این استان ارزان خوری این محصول را از دهه دوم اردیبهشت تجربه می کردند. توت فرنگی مازندران در سه منطقه بابلسر، جویبار و آمل کشت می‌شود. مربا و شربت توت فرنگی یکی از اقلام سوغاتی مازندران به شمار می رود، محصولاتی که علاوه بر نوع کارخانه‌ای، بخش زیادی از آن دست پخت کدبانوهای مازندرانی است که هم به مصرف خانگی می رسد و هم به عنوان سوغاتی به مسافران و گردشگران فروخته می شود. گزارش های میدانی خبرنگار ایرنا از بازار توت فرنگی استان مازندران نشان می‌دهد که علاوه بر نوسانات و چندگانگی قیمت این میوه از مغازه‌ای به مغازه دیگر، ادعای ارگانیک بودن محصول که بیشتر فروشندگان بویژه در شهرها زیر برچست قیمت اعلام می دارند، موجب سرگردانی و سرکیسه کردن شهروندان شده است.


توت فرنگی میوه ای است که هر چه بیشتر نور آفتاب دریافت کند ، رنگش قرمزتر، مزه اش شیرین تر ، کیفیتش بیشتر و خوش طعم تر می شود. از یک بوته توت فرنگی تا سه مرحله محصول برداشت می شود و متوسط برداشت توت فرنگی در هر هکتار 10 تن است. این محصول سرشار از آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین سی، آنتی اکسیدان با قابلیت ضد سرطانی و خواص درمانی برای انعقاد خون، کسیه صفرا و مثانه است. خواص ضد قارچی ، ضد ویروسی و ضد باکتریائی هم از دیگر مزیت های توت فرنگی است که استفاده مداوم از آن موجب نشاط و شادابی در افراد می‌شود.


دغل بازی در تولید و عرضه توت فرنگی غیر قابل انکار است
یکی از توت فرنگی کاران از شهرستان قائمشهر با ادعای این که محصول تولیدی در مزرعه اش ارگانیک است و از سم و کود های شیمیایی استفاده نکرده است ، به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه دغل بازی در بازار با ادعای ارگانیک بودن توت فرنگی بسیار زیاد شده است. فردین حسن‌زاده با تایید این که عنوان ارگانیک به ابزاری برای سودجویی تبدییل شده است، توضیح داد : از آنجایی که 90درصد این میوه توت فرنگی باید به صورت تازه خوری به مصرف برسید و از سوی دیگر باید در کمتر از 24 ساعت پس از برداشت هم به فروش برسد تا فاسد نشود ، فروشندگان سالم بودن میوه با برچسب ارگانیک را فریاد می زنند. وی با بیان اینکه بیشتر مردم فقط به ظاهر شفاف و درشتی توت فرنگی نگاه می کنند و با قیمت بالاتری می خرند، افزود: متاسفانه برخی از فروشندگان با پاشیدن اسپری ، رنگ میوه قرمز را شفاف و ظاهر پسند می کنند.


این کشاورز با اشاره به اینکه قارچ کش ها مهم ترین سموم مصرفی در تولید توت فرنگی هستند، گفت : شرائط آب و هوایی مهم ترین عامل تولید توت فرنگی سالم محسوب می شود و تولید کنندگان زمانی که با تغییرات جدی آب و هوایی مواجه شوند، برای جلوگیری از خسارت از سموم و کود های شیمیایی استفاده می کنند. مازندران در سال جاری تاکنون شرایط آب و هوایی پرنوسانی را پشت سر گذاشته است. در حالی که اواخر فروردین ماه بیشتر مناطق استان با بارش باران و برف و کاهش دما و یخبندان مواجه بود، قبل از آن دمای بالای 35 درجه را تجربه کرده بود و این روزها هم دمای هوا براساس پیش بینی هواشناسی تا 32 درجه بالای صفر افزایش خواهد یافت. کشاورز قائمشهری با اشاره به این نکته که نور آفتاب عامل مهمی برای کامل شدن قند و رنگ آوری میوه توت فرنگی است، گفت: در صورت تداوم ابری و یا بارندگی های زیاد در زمان برداشت ، خسارت زیادی به کشاورزان وارد می‌شود.


سم زدایی پنج ساله از زمین یعنی ارگانیگ
این کشاورز مازنی با تاکید بر اینکه در کشت ارگانیک زمین و خاک کشت توت فرنگی باید تا پنج سال عاری از سموم باشد، بیان داشت: در کشت ارگانیک برخی از نهاده های تقویتی گیاهی مانند کودهای حیوانی استفاده می‌شود. وی گفت : مردم فقط به درشتی و رنگ میوه توت فرنگی نگاه می کنند، اما توت فرنگی ارگانیک ممکن است چنین شرائط ظاهری را نداشته باشد. او قیمت هر کیلو گرم توت فرنگی تولیدی خودش را 10 هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت: زمینی که من در آن توت فرنگی کشت می کنم اولا پنج سال متوالی رنگ سموم کشاورزی به خودش ندیده و ثانیا در تمام فرایند تولید از هیچ گونه نهاده شیمیایی استفاده نمی‌کنم. این کشاورز افزود : تشخیص توت‌فرنگی ارگانیک از غیر ارگانیک برای مردم عادی بسیار سخت است، اما آزمایش های دست اندرکاران از محصول تولیدی، ارگانیک بودن را ثابت می کند.


کشت هیدروپونیک ، ارگانیک نیست
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با تعریف کشت بدون استفاده از سم در خاک به عنوان کشت ارگانیک ، گفت که بعضی از فروشندگان توت فرنگی در مازندران شاید به کشت هیدروپونیک هم ارگانیک اطلاق می کنند. وی با بیان اینکه کشت بدون خاک یا همان تولید گلخانه ای هوشمند هیدروپونیک ، دانش فنی به همراه امکانات و تجهیزات پیشرفته از روش های نوین تولید محصولات کشاورزی در دنیاست، اظهار داشت: هر چند یک واحد تولیدی در بابلسر از این روش استفاده می کند، اما به معنای کشت ارگانیک است.

 

عبدالرحمن زاغی افزود : برای انجام کشت هیدروپونیک ،راه اندازی سامانه پیشرفته گرمایی و سرمایی ، نیروی متخصص ، مهارت های مدیریتی و تجربه بالایی برای آماده کردن محلول ، تنظیم و اصلاح کمبود عناصر ، اطمینان از تهویه و حفظ شرایط مطلوب در داخل ساختارهای کنترل شده لازم است. وی گفت : در روش تولید هیدروپونیک ، آلودگی خاک مطرح نیست و آلودگی آب هم کمتر است و کنترل شرایط محیطی از جمله نور، دما، رطوبت و ترکیب هوا بسیار ساده تر است. این مسئول با تاکید بر این که به طور یقین سلامت میوه در این نوع کشت به دلیل رعایت تمامی مسایل ، آفت و بیماری به حداقل و حتی به صفر می رسد ، افزود : اما کود و سموم کشاورزی از طریق آب قابل تزریق به گیاه است.


مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران مهم ترین عوامل بیماری زا در توت فرنگی را قارچ و کنه دانست و گفت: در شرائط مناسب آب و هوایی ،این بیماری ها بدون استفاده از سموم قابل کنترل است. زاغی با بیان اینکه در کشت ارگانیک خاک سالم مهم ترین عامل است، اظهار داشت: در تولید محصول ارگانیک می‌توان برای تقویت و رشد میوه از کودهای حیوانی و گیاهی و همچنین در مبارزه با آفات و بیماری‌ها نیز از شیوه‌های بیولوژیکی استفاده کرد.

منبع
ایرنا

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های اگرونیک

بیش از هزار تن محصول از گلستان‌های گل محمدی لرستان برداشت می‌شود

پیش بینی برداشت ۱۷۰ تن توت فرنگی در رودبار

راهکار جهاد کشاورزی برای جلوگیری از سرمازدگی باغات گردو

دستیابی به نتایج خوب در زمینه پرورش گیاهان دارویی در استان مازندران

افزایش ۷ برابری مصرف کودهای فسفاته و پتاسه در کشور

پیش‌بینی برداشت ۷۰۰ تن گل‌محمدی در همدان

تولید سیستم آبیاری هوشمند برای حل مشکلات حوزه کشاورزی

نشاء مکانیزه برنج در ۴۵ درصد از شالیزارهای گیلان

توسعه سیستم های کشاورزی با تاکید بر نظام دانش و اطلاعات کشاورزی

"مزرعه زعفران شاهرود" مزرعه نوآور کشوری شد

آغاز برداشت زردآلو در سیستان و بلوچستان

راه‌اندازی بزرگترین نهالستان کشور در کشت و صنعت مغان

سیب پاک بدون باقیمانده سم و کود در مقیاس انبوه تولید شد

احداث ۵ شهرک گلخانه‌ای در گیلان

توسعه حوزه بذر و نهال با ایده‌های نوآورانه

توزیع نهال رایگان جهت اجرای پروژه‌های احیایی در جنوب کرمان

کشت مکانیزه ۱۰۰ درصد مزارع ذرت علوفه‌ای در تایباد

افتتاح و بهره برداری ۲ واحد فرآوری سیب زمینی در همدان

60 درصد کشت برنج مازندران به شکل مکانیزه است

آغاز برداشت مزارع گندم و کلزا در جیرفت

افزایش تولید و فروش بهار نارنج در گیلان

پیش بینی حدود ۲۰۰۰ تن تولید کلزا در خراسان شمالی

صرفه‌جویی ۱۰ میلیون مترمکعبی آب در کشاورزی یزد

گسترش کشت‌های گلخانه‌ای در نهاوند برای مقابله با خشک‌سالی

توسعه کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی با توزیع نهاده های ارزان قیمت

اگرونیک در شبکه های اجتماعی